21 Mayıs Dünya Süt Günü’nde süt üreticileri perişan

Dünya Süt Günü’nde süt üreticileri kan ağlıyor.3 yıldır değişmeyen süt fiyatları, çığ gibi yükselen girdi fiyatları karşısında süt üreticilerini zor durumda bırakıyor, gittikçe fakirleştiriyor; üretimden soğutuyor.

21 Mayıs Dünya Süt Günü kapsamında yazılı bir açıklama yapan ve “hayvancılıktaki yüzde 39 payı ve 24,3 milyar liralık üretim değeriyle süt sektörü”nün, “ülkemiz için vazgeçilmez bir konumda” olduğunu hatırlatan (Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Bayraktar, “özellikle büyükbaş hayvancılığın ayakta kalabilmesi, kırmızı et üretiminde sıkıntı yaşanmaması, ancak sütün istikrarlı, yeterli ve güvenceli bir pazara sahip olmasıyla mümkündür” dedi.

Hayvancılığın ve tarımın ayrılmaz parçası ve en önemli ayağının süt hayvancılığı olduğuna dikkat çeken Bayraktar, “perakende süt, peynir, yoğurt fiyatları artarken, her şeye zam gelirken, 3 yıla yakın bir süredir çiğ süt fiyatlarının doğru dürüst artmaması süt hayvancılığı yapan çiftçimiz için çok önemli bir sorun haline gelmiştir” diye değerlendirmede bulundu.

Bayraktar şu görüşleri savundu:

“Temmuz 2014’de 1 lira 15 kuruş olan fiyat, şu anda 1 lira 21 kuruş olsa da kesintilerle birlikte üreticimizin eline ortalama 1 lira 7 kuruş geçmektedir. Hatta bazı bölgelerde üreticinin eline geçen fiyat, 90 kuruşa kadar iniyor.”

“Bu sürdürülebilir değildir. Milyarlarca dolar harcanarak oluşturulan damızlıkların kasaba, desteklerin boşa gitmemesi için çiğ süt fiyatları artırılmalıdır.”

“Sürdürülebilirlik açısından 1,5 olması gereken süt/yem paritesi 1’e kadar inmiştir. Bir kilogram sütle ancak bir kilogram yem alınabilmektedir. Bazı yerlerde bunu alamayan üreticilerimiz bile vardır.”

“Kurulması için çok büyük gayret sarf ettiğimiz Et ve Süt Kurumu oluşturulmasaydı, çiğ süt fiyatları

60 kuruştan yukarıya çıkmazdı.”

“Hayvancılık sektöründe acil tedbir alınması gerekiyor. Devletimiz, bu sektörde dünya malını yurdun malı olmaktan çıkarmalı, yerli malını yurdun malı olmasını sağlamalıdır.”

Süt üreticileri başta olmak üzere herkesin “Dünya Süt Günü”nü kutlayan Bayraktar, üretenin hak ettiği kazancı elde ettiği, tüketenin ise rahatça süt tüketebildiği günler diledi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir