22 yıl önce Cumhuriyeti yaktılar, ama hala yıkamadılar

“Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkılacak” haykırışlarıyla saldırganlar 22 yıl önce Sivas Madımak’ta Cumhuriyet aydınlarını ateşe verdiler; Cumhuriyet’in 37 canını yaktılar. Tarihin tahammül edilemez hafifliği ve dayanılmaz tesadüfü sosyal demokratlar da hükümet ortağıydı. Defalarca Başbakan Yardımcısı İnönü telefonla arandığı ve uyarıldığı halde kılını kıpırdatmamıştı.

Bugün Irak ve Suriye’yi bölme amacıyla gerçekleştirilen etnik ve mezhep temelli kışkırtmaların bir benzeri, 1993 yılı Temmuz’unda 3 arayla Sivas ve Erzincan Başbağlar’da yapıldı. 2 Temmuz’da Sivas’ta Alevi, Erzincan Başbağlar’da Sünni kışkırtmayla Güneydoğu’da bir kırılma yaratılmaya çalışıldı. Sivas’ta kara yobazlar 37 Cumhuriyet aydınını diri diri ateşe vererek yaktı. Hedefte laik ve demokratik Cumhuriyet sevdası vardı. Bugün bu yobaz katliamının 22’nci yıldönümü münasebetiyle ülke çapında olduğu gibi, ilimizde de Cumhuriyet Meydanında çeşitli siyasi parti, kitle örgütü ve sendika üyelerinin biraraya geldiği etkinlikte gerici katliam protesto edilerek lanetlendi. Katledilen aydınlarımızın resimlerinin bulunduğu panoya karanfiller kondu.

Atatürk anıtı önündeki törene Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, CHP ve Vatan Partisi temsilci ve üyeleriyle vatandaşlar katıldı.

CHP Gençlik Kolları Başkanı Ahmet döğer, gerçekleştirilen operasyonun bir bütün olarak laik demokratik Cumhuriyeti hedef almasına, Amerikan emperyalizminin bölgede ve Türkiye’de etnik ve mezhep temelli kırılmalar yaratmaya çalışması hedefini perdeler bir şekilde Alevi kitlesinin hedef alındığını öne çıkaran bir konuşma yaparak, 2 Temmuz gününün, milli yas ilan edilmesi gerektiğini vurguladı ve “Türkiye tarihi için bir utanç ve ibret günü olarak anılması”nı istedi.


Madımak lanetlendi paylaşan: fozcan

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir