227 bin KOBİ icraya düştü; Burdur’da icraya düşen yok!

226 bin 829 KOBİ bankalara olan 12,1 milyar liralık kredi borcunu ödeyemediği için icralık duruma düştüğü bildirildi. BUTSO Başkanı Keyik, ilimizde böyle bir durumun bulunmadığını belirtti.

TÜİK verilerine göre, sayıları ve sağladıkları işgücü nedeniyle Türk ekonomisinde çok önemli bir role sahip olan, sayısal olarak Türkiye’de mevcut 3 milyon 470 bin işletmenin yüzde 99,9’unu oluşturan, toplam girişim sayısının %99,9’unu, istihdamın %76’sını, maaş ve ücretlerin %53’ünü, cironun %63’ünü, faktör maliyetiyle katma değerin (FMKD) %53,3’ünü ve maddi mallara ilişkin brüt yatırımın %53,7’sini yaratan, 2012 yılında ihracatın %62,6’sını gerçekleştirmiş olan, ihracatının %92,9’u imalat sanayi ürünlerinden oluşan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ’ler) ekonominin de can damarı adeta. Son dönemde uygulanan ekonomi politikaları ekonomide kırılganlığı iyice artırdı. Yaşanan son dönem devalüasyon ve enflasyon nedeniyle icra ve iflaslar patlama yaptı. Piyasada yaşanan durgunluk özellikle KOBİ’leri zor durumda bıraktı. KOBİ’ler aldıkları kredileri ödeyemez hale geldi. Ekonomide yaşanan kriz ve KOBİ’lerin durumu ile ilgili olarak dün açıklama yapan İstanbul Milletvekili Umut Oran, “226 bin 829 KOBİ, bankalara 12.1 milyar liralık kredi borcunu ödeyemediği için icralık. İlk üç ayda 2,2 milyar lira tutarındaki 231 bin 995 senet protesto edildi; 7,4 milyar lira tutarındaki 172 bin 557 çek karşılıksız çıktı. Bankacılık sektörünün tasfiye olunacak alacak miktarı 40 milyar liraya yaklaştı” dedi.

ÖZEL SEKTÖRDE YAPRAK DÖKÜMÜ YAŞANIYOR

Tayyip Erdoğan’ın il il dolaşarak hayali tesislerin açılışını yaptığını, yıllardır faaliyette olan tesisleri devreye soktuğunu, daha bitmemiş tesisleri ekonomiye kazandırmaktan söz ettiğini kaydeden Oran şunları söyledi: “Erdoğan şov ve AKP’ye oy istemek için bunları yapıyor. Ancak ekonomide gerçekler bunun tam tersini gösteriyor.  Ekonomideki yapısal sorunlar, yaşanan hızlı devalüasyon, demokrasi ve hukuktan uzaklaşmanın tükettiği güven nedeniyle sermaye girişlerinin durması ve AKP’nin Türkiye’yi bölgede yalnızlaştıran dış politikası sonucu neredeyse tüm ihracat kanallarımızın tıkanması, şirketlerin mali yapısını bozarak onları darboğaza sokuyor. Giderek artan sıkıntılar nedeniyle son dönemde iflas erteleme talebiyle başvuran şirket sayısı ve verilen iflas kararlarındaki artış dikkat çekiyor. Özel sektörde adeta bir yaprak dökümü yaşanıyor. Mali yapısı bozulan, alacaklarını tahsil edemeyen, borçlarını ödeyemeyen, üretime devam edemez hale gelen şirketler, art arda iflas erteleme talebiyle mahkemelere koşuyor.”

İSO 500’DEN İFLASA…

Ekonomik yapısal sorunların, yaşanan hızlı devalüasyonun, demokrasi ve hukuktan uzaklaşmanın tükettiği güven nedeniyle sermaye girişlerinin durmasının ve yanlış dış politikalar nedeniyle Türkiye’nin bölgede yalnızlaşmasının sonucu neredeyse tüm ihracat kanallarımızın tıkandığını ve şirketlerin mali yapısını bozarak onları darboğaza soktuğunu ileri süren Oran, “Golf turizmi, film, gıda, konut inşaatı ve TOKİ’ye iş yapanlar, IŞİD nedeniyle Irak’ta ve kötü ilişkiler nedeniyle diğer komşu ülkelerde zora düşen Türk inşaat şirketleri, mayo, tekstil ve hazır giyim, kömür şirketi, jeneratör üretimi, uluslararası restoran zinciri, özel diş hastanesi, beyaz et üreticisi, gıda, bölgesel AVM market zinciri, narenciye ithalatı, boya üreticisi, ayakkabı üreticisi, kamuya iş yapan alüminyum ve çatı üreticileri gibi bir kısmı İSO’nun en büyük 500 sanayi kuruluşu içinde olup da iflas aşamasına gelmiş herkesin yakından tanıdığı sektör devi büyük şirketler de maalesef bu tablo içinde yer almaktadır.”

BURDUR’DA İCRAYA DÜŞMÜŞ KOBİ YOK!

Burdur Sanayi ve Ticaret Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik’e, 227 bin KOBİ’nin, kredi borcunu ödeyemediği için icraya düştüğünü hatırlatarak, Burdur’daki durum; yaşanan hızlı devalüasyonun, ekonomideki kırılganlık ve durgunluğun Burdur ekonomisini nasıl etkilediğini; sanayi kuruluşu 500 dev içinde bile iflasın kenarında olanların bulunduğunu, bu konudaki düşüncelerini ve ekonominin toparlanıp toparlanamayacağını ve son olarak Burdur ekonomisi ve piyasasındaki sıkıntıları sorduk.

Başkan Keyik, ekonomide gerçekten bir sıkıntının bulunduğunu, durgunluğun var olduğunu, ancak ilimizde icra olaylarının olmadığını, ekonominin seçimden sonra toparlanacağına inandığını belirtti.


BUTSO, ekonomi açıklamaları paylaşan: fozcan

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir