3 parça olan AKP’de hesaplaşma başladı

Tayyip Erdoğan da hedefte Ahmet Davutoğlu da…

Erdoğan’a bağlı grup Davutoğlu’nun güven vermediğini düşünürken, Davutoğlu’nun grubu ‘AKP’yi yolsuzluk, Ak Saray, lüks yaşam bitirdi’ görüşünde… Kendilerine ‘Öz AKP’liler’ diyen grup ise Abdullah Gül’le temaslarını sürdürüyor

AKP’nin tek başına hükümet kurma şansını kaybetmesini müteakiben 3 parçaya ayrılan ve suçlu arama çalışmaları başlatılan AKP tozduman. Tayyip Erdoğan da Ahmet Davutoğlu da hedefte…                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             Seçim sonuçlarının belli olmasıyla birlikte AKP’de tartışmalar da yoğunlaştı. Koalisyon tartışmaları öne çıkarılarak bu konu bastırılmaya çalışılsa da tepkiler giderek artıyor. Tabandan gelen tepkiler ilçe ve il yöneticileri tarafından genel merkez yöneticilerine iletilirken parti tabanından gelen sorulara yanıt verilmesi isteniyor. Aydınlık Gazetesi’nin haberine göre, AKP’de 3 ana grup oluşmuş durumda… Bu gruplar Erdoğancılar, Davutoğlu ekibi ve Öz AKP’liler adıyla anılmak ve her grup yekdiğerini suçlamaktadır.

ERDOĞANCILAR

Erdoğan’a doğrudan bağlı olan grup… En kalabalık grup… Yenilginin sorumlusu olarak Davutoğlu’nu görüyorlar. Seçim değerlendirmeleri şöyle:

Seçim yenilgisinden Davutoğlu sorumlu. Seçim sürecinde Erdoğan’a kumpas kurmaya kalktı. Hakan Fidan krizi Erdoğan’a rağmen Davutoğlu’nun bilgisi dahilinde gerçekleşti. Davutoğlu, Erdoğan’ı taklit etti ama kötü bir kopya oldu. Güven vermedi. Eğer Erdoğan meydanlara çıkmasaydı yüzde 35’lere düşerdik ve bir daha ayağa kalkamazdık.

DAVUTOĞLU EKİBİ

Davutoğlu ile kaderlerini birleştirenlerden oluşuyor. Davutoğlu giderse kendilerinin de olumsuz etkileneceğini düşünüyorlar. Seçim kampanyasını birlikte organize ettiler. Sonuçlardan Davutoğlu’nu sorumlu gösterenlere tepki gösteriyorlar. Görüşleri şöyle:

Davutoğlu elinden geleni yaptı. AKP’nin oylarını yolsuzluk, Ak Saray, lüks yaşam gibi şeyler eritti. Bunların hiçbirinden Davutoğlu sorumlu değil. Erdoğan seçim süreci boyunca Davutoğlu’nu ezdi. Erdoğan’ın meydanlara çıkışı oy getirdi. Ama getirdiği kadar da götürdü. Bu görüntü seçmende, özellikle de AKP seçmeninde olumsuz etki yaptı. Tecrübesiz olmasına rağmen kampanyayı başarılı götürdü.

ÖZ AKP’LİLER

Bu grup Erdoğan’a ve Davutoğlu’na da mesafeli. Kendilerine “Öz AKP’liler” diyorlar.

Çoğunluğu 3 dönem kuralı nedeniyle aday olamadı. Ama örgütlerde hala etkililer. AKP’nin oylarının düşmesi sonrası itibarları artmış durumda… Gül’le temasları da sürüyor.

Seçim sonuçlarını şöyle yorumluyorlar: Davutoğlu istenmemesine rağmen partinin başına getirilip başbakan yapıldı. Tutmadı. Oysaki Abdullah Gül gibi biri partinin başında olsaydı halka güven verilirdi. Gerginlik yumuşardı. AKP kazanırdı.

AKP NEDEN KAYBETTİ

AKP kulislerinde AKP oylarının neden düştüğü konusunda tartışmalar sürüyor. Parti içindeki grupların farklı değerlendirmeleri olsa da öne çıkan fikirler birbirine yakın. AKP’lilere göre AKP’ye oy kaybettiren konular ana hatlarıyla şöyle:

– Yeni bir söylemin geliştirilememesi

– Ekonomide yaşanan sıkıntılar, işsizlik, zamlar

– Açılım sürecinde PKK’nın şımartılması

– Erdoğan ve Davutoğlu’nun sert üslubu seçmeni tedirgin etti

– Başkanlık tartışması halkı ürküttü

– Davutoğlu güven vermedi

– Ak Saray ve lüks tepkiye yol açtı

– Yolsuzlukların ortaya çıkması güven bunalımı yarattı

– AKP’ye yakın işadamlarının aşırı zenginleşmesi her ilde tepkilere neden oldu.

– Örgütlerde heyecan yaratılamadı

– Doğu, güneydoğuda sandıklara sahip çıkılamadı. Seçmen silah zoruyla HDP’ye oy kullandı.

– Partide çok sayıda küskün oluştu. Bunların çoğu partinin ağır topları. Seçimlerde çalışmadı. Hatta başka partilere çalışanlar oldu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir