31 gazeteci cezaevinde

31 gazetecinin salt halkın haber alma hakkını savunduğu ve işini yaptığı için hapiste olduğu bildirildi. Geçen yıl 15 televizyon kanalı kapatıldı; 94 gazeteciye hakettiği halde sarı basın kartı verilmedi ve sosyal medya engellendi.

31 GAZETECİ HAPİSTE; 15 TELEVİZYON KANALI

KAPATILDI; 94 GAZETECİYE SARI BASIN KARTI VERİLMEDİ

Balıkesir’deki bir basın etkinliğine katılan Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, burada yaptığı konuşmada 31 gazetecinin hapiste olduğunu vurgulayarak, 2015 yılında 15 televizyon kanalının kapatıldığını, 94 gazeteciye hakettiği halde sarı basın kartı verilmekten imtina edildiğini, ayrıca sosyal medyanın engellendiğinin altını çizdi. Türenç, son 10 yılda gazeteciler için 2 tutuklama dalgası geldiğini ifade etti.

GAZETECİLER İKİ DALGA HALİNDE TUTUKLANDI

Türenç’in konuşmasında gazetecilerin üzerindeki baskı ve şiddetin dalgalar halinde geldiğini, son 10 yılda tutuklama dalgasının 2 kez tekrar ettiğini, ilkinin Ergenekon operasyonları döneminde yaşandığını belirttiğini anlatan Posta Gazetesi’nin haberine göre, diğerinin ise birkaç ay önce MİT tırları meselesinde yapılan haberler üzerine Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Gül’ün tutuklanmasıyla başladığını ileri sürdüğünü belirtti. Türenç, hala iddianamenin bile hazırlanmadığına dikkat çekerek, tutuklama ve baskıların dışında işten çıkarılmaların da yaşandığını hatırlattı ve “bugün Türkiye’de 7 bin gazetecinin işsizdir” diye ekledi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir