4+4+4 sistemi can aldı

Öğretim üyesi bir babayla doktor bir annenin kızı olan 13 yaşındaki ortaokul öğrencisi Ayşe Berrin Yılmazlar, evin banyosunda bornozun kemeriyle kendini asarak hayatına son verdi.

Bursa’da, Nilüfer ilçesinde annesi uzman hekim babası öğretim üyesi olan 13 yaşındaki ortaokul öğrencisi Ayşe Berrin Yılmazlar, evin banyosunda bornozun kemeriyle kendini asarak hayatına son verdi. Ortaokul 8`inci sınıf öğrencisi Yılmazlar’ın, dün internette açıklanan TEOG sınav sonuçlarından düşük puan alınca bunalıma girerek odasına kapandığı, gece de banyoda bornozun kemeriyle kendini kalorifer borusuna asarak intihar ettiği ileri sürüldü.

Bu acı olay üzerine Türkiye Liseliler Birliği (TaLeBe) üyeleri İstanbul, Ankara, İzmir, Denizli ve Bursa’da eş zamanlı basın açıklamaları yaptı. İnternet sitelerine de koydukları eylemlerinde, talebeler yaptıkları açıklamalarda Berrin’in katilinin rekabetçi eğitim sistemi olduğunu vurguladılar.

TEOG ARKADAŞLARIMIZIN BEYNİNDE PRANGADIR

Talebelerin yaptığı basın açıklamalarında öne çıkan ortak vurgu, Berrin Yılmazlar’ın katilinin, öğrencileri yetenekleri ve hayalleriyle değil, sınavlarda yaptıkları netler ve aldıkları puanlarla değerlendiren rekabetçi sınav sistemi olduğuydu.

Denizli’de basın açıklamasında konuşan TLB İl Başkanı İlkay Esma Uysal, TEOG’un öğrencilerin “beyninde bir pranga” olduğunu belirterek, “bu pranga öğrencileri okul-ev-dersane şeytan üçgenine hapsetmektedir. Öğrenciler, daha 12-13 yaşlarında oyun oynamak yerine, ‘yaptığın netler seni iyi yerlere götürür. Otur ders çalış’ söylemiyle yetenek ve arzuları göz ardı edilerek, sistemin istediği sorgulamayan, üretmeyen kişiler haline dönüştürülmektedir” diye konuştu.

BERRİN’İN KATİLİ, AKP’NİN 4+4+4 EĞİTİM SİSTEMİDİR

TaLeBe Ankara adına basın açıklaması yapan İl Başkanı Yusuf Emre Doğan, “ Berrin’in katili AKP’nin 4+4+4 eğitim sistemidir. Öğrenciyi bir yarış atı olarak gören bu eğitim sistemini yıkacağız; Cumhuriyet’in laik, akılcı, tertemiz eğitim sistemini kuracağız” dedi.

BERRİN ARKADAŞIMIZA SÖZ VERİYORUZ

TLB İzmir adına açıklamayı gerçekleştiren TLB İl Sekreteri Eda Yücel ise “Berrin’in hayallerini, umutlarını yok eden TEOG rezaletidir. Berrin’in katili 4+4+4’lerle, bilgiye değil, geleceksizleştirmeye dayalı sınavlarla öğrencilerin gençliğini sömüren AKP’nin gerici eğitim sistemidir” diye haykırdı.

Açıklamasının devamında mevcut eğitim sisteminde başarının bile geleceğinin olmadığını ve Türkiye’nin geleceğinin Cumhuriyet devrimlerinin, Atatürk’ün düşüncelerinin olduğunu vurgulayan Eda Yücel, “şunu belirtmek isteriz ki sınav asla her şey demek değildir. Hata yapmaktan ve mücadele etmekten korkmayalım! Sistemin rezaletini yerle bir etmek için mücadele edelim! Berrin arkadaşımıza söz veriyoruz! Daha çocuk yaşta öğrencilerin canını alan bu sistemini yıkacağız. Bizi hayattan kopararak uyuşturmaya çalışan bu sistemi yıkacağız. Bilimden uzak bilgileri öğretmeye zorlayan sistemi yıkacağız” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir