70 liralık o ceza kaldırıldı

Nüfusa dayalı bildirimler ve zorunluluklar konusundaki yaptırımlar ya yumuşatılıyor ya da anlamsız, mesnetsiz ve vatandaşa çile olan cezalar tasfiye ediliyor. Bu kapsamda 2016 yılının ilk günlerinde çıkarılan torba yasadan bu yönde düzenlemeleri de bulunduğu belirtildi. Böylece alınan iki kararla nüfus cüzdanını kaybeden ve değişen adresini belirtilen zaman içinde bildirimde bulunmayan vatandaşların yaşadığı sıkıntılara son verildi.

NÜFUS CİZDANINI KAYBETME CEZASI KALDIRILDI

Nüfusa dayalı bildirimler ve zorunluluklar konusundaki yaptırımlar ya yumuşatılıyor ya da anlamsız, mesnetsiz ve vatandaşa çile olan cezalar tasfiye ediliyor. 2016 yılının ilk günlerinde çıkarılan torba yasadan bu yönde düzenlemelerin de bulunduğu belirtildi. Böylece alınan iki kararla nüfus cüzdanını kaybeden ve değişen adresini belirtilen zaman içinde bildirimde bulunmayan vatandaşların yaşadığı sıkıntılara son verildi. Bu kapsamda görevi seçildiği günden bu yana birçok etkinliğe imza atarak sıradışı muhtarlığını gösteren Armağan İlci Mahallesi Muhtarı Yunus Bilgiç, yeni yılda yürürlüğe giren yasalarla vatandaşların nüfuz cüzdanı kaybetme ve adres bildirme konusunda yaşadıkları sıkıntıların sona erdiğini belirtti. KıvılcımHaber’e konuşan Muhtar Yunus, vatandaşların oturduğu evin adresini geç bildirmelerinden dolayı kesilen cezanın 50 liraya düşürüldüğünü, 70 lira olan nüfus cüzdanını kaybetme cezasının ise kaldırıldığını ifade etti.

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ YETKİSİNDE BULUNAN BİRÇOK SAÇMA MÜEYYİDEDE YENİ DÜZENLEME

Bazı yasalarda değişiklik yapılmasına ilişkin yasanın 27 Ocak 2016 tarihli ve 29606 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Muhtar Yunus, “vatandaşların nüfus cüzdanı yitirme ve değişen adresini geç bildirme yüzünden yaşadıkları sıkıntılar sona erdi. Nüfus cüzdanını yitirme cezasının kaldırıldığını müjdelerim” diye konuştu. İlgili yasanın 14’ncü maddesinde yapılan düzenlemelerin, Nüfus Müdürlüklerinin kestiği bazı cezalarda da değişiklikler getirdiğini belirten Muhtar Yunus, “adres değişikliğini bildirme yükümlülüğünü süresi içerisinde yerine getirmeyenlere 50 lira, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara 1000 lira idari para cezası kesilmesi yetkisi Valilere verildi. Doğum olayını süresi içerisinde bildirmeyenlere, nüfus ve aile cüzdanını kaybedenlere, nüfus cüzdanını geçerlilik süresi içerisinde değiştirmeyenlere de idari para cezası uygulanmayacak. Ayrıca kimlik, sadece 8 lira kart bedeli verilerek yapılabilecek” şeklinde konuştu.

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir