ABD, bu sefer çok kötü ve farklı geliyor

ABD, Sınırımıza Yığınak Yapıyor

ABD, kuzey Irak yöresine “bağımsızlık referandumu”ndan beri 3 gündür asker, silah ve cephane sevkiyatını en üst seviyeye çıkardı.

Kuzey Suriye’deki 3’ncü İsrail koridorunu yaran 24 Ağustos 016 Fırat Kalkanı Harekâtı sırasında Münbiç’e ilerleyen Türk askerine karşı Amerikan “kara gücü” PKK/ PYD’yi korumak için mevzilere ABD bayrağı çeken Pentagon, şimdi de benzer bir kalkan projesine Barzani için hazırlandığı ileri sürüldü.

Aşiret reisi Barzani, emperyalist saldırganlığa karşı en etkili silah ve panzehir olan bölge ülkelerinin birliği (Batı Asya Birliği’ni) tarihinde olmadığı kadar yükselten bölücü referandumu çevre ülkelerin onca uyarı ve baskılarına karşı 25 Eylül’de gerçekleştirdi. İran, Türkiye ve Irak için vatan bütünlüğü açısından alarm zillerinin çalması anlamın a gelen sözde “bağımsız Kürdistan referandumu” Batı Asya’da taşları oynattı. Çevre ülkelerini teyakkuza geçirdi. İran, Irak, Türkiye ve olmazsa olmaz Suriye’yi aralarındaki ayrılıkları geri plana iterek geçmişte görülmedik şekilde birleştirdi. Kuzey Irak sınırında, Habur’da Türk ordusu tatbikata başladı. Ardından tatbikata Irak kuvvetleri de katıldı. İran, başlangıçta Barzani bölgesinin kırsal kesimini top atışlarıyla ateş altına aldı. Şimdi de sınırda İran ordusu tatbikata başladı. Tabii ki Irak ordusu bu tatbikata da katıldı. Bu gelişmeyi hiç beklemeyen Barzani ve ABD ile İsrail, panikledi. Buna karşı ABD, bölücü korsan referanduma imza atan Barzani bölgesine yönelik Irak-Türkiye ortak operasyonu ihtimaline karşı askeri hazırlıklarını artırdığı iddia ediliyor. Mahmur, Zaho, Zemmar, Kerkük ve Kesik bölgelerine asker, cephane ve zırhlı sevk eden Pentagon, Harir ve Hevler üslerine ise füze, helikopter ve insansız hava aracı (İHA) yüklü konteynerler gönderdiği belirtiliyor.

SÜREKLİ UÇAN İHA’LAR KUZEY IRAK’A

MUHTEMEL OPERASYONA KARŞI İSTİHBARAT TOPLUYOR

Yeni Şafak’tan Yılmaz Bilgen’e dayandırdığı Aydınlık Gazetesi’nin haberine göre, ABD ordusu Erbil ve Soran civarındaki Hevler ve Harir’e TIR’lar dolusu cephane ve mühimmat istifliyor. Gönderilen silahlar arasında tanksavar ve uçaksavarların yanında füze ve helikopter bile var. Bunlara ek olarak Pentagon, bölgeye üzerinde roket de taşıyabilen insansız ‘Predator’ araçlarından da bol miktarda sevk etti. Kuzey Irak’a yönelik bir harekât ihtimaline karşı ABD’ye ait İHA’lar da sürekli gözlem uçuşu yapıp istihbarat topluyor.

ABD, BÖLGESEL SAVAŞA HAZIRLANIYOR

Kuzey Irak merkezli ABD yığınağını Yeni Şafak’a değerlendiren Irak ordusundan emekli bir general, “bu çapta bir sevkiyat ancak bölgesel savaş hazırlığı olabilir” dedi. “Suriye’de PYD’yi 2,5 yıldır silahlandıran ABD, Irak’ta ise Türkiye ve İran sınırlarına kendi askerlerini yerleştirecek” diyen Iraklı general, ABD’nin ayrıca Kerkük’e de özel önem atfettiğini söyledi. ABD’nin 2011 yılında çekilme kararı aldığı Irak’a 2014 yılında IŞİD’le mücadele bahanesiyle yeniden asker gönderdiğini hatırlatan general, 8 ay önce 3 bin 700 civarında olan ABD’li asker sayısının son sevkiyatlarla 3 katına çıkarılarak 10 bini geçtiğini kaydetti.

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir