ADD’den CHP’ye protesto

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Aydın Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ali Demirel, CHP Tunceli İl Başkanı’nın ‘1938 cinnettir’ sözleri üzerine bir basın açıklaması yaptı.

1938’de Cumhuriyet’e silahlı isyana kalkışan ve isyanı ordu tarafından bastırılarak idam edilen derebeyi Seyit Rıza ve arkadaşlarını anma etkinliğinde “1938 cinnettir” diye konuşan CHP Tunceli İl Başkanı Ali Rıza Güder’in sözlerine karşılık ADD Aydın Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ali Demirel, “Seyit Rızaları savunmak demek, Cumhuriyet’in en temel değerlerine, kulluktan yurttaş olma haline saldırmaktır” şeklinde tepki gösterdi.

Güzelhisar İnternet Gazetesi’nin haberine göre, CHP Tunceli İl Başkanı’nın sözlerine CHP’den aksi yönde bir açıklama yapılmamasını eleştiren Demirel, “bu aymazlığın CHP’nin içinden çıkması da başka bir sorundur. Ancak daha vahimi CHP’den aksi yönde herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Sanki olmamış gibi davranılmaktadır. Ancak, karşı devrimci bu söylemin CHP’nin içinden gelmesinin ve şu ana kadar da aksi yönde bir açıklama yapılmaması bu suçun zımni olarak bir kabul gördüğünü düşündürmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Demirel açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Seyit Rızaları savunmak demek, cumhuriyetin en temel değerlerine, kulluktan yurttaş olma haline saldırmaktır. Susacak mısınız? Ey cumhuriyetçiler, cumhuriyetçilik kisvesi altında kadınlara, çocuklara ve adamlara yani özgür yurttaş olma hakkına saldırılırken sen susacak mısın? Cumhuriyet, kendi vücudunda kendi başını taşımak, korkak ve sinik kul değil; fikri hür, vicdanı hür yurttaş olmak demektir. Cumhuriyet adam olmak demektir.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir