Adıyaman’da 5 bin tütün üreticisi polis barikatını yardı; valiliğe yürüdü

Halk üretim ekonomisi için harekete geçti. Yüzlerce Adıyamanlı, tütün üretiminin sonunu hazırlayan ve Meclis’e sunulan torba yasaya tepki gösterdi. Üreticiler barikatları aştı, valiliğe, belediye ve AKP il binasına yürüdü. Halk yasa tasarısının geri çekilmesini istedi.

Ulusal Kanal’dan Ekrem Demir’in haberine göre, Barikat aşıldı, valiliğe ulaşıldı. Adıyamanlı tütüncüler Meclis’e sevk edilen torba tasarısına tepki gösterdi.

Meclis’e sunulan torba tasarıya göre, makaron veya yaprak sigara kâğıdına ticari amaçla tütün doldurarak satanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Yine sarmalık kıyılmış tütün üretenler ile satan, satışa arz eden, nakleden veya bulunduranlara 5 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

Adıyamanlılar tek geçim kaynakları olan tütünü korumak için Ticaret Borsa’sı önünde toplandı. Yaklaşık 5 bin üretici burada bir basın açıklaması yaptı.

Yasa tasarısının geri çekilmesini isteyen Adıyamanlılar, Valilik binasına doğru yürüyüşe geçti. Polis barikat kurarak üreticileri engellemeye çalıştı. “Üretim ekonomisi” isteyen üreticiler, barikatları aşarak valilik binasına ulaştı.

Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, yasa tasarısının geçmeyeceğini belirtti.

Daha sonra 5 bin üretici Adıyaman AKP il binası ve belediye önüne yürüdü. Üreticiler AKP Adıyaman milletvekillerini ve hükümet istifaya çağırdı.  Tütün çiftçisi, valilik önündeki karayolunu trafiğe kapattı.

Kentte odalar ve kitle örgütleri toplantı yaparak eylem planlaması yaptı.

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir