AK Parti’de Balıkesir krizi

Seçimle Gelmiş Belediye Başkanları ve İl Başkanları İstifa Ettiriliyor Ya Da Görevden Alınıyor

Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur ‘İstifa etmiyorum, siz görevden alın’ mesajı verdi.

İstanbul Büyükşehir belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifasının ardından başkan istifa ya da görevden almaların ardı arkası kesilmiyor. İstifası istenen başkanlar listesinde adı olduğu öne sürülen Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in önceki gün istifa ettiği basına yansıdı. Ancak Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur’la ilgili sıkıntı yaşandığı bildirildi. “Metal yorgunu” Uğur’un, “istifa etmiyorum, istiyorsanız siz görevden alın” mesajı gönderdiği öne sürülüyor.

AKP’de Balıkesir krizi…

“İSTİFA ETMİYORUM, SİZ GÖREVDEN ALIN!”

Belediye Başkanı Edip Uğur ‘İstifa etmiyorum, siz görevden alın’ mesajı verdi

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, AKP’de genel başkan yardımcılığı da yapan Uğur’un, “partiden istifa edip bağımsız olarak belediye başkanlığına devam etme” kararı aldığı iddia edildi.

İL BAŞKANLARI İSTİFA ETTİRİLDİ

Bu arada kongre sürecinde göreve devam etmeyecek bazı il başkanlarının da istifalarının alınmasına devam ediliyor. Önceki gün Giresun, Niğde, Nevşehir ve Kırıkkale il başkanları istifa ettirildi.

BAŞKAN NASIL GÖREVDEN ALINIYOR?

Belediye başkanlarının hangi durumlarda görevden alınacağı 13 Temmuz 2005 tarihli 5393 sayılı Belediye Kanunu’nda belirlenen esaslara göre yapılıyor.

Kanunun 44’ncü maddesinde belediye başkanı, “mazeretsiz ve kesintisiz olarak yirmi günden fazla görevini terk etmesi ve bu durumun mahallin mülkî idare amiri tarafından belirlenmesi”, “seçilme yeterliğini kaybetmesi (1 yıl ve üzeri hapis cezası alması)”, “görevini sürdürmesine engel bir hastalık veya engellilik durumunun yetkili sağlık kuruluşu raporuyla belgelenmesi” ve “Meclisin feshine neden olan eylem ve işlemlere katılması hâllerinden birinin meydana gelmesi durumlarında İçişleri Bakanlığı’nın başvurusu üzerine Danıştay kararıyla görevden alınıyor.”

Haberi destekleyen ve genişleten haber ve yazılar (Tıklayıp okuyun)

 

Erdoğan Gökçek’i niye çizdi?

Gökçek bundan dolayı panikte!

 

İsmet Özçelik/ AYDINLIK

AKP’de59 belediye başkanı yolcu! Gökçek gidici!

 

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir