AKP Hükümetleri, emeklileri fakirleştirdi

Türkiye, gelir dağılımı adaletsizliğinde rekor kırıyor. Milli gelirin dağılımındaki adaletsizlik zirve yapıyor. Fakir yaşlı sayısı son 4 yıl Türkiye’sinde doruğa çıktığı ortaya çıktı. Bu gerçek, AKP Hükümetlerinin emeklileri aşırı bir şekilde fakirleştirdiği anlamına geliyor. OECD’nin “Birlikte İçindeyiz: Daha Az Gelir Eşitsizliği Neden Herkesin Yararına” başlıklı rapora göre Türkiye, milli gelirin en eşitsiz dağıtıldığı ülkeler arasında Şili ve Meksika’dan sonra 3’üncü oldu. Fakir yaşlı sayısının AKP Türkiye’sinin son 4 yılında zirve yaptığı belirtildi. En ağır gelir eşitsizliğinin yaşandığı diğer iki ülkenin ABD ve İsrail olduğu ortaya çıktı.

AB desteğiyle Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD’nin) hazırladığı “Birlikte İçindeyiz: Daha Az Gelir Eşitsizliği Neden Herkesin Yararına” başlıklı raporunda Türkiye’nin, milli gelirin en eşitsiz dağıtıldığı ülkeler arasında Şili ve Meksika’dan sonra 3’üncü olduğunun belirtildiği Aydınlık haberine göre, en ağır gelir eşitsizliğinin yaşandığı diğer iki ülkenin ABD ve İsrail olduğu ortaya çıktı. Fakir yaşlı sayısının AKP Türkiye’sinin son 4 yılında zirve yaptığı belirtildi. Şili, Meksika, Türkiye, ABD ve İsrail gelir dağılımındaki eşitsizliğin zirve yaptığı ülkeler. Türkiye çocuk yoksulluğunda ise yüzde 28,4’le dünya birincisi. Gençlerin yüzde 16,2’si, yetişkinlerin yüzde 14,4’ü, yaşlıların yüzde 18,4’ü, çalışanların yüzde 17,8’i fakir. Gelir adaletsizliği uçurumunun dibindeki Türkiye’de en zengin yüzde 10’luk kesim, en fakir yüzde 10’dan 15,2 kat daha fazla servete sahip. Gelir eşitsizliğinin en az olduğu ülkenin ise Danimarka olduğu belirlendi.

Ülkemizde toplumun en zengin yüzde 10’u, toplam gelirin yüzde 31’ini alıyor. OECD raporuna göre, Türkiye’de fakirlerin nüfusa oran 2007’de yüzde 17’yken, dünyadaki ekonomik krizin yaşandığı yıllarda artarak 2011’de yüzde 19,2’ye çıktı. Türkiye’de çocukların yüzde 28,4’ü, gençlerin yüzde 16,2’si, yetişkinlerin yüzde 14,4’ü, yaşlıların yüzde 18,4’ü, çalışanların yüzde 17,8’i fakir.

SON 4 YILDA YAŞLILARIN GELİRİ AZALDI

OECD raporunda, “yaşlı fakirliğinde Yeni Zelanda, İspanya, Portekiz, İrlanda ve Yunanistan’da önemli azalışlar meydana geldi”ği, “diğer taraftan Polonya, Kore, Türkiye, Avusturya, Meksika ve Kanada’da yaşlıların fakirliği”nin “2007-2011 arasında açık biçimde arttı”ğı belirtilerek, “yaşlıların geliri, genelde gelir artışı deneyimi yaşayan İsrail, Norveç, Slovak Cumhuriyeti ve İsveç gibi kimi ülkelerde nüfusun diğer bölümünün gelirinin önüne geçti. Sadece Türkiye’de yaşlıların elde ettikleri gelir nüfusun kalan bölümünün geliri tarafından geçildi” şeklinde değerlendirmede bulunuldu.

Gelir eşitsizliğinin en yüksek olduğu ilk 10 ülke Şili, Meksika, Türkiye, ABD, İsrail, İngiltere, Yunanistan, Estonya, Portekiz, Japonya oldu. Gelir eşitsizliğinin en az olduğu ülkeler ise iyiden kötüye Danimarka, Slovenya, Slovak Cumhuriyeti, Norveç, İzlanda, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Belçika, İsveç, Avusturya şeklinde sıralandı.

AKP HÜKÜMETİ GELİR EŞİTSİZLİĞİNİ ARTIRDI: (TOPLUMUN YÜZDE 20’Sİ YÜZDE 47 ALIYOR

OECD raporu, Türkiye’de 4 yıllık 2007-2011 döneminde gelir eşitsizliğini arttırdığını ortaya çıkardı. Gini katsayısı 2007’de 0.409 iken, 2011’de 0.412’ye çıktı.

Türkiye’de nüfusun en alttaki yüzde 10’u toplam gelirin yüzde 2,1’ini, en alttaki yüzde 20’si gelirin yüzde 5,6’sını, en alttaki yüzde 40’ı ise yüzde 16’sını alıyor. Türkiye’de en üstteki yüzde 40’lık nüfus kesimi toplam gelirin yüzde 69’unu, en üstteki yüzde 20’lik kesim toplam gelirin yüzde 47’sini, en üstteki yüzde 10’luk kesim ise toplam gelirin yüzde 31,7’sini alıyor. OECD raporunda, artan gelir eşitsizliğinin üstesinden gelmede kadın erkek arasındaki istihdam uçurumunun azaltılması ve iş kalitesinin iyileştirilmesinin temel olduğu belirtildi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir