AKP’de hayır paniği

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde yüzler gülmüyor. Suratlar asık ve endişeli. Özellikle yol yordam bilen, nabız ölçen ve temkinli hareket etmeyi ilke edinmiş eski tüfeklerin çok tedirgin olduğu bildiriliyor. Meclis’in yetkililerini budayan ve Cumhurbaşkanına veren, kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıran ve kuvvetli bir kuvvetler birliği kuran, Atatürk’e bile verilmemiş olan yasama yetkisinin bir kısmını Cumhurbaşkanına veren Anayasa değişikliği MHP’li vekillerin desteği ile Meclis’te 339 oyla kabul edildi. Ancak son anketlerdeki AKP’ye oy veren seçmendeki kararsızlık sonucu AKP’yi telaşlandırdı. Parti kurmayları referandum stratejisini AKP’li seçmeni ikna üzerine kurdu.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde yüzler gülmüyor. Suratlar asık ve endişeli. Özellikle yol yordam bilen, nabız ölçen ve temkinli hareket etmeyi ilke edinmiş eski tüfeklerin çok tedirgin olduğu bildiriliyor.

Dış cephede çok büyük gailelerle ve küresel güçlerin saldırısıyla karşı karşıya olan, örtülü bir Türk-Amerikan savaşının yaşandığı şartlarda sağlam durulması gereken iç cepheyi bölen ve milleti düşman kamplara ayrıştıran Anayasa değişikliği Meclis’te 339 oyla kabul edildi ancak son anketlerdeki AKP’ye oy veren seçmendeki kararsızlık sonucu AKP’yi telaşlandırdı. Parti kurmayları referandum stratejisini AKP’li seçmeni ikna üzerine kurdu.

Aydınlık Gazetesi’nin haberine göre, AKP’de “Hayır” paniği başladı. AKP ve MHP’deki kırılmayı önlemek için formül arayışı öne çıktı.

Meclis’te 339 oyla kabul edilen anayasa değişikliği teklifi için Nisan ayında referanduma gidilecek. Ancak yaptırılan anketler ve illerden gelen raporlar AKP yönetimini düşündürmeye başladı. Referandumda kesinlikle “hayır” diyecek seçmen sayısının kesinlikle “evet” diyen seçmenden fazla olması ve kararsız oyların yüzde 25 gibi çok yüksek bir oranda seyretmesi AKP yönetiminde kaygıları iyice arttırdı.

SEÇMEN KAYGILI

Yapılan anket sonuçlarını değerlendiren uzmanların AKP’ye verdiği raporlarda, Meclis’ten geçen anayasa değişikliği ile ilgili olarak seçmende ciddi kaygı olduğu vurgulanıyor. Özellikle kadınların anayasa değişikliğine soğuk olduğu vurgulanan değerlendirme raporlarında kampanya sırasında kadınların ikna edilmemesi halinde sonuç alınamayacağı ifade ediliyor.

AKP’DE KIRILMA

AKP yönetimini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kurmaylarını en çok endişelendiren AKP ve MHP’deki kırılma. 7 Haziran 2015 seçimlerinde AKP’ye oy vermeyip 1 Kasım seçimlerinde oy veren yaklaşık yüzde 9’luk seçmen kitlesinin Meclis’in yetkilerini elinden alan ve Cumhurbaşkanına veren anayasa değişikliğine sıcak bakmadığı bildiriliyor. Ayrıca ekonomik istikrar ve teröre karşı mücadele için güçlü iktidar anlayışıyla 1 Kasım seçimlerinde AKP’ye oy verenler de anayasa değişikliğini istemediği belirlenmiş durumda. AKP’deki kırılma yüzde 20’lerde seyrederken, anayasa değişikliği teklifini inceleyen AKP’lilerde “evet” diyenlerin sayısının hızla düştüğü vurgulanıyor.

BİRİNCİ HEDEF AKP’LİLERİ İKNA

AKP’de öncelik 1 Kasım’da AKP’ye oy vermiş seçmenin ikna edilmesinde. Bunun için bulunan sistem de “AKP’lilerin AKP’lileri ikna etmesi.” AKP’nin 1 Kasım’daki yüzde 49’u ikna edilirse halk oylamasından başarı ile çıkılabileceği belirtiliyor.

MHP SEÇMENİ SÜRPRİZ YAPTI

AKP’de halk oylaması kampanyasında görevli bir profesyonel yaptığı değerlendirmede yüzde 49’un zor olduğunu, şu anda yüzde 49’un ancak yüzde 40’ının bile “kararlı evet’çi” olmadığını söyledi.

AKP yönetimini panikleten bir başka gelişme de anayasa değişikliğine destek veren MHP’nin durumu. Bir AKP MKYK üyesi MHP ile ilgili olarak ortaya çıkan durumu anlatırken şunları söyledi: “MHP’nin yüzde 12 oyu var. Biz MHP desteği ile sıkıntı olmadan bu işi çözeriz diye düşünmüştük. Ama öyle bir rüzgâr esiyor ki şaşkınız. MHP’nin yüzde 12’sinin yüzde 4’ünü alabilsek öpüp başımıza koyacağız.”

KARARSIZ SEÇMEN

AKP’nin yaptırdığı anketlerde kararsız seçmen sayısı yüzde 25’lerde bulunuyor. Bu durum yandaş gazetelere de yansımış durumda. Kararsız oranının yüksek olması anayasa değişikliği konusunda seçmenin ikna olmadığının göstergesi olarak yorumlanıyor.

AKP yönetimi yapılacak halk oylamasında ekonominin belirleyici olacağından emin. Kararsızları da en çok ekonomik krizin etkileyeceği düşünülüyor.

REFERANDUM GARANTİ DEĞİL

Hükümete yakın gazetecilerden Abdulkadir Selvi de dün Hürriyet gazetesindeki köşesinde referandumun garanti olmadığını yazdı. Selvi’nin yazısı özetle şöyle:

“Başbakan Binali Yıldırım, referandum stratejisini tartışmak üzere bakanlarla, Gölbaşı’ndaki Vilayetler Evi’nde akşam yemeğinde bir araya geldi. Bakanların üzerinde takım elbiseleri ve kravatları vardı ama toplantı resmi bir toplantı olmanın ötesinde fikir alışverişinin yapıldığı bir zeminde gerçekleşiyor. Toplantı beyin fırtınası şeklinde geçiyor.

Mevcut tablo masaya yatırılıyor. Öyle yüzde 60-70 oranları havada uçuşmuyor. Tam aksine gerçekçi tahliller yapılıyor. Hatta biraz endişeli ve kaygılı bir hava esiyor. “Referandum garanti değil. Çok iyi bir kampanya yürütmemiz lazım” deniliyor.

Bakanlar, referandum sürecini etkileyecek iki faktörü ön plana çıkarıyor:

1- Ekonomi.

2- Terör.

Kimi bakanlar teröre daha ağırlık veriyor, kimi bakanlar ise ekonomiyi başlı başına bir gündem maddesi yapıyor. Öz olarak hem terör hem de ekonomide vatandaşın rahatlatılması ve huzurun sağlanması üzerinde duruluyor.

İSTİKRAR İÇİN OY VERENLER

Sözkonusu toplantıdan bazı konuşmalar şöyle:

“Referanduma ilişkin kaygılı değerlendirmeler yapılıyor” dedim. Biraz açmak istiyorum.

“AK Parti’nin oy oranı yüzde 49. Referandumda bunun yüzde 40’ının oy vermesini beklememiz lazım. 1 Kasım’da ülkede istikrar olsun, ekonomik kriz olmasın, Türkiye’de beka sorunu yaşanmasın diye AK Parti’ye oy veren bir kesim var. Bunların oranı yüzde 9’a ulaşıyor. Bunlar, başkanlık sistemine karşılar.”

Bakanlar, kamuoyunu ikna etmeye yönelik kampanya yürütülürken, ikinci bir çalışmanın da AKP’ye oy veren ama başkanlık sistemine karşı olanlara yönelik olarak yapılmasını öneriyor. “AK Parti, AK Parti seçmenini ikna etmeli” deniliyor.

MHP’ye yönelik değerlendirmeler de yapılıyor. “Bahçeli, Anayasa oylamasında Meclis’te oturarak grubuna büyük ölçüde hâkim oldu. Beklenenin dışında fire olmadı. Ancak tabanda durum farklı. MHP tabanında Meral Akşener’in de belirli ölçüde bir hâkimiyeti var. MHP’nin oy oranı yüzde 12. Referandumda evet oyu vereceklerin oranı yarı yarıya olur.” 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir