AKP’deki FETÖ sancısı

AK Parti, büyük sancılar içinde kıvranıyor. 15 yıllık iktidarı boyunca en kritik dönemini yaşamaya başladı.

FETÖ ile hesaplaşma ve mücadele başlangıçtaki hızıyla sürüyor. Şimdiye kadar FETÖ’nün tabanı temizlendi ve bu süreç devam ediyor.

Gelinen aşamada dönülmez karakterdeki mücadele, FETÖ’nün iri kıyım üyelerine, yönetici takımına, üst kademelerine gelmiş gözüküyor. Saray, partideki ve hükümetteki kripto FETÖ’cüleri sessizlik içinde, gürültüsüz patırtısız temizleme düşüncesindeydi. Bu süreçte kongreler ve seçimler kullanılacaktı. Örgütlerdeki FETÖ’cüler ilçe ve il kongrelerinde, belediyelerdeki ve parti içindeki, milletvekilleri arasındaki FETÖ’cü unsurlar da seçimlerde aday gösterilmeyerek temizlenecekti.

Ancak öznel hesapların gerçeğe uymadığı, başkalarının (yani kripto FETÖ’nün) elinin kuş taşlamadığı kısa zamanda ortaya çıktı. Operasyonun öyle tereyağından kıl çeker gibi kolayca, sessizce halledilemeyeceği anlaşılınca istifaya zorlama süreci başlatıldı.

“Metal yorgunluğu” dendi.

“Halk desteğinin azalması” gibi gerekçeler ileri sürüldü.

“Hesap adamlığı değil hasbi tutum”dan bahsedildi.

“AKP’nin dava partisi olduğu” belirtildi.

Bu sebeple çarenin istifa olduğu dayatıldı. Ama direnişler ortaya çıktı. AKP ve Erdoğan’ı bir aya yakın süredir uğraştıran bu süreç Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın karakterine ters bir durum. Erdoğan’ın geri dönmesi mümkün değildir.

Deneyimli ve kulağı delik gazeteci İsmet Özçelik’e göre, AKP yeni bir döneme giriyor.

Temizlik ve hesaplaşma için kongreler ve seçimler sürecinin beklenmesi tutumundan vazgeçildiği, yakında Bakanlar Kurulu’ndaki temizliğin bile başlayabileceği iddia ediliyor.

Macun tüpten çıktı.

Temizliğin hemen yapılacağı belli oldu.

Bu gelişmeler Türkiye’nin lehine iyi gelişmelerdir.

Kim yaparsa yapsın, FETÖ’nün tasfiyesinin çeşitli boyutları vardır; bağımsızlık, vatan bütünlüğü, laiklik, gericiliğin darbe yemesi, milli güvenlik ve iç barış boyutları bulunmaktadır ve güzel gelişmelerdir.

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir