AKP’li başkanların belediyeleri getirdiği nokta

 Antalya Büyükşehir Belediyesi Bitik Durumda

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN İFLAS DURUMU

Gazeteci Mehmet Talay, Dr. Oktay’dan aktararak, ilk yarıda Büyükşehir gelir bütçesi 67 milyon lira açık verdiğini, tahsilâtların eksiksiz yapılması durumunda bile genel bütçenin açığını kapatmak için 410 milyon lira borçlanmaya gidilmesinin öngörüldüğünü, ancak tahsilâtlarda açık verilmesinin bu borçlanmayı artıracağa benzediğini belirtiyor.

MALİ SIKIŞIKLIK İÇİN ÇARE

ARANIRKEN BİLE YANDAŞA PEŞKEŞ İHMAL EDİLMİYOR

Mali kaynaklarda bu derece sıkışıklığın olduğu bir ortamda Başkan Türel, otogar arazisini aceleyle 645 milyon lira bedel biçerek satmaya kalkışmış olduğu, mali sıkışıklığa çözüm amacıyla hareket edilirken bile tam bir AKP klasiği olarak birilerine peşkeş çekmenin de ihmal edilmediği değerlendirtilmesi yapılıyor.

Niçin peşkeş olarak değerlendiriliyor otogar arazisinin satışı?

Bunu Gazeteci Mehmet Talay’dan okuyalım:

“Ancak yapılan imar düzenlemesi ile bu araziyi alanın yapacağı AVM ve konutların satışından elde edeceği net kar, “bir milyar, yedi yüz milyon TL- 1 750 000 000”. Eski rakamlarla söyleyelim; bu araziyi kimler alırsa yapacağı inşaatlarla elde edeceği net kar 2 katrilyona yakın… Belediyenin bütçesi böylesine açık vermişken, parasal kaynak için kıvranılırken böyle bir araziyi “sudan ucuz” bir bedelle satmak, birilerine kıyak yapmaktan başka bir anlam taşımaz.”

Meslektaşımız değerlendirmeyi şöyle sürdürüyor:

“Konyaaltı sahilinin yapılanmasını sabıkaları bilinen kardeşlere vererek kentin bir değeri üzerinden onları nemalandırarak kötülük yaptıktan sonra, şimdi de kentin bir başka değerini haraç-mezat ve düşük rakamlarla satışa çıkartmak bu kente yapılan bir başka kötülüktür.

“Hele mevcut 300 bin metre karelik AVM bolluğunun yanı sıra bir de Otogar arazisinde 220 bin metre kare yeni bir AVM yapılması “rantiyeci belediyeciliğin” dik alasıdır.

“Kente yapılması gereken projeleri hayata geçiremeyen Türel, bir şeyler yapıyormuş gibi bir hava yaratmak için çeşitli bakanlıkları zorluyor.

“Onların yaptığı işlerin başına kendi tabelasını koymaktan başka hiçbir şey de elinden gelmiyor, çünkü para yok, kaynak yok…

“Büyükşehir tükenmiş durumda…” (HABER OKU)

MENDERES TÜREL’İ KINIYORUM.

Gazeteci Talay’ın “Türel cephesinde neler oluyor ve Büyükşehir bitik durumda” başlıklı eleştirel haberine cevap vermiş Başkan Türel. Talay’a göre cevap vermek yerine zembereği atarak hakaretin bini bir para cinsinden ağzına geleni söylemiş; “kimyası bozulduğu”ndan hakaret etmiş.

Talay bundan dolayı mahkemede hesaplaşacağını söyleyerek kınadığını belirtiyor.

Talay şöyle bu yorum da getiriyor:

“Deneyimlerime dayanarak söylüyorum ki, eğer bir siyasi iddialar karşısında cevap vermek yerine hakaret etmeyi seçiyorsa, o iddialarda gerçeklik payı yüksek demektir.

“Bir gazetecinin iddialarına ya edepli bir şekilde cevap verirsin, ya da hiçbir şekilde cevaplamaz susarsın…

“Bunların yerine hakaret etmeyi, itibar cellatlığı yapmayı seçiyorsanız sizin bu kentte işiniz bitmiş demektir.” (HABER OKU)

 

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir