Akşener’in partisine suç duyurusu

 İyi Parti’nin logosu mahkemelik oluyor

Önceki gün kuruluşu gerçekleşen İyi Parti’nin logosunun, “Türk milletinin manevi değerleri parti adı olarak kullanılmaz” denilerek Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Eskişehir Kayı Boyu Derneği Başkanı Kazım Duman ve Bursa Osmangazi Yörük Türkmen Dernekleri Başkanı Dinçer Akyel ve yönetim kurulu üyeleri ayrı ayrı İyi Parti’nin logosuna tepki gösterdi.

DHA’ya dayandırılan haberlere göre, Bursa Osmangazi Yörük Türkmen Dernekleri Başkanı Dinçer Akyel ve yönetim kurulu üyeleri TBMM eski Başkanvekili ve İçişleri eski Bakanı Meral Akşener’in liderliğinde kurulan partinin ismine tepki gösterdi. Bursa Adliye Sarayı önünde basın açıklaması yapan Akyel, ‘İYİ’nin Oğuzların Kayı boyunun simgesiyle aynı olduğunu belirterek, “tarih boyunca Türk Milleti’nin ortak değerleri olan sembollerin ve bayrakların, siyasi bir partinin adı olarak kullanılması doğru değildir, kabul edilemez. Birçok vatandaşımız evinde, işyerinde, makamında bu sembolü bayrak olarak açmakta ve bununla övünmektedir. Bu milletimizin ortak değerlerindendir. Kurulan parti adı olarak ‘İYİ’ çok akıllıca ve profesyonelce kullanılmış. Ancak biz buna karşıyız. Türk Milleti’nin manevi değerleri, parti adı olarak kullanılamaz” dedi. Yörükler, Türkmenler düzenlenen şenlik, festival gibi etkinliklerde Kayı bayrağının asıldığına dikkat çeken Akyel, “Bu durumda biz kurulan ‘İYİ’ partinin reklamını yapmış olacağız. O partinin yan kolları gibi, o partinin bir organı gibi bir duruma düşmüş oluyoruz. Bu kabul edilemez. Derneğimizin tabelası Osmanlı arması ve derneğimizde ‘İYİ’ Kayı boyu simgesi var. Gelen giden bize burası, ‘İYİ Parti mi diye sorsa nasıl cevap vereceğiz. Biz sivil toplum örgütleri bir parti ile eşdeğer tutulamayız, aramızda bağ kurulamaz. İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda harekete geçmesini istiyoruz” diye konuştu. Bilecik’in Söğüt İlçesi’nde Ertuğrul Gazi’nin mezarı başında yüz yıllardır duran bayrağın şimdi bir partinin bayrağı olarak kullanılmasının yanlış olduğunu yineleyen Akyel, “Kayı bayrağının şeklini, görüntüsünü ve benzerinin kullanımının yasaklanmasını ve kullananlar hakkında işlem yapılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. Açıklamanın ardından Bursa Osmangazi Yörük Türkmen Dernekleri Başkanı Dinçer Akyel ve yönetim kurulu üyeleri, Meral Akşener ile İYİ Parti kurucuları hakkında suç duyurusunda bulundu.

Eskişehir Kayı Boyu Derneği Başkanı Kazım Duman, konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Durumdan rahatsız olduklarını belirten Başkan Duman, “Kimin ne parti kurduğu normalde bizi ilgilendirmiyor. Tabii ki Türkiye’mizin partisi. Ama amblem konusunda biz rahatsızız. Çünkü tüm dünyaya mal olmuş bir Kayı Tamgasının bir parti ambleminde kullanılmasından rahatsızız. Çünkü Kayı Tamgası her kesimi temsil ediyor. Ama Meral Hanım’ın kurmuş olduğu partinin kendine göre bir siyasi görüşü var. Biz sadece bundan rahatsızız. Bunun için de elimizden ne gelirse yapacağız. Kendileri salonda konuşma yaparken tabi orada Kayı bayrakları olabilir. Ama bir siyasi partinin kullanması bizi rahatsız ediyor. Yani Kayı Tamgası bir siyasi partinin amblemi bizce olamaz. Biz bundan esinlendiğini düşünüyoruz. Bizi dünden beri arıyorlar. İşte ’AK Parti ağzıyla konuşmayın.’ Biz Ak Parti ağzıyla konuşmuyoruz. Ak Parti en azından Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin partisi. Pensilvanya ağızıyla konuşmuyoruz biz. Bu tamganın kullanılmasından yana değiliz. Meral Hanım’a biz başarılar dileriz. Yeni siyasi partisine. Bütün ağabeylerimize de başarılar dileriz ama tamganın kullanılmasından yana değiliz. Tekrar söylüyorum. Biz kurulan partiye karşı değiliz. Ama tamganın kullanılmasından yana değiliz” dedi.

Öte yandan, Kayı Boyu Derneği Başkanı Kazım Duman, Kayı işaretinin kullanılmasını nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını da sözlerine ekledi.

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir