Güneydoğu il ve ilçeleri Kobani’leşti; kaçan kaçana

Güneydoğu illeri, Şırnak, Diyarbakır ilerinin bazı ilçelerinde çatışmalar, kundaklamalar, hendekler ve barikatlar nedeniyle güneyimizdeki Suriye, Irak gibi ülkelerde görülen harabeleşme ve insansızlaşma durumları yaşandığı bildiriliyor. Cizre, Silopi, Sur ilçelerinin Kobani’leştiği ileri sürülüyor. Aydınlık Gazetesi’nin haberine göre, Şırnak/ Cizre ilçesinde öğretmenlerin cep telefonlarına, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından SMS mesajları gönderildi. Mesajlarda, ‘tüm öğretmen ve yöneticilerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 14 Aralık 2015 tarihinden itibaren hizmet içi eğitim seminerine alındığı’ belirtilirken, “Öğretmenlerimiz seminerlerini memleketlerinde alabilir” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’de Kobani ’deki taktiklerin geçerli olmayacağını, bunun ülkenin toplumsal yapısına uygun düşmediğini ileri süren, geçen haftalarda kimvurduya giderek hayatını kaybeden Diyarbakır BARO Başkanı Elçi’nin sözleri gerçek oldu. Açılım süreci boyunca güçlenen ve şımaran PKK’nin “kanton” ve “özyönetim” ilan ettiği Silopi, Cizre, Sur gibi ilçelerde hayat durmuş durumda. Sokağa çıkma yasakları, sokak ve caddelerin hendeklerle delik deşik olması, çatışmalar yüzünden tedirgin olan halk göçe başladı. Son olarak Şırnak/ Cizre ilçesinde öğretmenlerin cep telefonlarına, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından SMS mesajları gönderildi. Mesajlarda, ‘tüm öğretmen ve yöneticilerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 14 Aralık 2015 tarihinden itibaren hizmet içi eğitim seminerine alındığı’ belirtilirken, “Öğretmenlerimiz seminerlerini memleketlerinde alabilir” ifadelerine yer verildi.

BANKALARIN ÖNÜNDE KUYRUKLAR

Cizre’de 104 okulda 431 bin 127 öğrenciye eğitim veren 1298 öğretmenden, aileleri başka il ve ilçelerde oturanlar ilçeyi terk etmeye başladı.

Önce bankalar önünde para çekmek için uzun kuyruklar oluşturan öğretmenler, ardından yanlarına aldıkları bavullarla birlikte ilçeden ayrılmaya başladı. Özel araçları bulunan öğretmenler araçlarıyla, olmayanlar ise minibüslerle veya yaya olarak otogara akın etti.  Otogarda yoğunluk nedeniyle büyük hareketlilik yaşanırken, ilçeden ayrılmak için otobüs bulamayan öğretmenler, yaya olarak 5 kilometre uzaklıkta bulunan uluslararası İpek Yolu’na çıktı. Öğretmenler burada otostop yaparak bulabildikleri araçlara bindi ve kentten ayrıldı. Araç bulamayan öğretmenler ise yağmur altında beklemek zorunda kaldı.

İLÇE HALKI TEDİRGİN

Cizre’de öğretmenlerin ayrılması ilçe halkı arasında da tedirginlik yarattı. İlçe sakinleri, Cizre’de sokağa çıkma yasağı uygulanacağı tahmininde bulunarak, fırın, market, manavlara akın etti ve alışveriş yaptı. Özellikle fırın ve marketlerin önünde uzun kuyruklar oluştu. Cizre’de polisin ilçe giriş ve çıkışlarını zırhlı araçlarla tutarak yoğun güvenlik önlemleri aldığı da görüldü.

SİLOPİ’DE 3 GÜN İZİN

68 okulda 39 bin 128 öğrencinin bulunduğu ve 1701 öğretmenin görev yaptığı Silopi’de de İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sait Uysal tarafından öğretmenlere gönderilen mesajda, “Merkez okullarında görev yapan öğretmenler 14-15-16.12.2015 tarihlerinde hizmet içi eğitime alınacağından, belirtilen tarihlerde okullar tatil edilmiştir. İş-Kur personelleri belirtilen tarihlerde okullarda hazır tutulacaktır. Okullarda bulunmayan personellerin işlerine son verilecektir. Bilgilerinize rica ederim” denildi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir