Ankara’ya bomba gibi düşen emir

Güneyimizde ortalık tozduman, kuzey Suriye’de Amerikan-Kürt koridoru

hamleleri nedeniyle işler karışık; Savaş kapıda

Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Suriye krizi zirvesinde kriz yaşandığı iddia edildi. Erdoğan ve Davutoğlu, ordunun derhal Suriye -Cerablus’a girmesini isteyince, itirazların yükseldiği ve TSK’nin “yazılı emir” istediği belirtildi.

Ak-Saray’da Suriye krizi toplantısında kriz çıktı. OdaTv’nin Yeniçağ Gazetesi’nden Ahmet Takan’a dayandırarak yaptığı habere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Suriye krizi konulu yapılan son güvenlik zirvesinde, Erdoğan ile Davutoğlu’nun TSK’nin Cerablus’a girmesini isteyince ilk itirazlar girişilecek hareketin “stratejik derinlik”li bir iş olduğunu bilen Dış İşleri Bakanlığı bürokratlarından geldi. ABD, Rusya ve İran’ın iknasının zorunluluğu olduğunu ileri sürdüler. Harekat için ABD ve koalisyon güçleriyle, Rusya ve İran’ın da ikna edilmesi, Esad yönetimi ile mutabık kalınmasının gerektiği vurgulandı.

TSK ise “Hükümet emrederse Cerablus’a girmekte tereddüt göstermeyiz. Ancak bu iyice planlanmalı” şeklinde görüş belirtti. Dışişleri bürokratları da emrin, koalisyon hükümeti tarafından verilmesini teklif etti.

Ancak Davutoğlu operasyonun bir an önce yapılmasında ısrar edince TSK, Başbakan’dan “gerekçeli yazılı emir” istedi. Davutoğlu da daha önce verilen yetkiyi kullanmalarını söyledi.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir