Araba camlarında siyah film kullanmak serbest

Trafik Müdürlüğü ekiplerinin gördükleri yerde ceza kestikleri araba camlarındaki dışarıdan görüşü kısıtlayan siyah film mahkeme kararıyla artık serbest.

KONTROLDE 198 LİRA CEZA KESİLDİ

Aydınlık Gazetesi’nin DHA’ya dayandırdğı gaberine göre, özel bir şirkette çalışan Dilek Derya Doğan, geçen Temmuz ayında aracıyla Bağdat Caddesi’nde seyir halindeyken rutin kontrol yapan trafik ekiplerince durdurularak, siyah renkli cam filmiyle kaplı aracı nedeniyle, Karayolları Trafik Kanunu’nun 30/1-b maddesinde düzenlenen, “görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs aksesuar eşya ve çıkıntıları olan, tehlike yaratacak şekilde araçları kullanan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler para cezası ile cezalandırılır” maddesi gereğince 198 lira ceza kesildi.

KADINA TACİZİN 14 KAT ARTTIĞI VURGUSU

Para cezasını ödeyen ve ardından da cezaya itirazda bulunan Doğan dilekçesinde, Trafik Kanunu’nun 30/1-b maddesinde filmin araç camına yapıştırılmasının yasak olduğu şeklinde bir ifade olmadığını belirtti. Ayrıca kadına tacizin son 10 yılda 14 kat arttığına vurgu yaptı. Ve sürücülerin tacizinin önüne geçmek için camında film kullandığını kaydetti.

MAHKEME CEZAYI İPTAL ETTİ

Anadolu 9. Sulh Ceza Mahkemesi, Doğan’ı haklı bularak cezanın iptal edilmesi yönünde karar verdi. Mahkeme kararında, Karayolları Trafik Kanunu ilgili maddesinin sürücünün görüşüne engel olacak şeyleri yasakladığını ve engel olacak şeylerin ise duman ve gürültü ile ilgili olduğunu belirtti. Yasada cam filmleri ile ilgili boşluk olduğu belirtilen kararda, mevcut maddenin bunu yasaklamadığı kaydedildi. Bazı araçların arka camlarının filmle kaplı olarak üretildiğine de vurgu yapılan kararda Dilek Derya Doğan’ın itirazı kabul edildi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir