Atanmış belediye başkanlarına karşı toplum tepki biriktiriyor

24 Temmuz 2015 ve 15 Temmuz 2016 olaylarından sonra FETÖ’cü ve PKK’li belediye başkanlarının görevlerinden alınarak yerlerine atanan kaymakam vb bürokratlara karşı son zamanlarda yapılan yanlışlar da üzerine binince toplumda tepkiler gelmeye başladı. İlk örneklerini Güneydoğu illerinde ve ilimizde Bucak’ta gördüğümüz bu gelişmenin, AKP partizanlığına bir tepki ve halkın demokratik duygularının kabarmasının bir tezahürü olduğu ileri sürülmektedir.

24 Temmuz 2015 tarihinde PKK’nin kazdığı hendekleri gömülmesi sürecinde bölücü terör örgütüne yardım ve yataklık etmiş olan bazı Güneydoğu illerindeki belediye başkanları görevden alınmış, yerlerine kaymakamlar vb bürokratlar atanmıştı. 15 Temmuz Amerikancı FETÖ darbesini izleyen süreçte ise bazı belediye başkanları FETÖ’cülük iddiasıyla görevden alınarak gene yerlerine atamalar yapılmıştı. Özellikle Güneydoğu illerinde bu atanmış belediye başkanlarının icraatları, bölücü örgütün teröründen kurtularak özgürleşmiş Güneydoğu halkında olumlu duygular yaratmıştı.

İsmet Özçelik

Ancak geçen süre içinde atanmışların AKP iktidarının yanlış uygulamalarıyla birleşen hataları toplumda çeşitli tepkilere sebep olmaya başladığı gelişen olaylarca kanıtlanmaktadır. Basına yansıyan şu haber manidardır:

AKP’LİLER DIŞINDA İHALE ALAN YOK

“Devletin ve belediyelerin ihalelerini hep AKP’liler kazanıyor. Kendileri dışında kimseye iş yapma hakkı vermiyorlar. Kayyum atanan belediyelerde de durum aynı.” (TIKLAYIP HABERE GİDİN)

En büyük ilçemiz olan Bucak’ta, Bucak Oğuzhan Toplumsal Kalkınma ve İlerleme Derneği’nin okullarda kitap kırtasiye yardımı yapma girişiminin engellenmesi, buna karşılık AKP Gençlik Kolları’nın Karaaliler Köyü İlkokulunda yaptıkları kitap yardımının büyük bir alayiş içinde basına servis edilmesiyle başlayan; ardından ilçenin merkezinde bulunan Perşembe Pazar yerinin boşaltılması sonucu, aynı derneğin “#BucakaCentralParkYakışır” etiketiyle sosyal medyada ve ardından kapalı salon toplantısı şeklinde etkinlik yapmasıyla süren demokratik tepkiler aynı zamanda vekil Belediye Başkanı olan Kaymakam Yalçın Sezgin’e yöneldi.

VİDEO NNC HABER

Yapılan toplantıda Dernek Başkanı Av. Ahmet Sedat Oktay şunları söyledi:

“Bucak’ı bürokrasi değil, Bucaklı yönetsin. En büyük isteğimiz bu. Kaymakam Bey, Bucak Belediye Başkan Vekilliği yapıyor. Biz bu durumdan gurur duyacak noktada değiliz. Ne yazık ki Bucak’ı seçilmiş birisi değil, atanmış birisi yönetiyor.

“Kaymakam Bey’in çok güzel hizmetleri var. Sayın Kaymakam’ın Sansasyonel, akılda kalıcı ve kendine özgü çok güzel çalışmalar yapıyor olması Bucak’ın bir atanmış tarafından yönetildiği gerçeğini değiştirmiyor. Biz ancak seçilmiş bir yöneticiyle Bucak’ın geleceğine dair hayal kurup sürekliliği takip edebiliriz. Atanmış bir yönetici yapılacaklara ilişkin fikir verir, disiplini sağlar, nepotizmi engeller. Bunlar bir kent adına ciddi avantajlardır.

“Ancak yerel duyguların hâkim olduğu ortamda en ufak aksama ve eksiklikte sorumluluğu dağıtacak başka kişilerin olmayışı, halkın yerel yönetimden körelerek çekilişi katılımcı demokrasi ilkesine zarar verir. Bugün seçilmiş Meclis Üyeleri ve Encümenler dahi üretken olmak yerine sürelerinin dolmasını bekler hale gelmiştir. Çok basit hususlarda dahi İnisiyatif almaktan ve Bucak adına gündem oluşturmaktan imtina edecek kadar sistemin dışına çıkmışlardır. Bunun sebebi belirsizlik ve yılgınlıktır.

“Biz dernek olarak Eylül Ayında zengin fakir ayrımı gözetmeden bir okulun tamamına çanta ve materyal dağıtmak istedik. Ancak Kaymakamlık, Milli Eğitime Bağlı kurumlarda derneklerin faaliyet göstermesi, program yapması siyasi partilerin ve farklı niyeti olan derneklerin de okulları istismar etmesinin önünü açar dedi. Herhangi bir fotoğraf ve haber kullanılmadan Çanta dağıtımı yapmamıza dahi izin verilmedi.

“Öğrencilerin tamamına hediye veriyor olmamıza rağmen resim çektirmeyeceğimizi, haber yaptırmayacağımızı söylememiş olmamıza rağmen ‘ancak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Kanalıyla derneğimizce bağışlanan eğitim materyallerinin dağıtılacağı ve dernekten herhangi birisinin bu dağıtımda bulunamayacağı, bir okulun tamamına eğitim materyallerinin hediye olarak verilemeyeceği. Yalnızca ihtiyaç sahibi olanlara yardım olarak verileceği’ gerekçe gösterilerek talebimiz reddedildi.

“Biz Kariyer Mesleklerinin Tanıtımı ve Tüm Okula Hediye Dağıtımı gibi teferruatlı çalışmalar içine girerek dernek amaçları doğrultusunda teklifler sunduk. Kabul edilmemesi karşısında yine de olgunluk gösterdik. Haber ve reklam sayılacak hiçbir şeye mahal vermeden yapılacak bir hediye dağıtımına “ Rüşvetin adı da hediye. Tüm okula hediye veriyor olmanız yardım ettiğiniz gerçeğini değiştirmez” gibi ilginç bir metaforla yaklaşan bürokratlarımıza eyvallah dedik.

“Ne var ki 2 Nisan’da Bir partinin bir belde okulunda kitap bağışı yaptığını ve bunun haberleştirildiğini gördük. Kaymakamlık makamı bu olaydan habersizse biz bu durumu gayet aksiyonlu bir biçimde ilettik. Bu durumda Kaymakamlık makamının o parti ve gençlik kollarından bir savunma istemesi gerekmez mi?

“Eğer Kaymakamlık makamının bu bağıştan haberi varsa bizim dernek olarak eksiğimiz, kusurumuz ne ki bize bu reva görüldü? Bunun açıklanması gerekmez mi?” (TIKLAYIP DAHA GENİŞ BİLGİ ALABİLİRSİNİZ)

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir