AVM ve marketlerdeki tuzaklara dikkat!

TESK Genel başkanı Palandöken, AVM ve hipermarketlerin, tüketim konseptinin değişimine yolaçtığını, promosyon ve tuzak reklamlarla israfı artırdığını belirtti:

“3 al 1 öde, 1 alana 1 bedava sloganlarına kanma, ihtiyacın kadarını al”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken kurum sitesinde de yayınlanan yazılı bir açıklama yaparak, AVM ve hipermarketlerin israfı arttırdığını ileri sürdü ve tüketicilere, “3 al 1 öde, 1 alana 1 bedava sloganlarına kanmamaları”nı, “ihtiyaçları kadarını ucuza almaları”nı tavsiye etti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken kurum sitesinde de yayınlanan yazılı bir açıklama yaparak, AVM ve hipermarketlerin israfı arttırdığını ileri sürdü ve tüketicilere, “3 al 1 öde, 1 alana 1 bedava sloganlarına kanmamaları”nı, “ihtiyaçları kadarını ucuza almaları”nı tavsiye etti. Yaşam tarzının sürekli değişim içinde olduğunu, bunun sonucu olarak tüketim alışkanlıklarının da değiştiğini, özellikle genç neslin “mahalle esnafı kültürü”nden uzak yetiştiğini belirten Palandöken, 250 milyar dolarlık perakende sektörünün giderek büyüdüğünü, bu miktarının yarısını da gıda harcamalarının oluşturduğunu ifade etti.

CAZİP PROMOSYON VE TUZAK ÜRÜN REKLAMLARINA DİKKAT!

“AVM’ler ve hipermarketlerde cazip promosyon ve tuzak ürün reklamları ile tüketim konseptinin hızlı ve toptan alış verişe yönelttiği genç neslimizin gıda israfı”nın arttığını ileri süren Palandöken, “hızlı bir yaşam döngüsü içinde aylık alışveriş tarzını benimseyen vatandaşlarımız promosyonlardan faydalanma, indirimli alışveriş reklamlarının büyüsüne kapılıp pek çok şeyi fazla fazla alıyor. Meyve-sebzeyi manavdan, eti kasaptan, ekmeği fırından almaya vakit ve sabır yok artık. Ay sonu geldiğinde pek çok gıda maddesinin tüketilmeden hatta poşetinden çıkarılmadan atıldığını görüyoruz” dedi.

İNSANLARTIN HAYATINDAN MAHALLE ESNAFI KAYBOLUYOR

Mahallelerden çıkıp toplu konutlara, rezidanslara ve sitelere taşınan insanların yaşamlarında esnafın yerinin yavaş yavaş kaybolduğunu kaydeden Palandöken, şunları söyledi:

“Tüketiciler süpermarketler tarafından tüm ihtiyaçların aylık olarak, toplu alışverişle yapıldığında ürünleri ucuza alabileceklerine inandırılmış. 3 al 1 öde, 1 alana 1 bedava sloganlarına kanma, ihtiyacın kadarını al. Aldığın gıdanın yüzde 20’sini-30’unu atarsan nerede kaldı tazelik, nerede kaldı ucuzluk. Hâlbuki gıda alışverişlerinde semt pazarlarının veya manav, kasap, peynirci, fırın gibi belli gıda ürünleri üzerine ustalaşmış esnafımızın tercih edilmesinin nedeni; en kaliteli, taze ve lezzetli gıdaya erişebilmek. Halkımızı bilhassa gıda alışverişlerini semt pazarları veya mahalle esnafımızdan günlük olarak yapmaya davet ediyorum.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir