Aynştayn’ın pabucu dama mı atılıyor

Kütlesi olmayan temel parçacıklar nötrinoları, Cenevre’den İtalya/ Gran Sasso kentine saniyede 300 bin km’den 60 nanosaniye daha hızlı göndermeyi başardılar. Zihinlere Einstein (Aynştayn’ın) pabucunun dama mı atıldığı takıldı.

NÖTRİNOLAR, SANİYEDE 300 BİN KM’DEN 60 NANOSANİYE DAHA HIZLI HAREKET ETTİ

İsviçre/ Cenevre kentindeki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) bilim adamlarının, 3 yıllık deneylerin ardından atomdan küçük nanopartikülleri (nötrinoları), ışık hızından daha hızlı (300 bin km’den daha hızlı) uçurmayı başardıklarının iddia edildiği Sözcü gazetesi haberine göre, Cern’in sözcüsü Antonio Ereditato, Cenevre’den İtalya’nın Gran Sasso kentine nötrinoları saniyede 300 bin km’den 60 nanosaniye daha hızlı göndermeyi başardıklarını belirtti.

DAHA ÖNCE NE OLMUŞTU?

CERN bilim insanları, 4 yıl önce (2011 yılında) yaptıkları deneylerle, Apeninler’in altındaki laboratuvarlarından 7 yüz km uzaktaki İtalya/ Gran Sasso kentindeki bir başka laboratuvara nötrinoları saniyenin milyarda birinden hızlı bir şekilde ulaştırdıklarını iddia etmişlerdi. Ancak daha sonra olayın makinede meydana gelen bir arızadan kaynaklandığı açıklanmıştı.

AYNŞTAYN’IN PABUCU DAMA ATILABİLİR

CERN sözcüsü Ereditato, bu kez sonuçlardan emin olduklarını belirtti. Bu duruma göre, “hiçbir şey ışıktan daha hızlı hareket edemez” diyen Aynştayn’ın (Albert Einstein’ın) aşılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Doğrulandığı takdirde bu deneyin, Aynştayn’ın Özel Görelilik teorisinin bazı kısımlarını tersine çevirebileceği, evrenin nasıl işlediğini açıklayan yasaların altüst olabileceği iddia edildi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir