Bahçeli’nin erken seçim çıkışı tuzak mı?

Erken seçim meselesinde teoriler

AKP’nin epeydir erken seçime hazırlanmasına rağmen şartlar sebebiyle bir türlü karar verilemediği erken seçim, Bahçeli’nin dünkü çıkışıyla birdenbire Türkiye’nin gündemine oturuverdi.

Bahçeli, 2002 yılında da aynı çıkışı yapmış, Irak’ı işgale hazırlanan, ancak Ecevit’in direnişi sebebiyle Türkiye’nin olurunu alamayan ABD Bahçeli üzerinden erken seçimi dayatarak, iktidar partilerini Meclis dışına atmış ve AKP iktidarının taşlarını döşemişti.

Şimdi tabii ki farklı bir durum var.

Ekonomi siyasi iktidarı sıkıştırıyor. Durum her ne kadar güllük gülistanlık gösterilmeye çalışılsa da halkın canını acıtan şartlar yaşıyoruz. Dövizin atakları tutulamıyor. Enflasyon, kitlelerin cebinden alevler çıkartıyor. Halkın minderini tutuşturmaya başladı. İşsizlik çift haneden aşağı inmiyor. Piyasalar, suyu çekilmiş değirmen gibi; yaprak kımıldamıyor. Ülker gibi büyüklerden başlayarak iş dünyasının bankalarla borç yapılandırmaları başladı, gerisinin geleceği belirtiliyor. Bütçe açığı ayyuka çıkmış durumda, hükümet likiditeye sıkışık durumda; Şeker satışlarındaki gözünü karartmasından belli.

Bir yandan da erken seçim için çalışmalar durmuyor.

İşte erken seçimin 6 işareti!

-Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bütün AKP il kongrelerine katılması, gittiği illerde fiilen seçim kampanyası başlatmış gibi mitingler yapması

-Seçim ekonomisi için stok amaçlı hazine borçlanması yapılması

-Seçimin arifesinde iflasları engellemek amacıyla Kredi Garanti Fonu (KGF) çerçevesinde 250 milyar liraya yaklaşan kredi verilmesi

-Oya vurulduğunda 4-5 milyonluk bir kitleyi ilgilendiren 900 bin taşeron işçiye kadro kararı verilmesi

-Ekonomik krizi gizlemek için büyüme propagandaları

-CHP’li belediyelere operasyon

Ancak yandaş bütün araştırma şirketlerinin “erken seçimin felaket” olacağını söyledikleri belirtiliyor.

Buna rağmen Bahçeli’nin 26 Ağustos’ta erken seçim hamlesi nasıl yorumlanmalı?

AKP VE ERDOĞAN’A DAYAMA MI VAR?

Kamuoyunda erken seçimi diyenlerin sorgulandığı ifade ediliyor. Aydınlık’ın Ankara Temsilcisi, AKP’nin erken seçim çağrısından haberdar olduğunu, ancak göstergelerin, erken seçimin AKP için intihar olacağına işaret ettiğini belirtiyor.  Erdoğan’ın “erken seçim tuzağına” çekildiğini düşünenlerin olduğunu, ABD ve FETÖ’nün, AKP’yi “erken hesaplaşmaya” zorladığını ileri sürenlerin bir hayli çok olduğunu vurguluyor. Gerçekten de bu ortamda yüzde 50+1 zor. Erdoğan kaybederse, hem ABD rahatlayacak, hem FETÖ paçayı kurtaracak. Plan bu olduğu değerlendirmesinde bulunulduğunu belirtiyor.

AKP’NİN “YETKİLİ KURULLAR” EDEBİYATI

Bunun yanında AKP’nin “erken seçime istekli olmasa Bahçeli’nin erken seçim hamlesi karşısında, ‘yetkili kurumlara götürülür’ demezlerdi” şeklinde sorgulayanlar da bulunmaktadır. Bu konuda AKP kurultayının ciddi bir erken seçim işareti olduğu belirtiliyor.

Ayrıca yukarıda da belirtiğimiz gibi epeydir erken seçim faaliyetleri yapılıyor.

“ERKEN SEÇİM OLMAYACAK” DİYENLERİN ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI YAPMA TUHAFLIĞI

Özçelik’in görüşüne göre, AKP epeydir ısrarla “erken seçim olmayacak” açıklamalara yapıyordu. Bundan dolayı erken seçim çağrısını AKP’nin yapması tuhaf karşılanacaktı. Dolayısıyla çağrıyı Bahçeli’ye yaptırttılar. Ankara kulislerinde de “erken seçimi AKP değil Bahçeli isteyecek. Ayrıca AKP de bunu kabul edecek” şeklinde söylentiler dolaştığı belirtiliyor.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir