Bakan Eroğlu yarın Burdur’a geliyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Burdur’a geliyor. Bakan Eroğlu, toplam 151 milyon liralık 12 tesisin 7’sinin açılışını yapacak, 5 tesisin ise temelini atacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın Bürosundan yapılan yazılı açıklamaya göre, yarın Burdur’a gelecek olan Bakan Eroğlu’nun açılışını yapacağı tesislerin 6’sı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve 1’i de Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü uhdesinde olacak. Prof. Dr. Veysel Eroğlu ayrıca Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan 4 ve Orman Genel Müdürlüğü’nce yapılacak 1 tesisin de temelini atacak.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 4 Mayıs Cuma günü saat 11.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek toplu temel atma ve açılış merasimi ile 151 milyon lira yatırım bedelli 12 tesisin temelini atacak ve açılışını gerçekleştirecek.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, düzenlenecek toplu açılış ve temel atma merasiminde DSİ tarafından inşa edilecek Ağlasun Mamak Kurtuluş Barajı, Bucak Taşyayla Barajı, Altınyayla Barajı ve Çavdır Küçükalan Barajı Sulamasının temelini atacak. Ayrıca, Prof. Dr. Veysel Eroğlu ağaçlandırma ve ormancılık projelerini içeren çalışmalarında temellerini atacak.

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, aynı merasimde DSİ Genel Müdürlüğü’nce yapımı tamamlanan Çavdır Küçükalan Barajı, Merkez Aziziye Kocapınar Barajı Sulaması, Çeltikçi Bağsaray Barajı Sulaması ile 3 adet sulama yenileme işinin ve DKMP Genel Müdürlüğü’nce tamamlanan 1 adet tesisin de açılışını gerçekleştirecek.

Ayrıca, Burdur’da düzenlenecek merasimde 6 aileye gelir getirici tür, 8 aileye de ORKÖY sertifikası verecek olan Prof. Dr. Eroğlu ceviz, badem, lavanta, mahlep, sedir, dut, zerdali, iğde ve biberiye fidan türlerinden oluşan toplam 3.000 adet fidanı da vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtacak.

Temeli atılacak ve açılışı yapılacak tesislerle 9 bin 690 dekar zirai alan suya kavuşacak. Sulama sistemi yenilenen 23 bin 350 dekar arazi modern sulama sistemine kavuşacak. 3 milyon 300 bin metreküp su biriktirilecek. Ayrıca ormanların gençleştirilmesi, bakımı ve iyileştirilmesi ile orman köylülerinin desteklenmesi sağlanacak.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir