Bakanlık, nihayet et-süt diyalektiğini anladı; tek çareye yöneldi

Son dönemde et ve süt sektörlerindeki dalgalanmalar, süt arzındaki aşırı yükselme, sanayici operasyonları sonucu çiğ süt fiyatının 1,15 liranın altına düşerek 70 liralara kadar gerilemesi, bunun sonucunda süt hayvanlarının kesime gitmeye başlaması ve etteki fiyat artışlarının durdurulamaması sektörlerin aktörlerini harekete geçirmiş; en radikal ve kesin çözüm yolu olan piyasa dengeleyici mekanizmanın işlevini yapması taleplerinin yükselmesine neden olmuştur. Örneğin Türkiye Ziraat Odası genel Başkanı ile Köy Koop’un Konsey’den işlevselliğini kaybettiği gerekçesiyle istifa etme ve lağvedilmesi talebi gelmesi Süt Konseyi’ni harekete geçirdi ve piyasa dengeleyici işlevini çalıştırma kararı aldı. Bu kapsamda Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından müdahale alımlarının yapılması kararına binaen, ilimizin üretici örgütlerinin de katıldığı bir toplantı Konya’da gerçekleştirilmiştir.

Süt sektöründeki arz fazlalığı ve fiyatların üzerindeki sanayici operasyonu sonucu maliyet altına çakılması sonucu oluşan yangının alevleri çeşitli çevreleri yalamaya başlayınca Bakanlığı harekete geçirdi; tek ve radikal çözüm olan Et ve Süt Kurumu (ESK’nin) piyasayı dengeleyici süt alımlarına başlaması kararını aldırdı. Bu kapsamda ilimizin süt ve et sektöründe faaliyet gösteren üretici örgütleri temsilcilerinin de katılımıyla Konya’da bir toplandı yapıldı.

TZOB Başkanı Bayraktar’ın süt alımının piyasanın kabul edilebilir fiyat olan 1,15 lirada dengeleninceye kadar alımların sürmesini talep ettiği karar toplantısına Burdur Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fırat Erkal, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (DSYB) Başkanı Kamil Özcan, Köy Koop Genel ve Köy Koop Burdur Birlik Başkanı Yakup Yıldız ile Burdur süt üreticileri birlikleri başkanları katıldı.

Bu kapsamda açıklanan referans fiyat olan 1.15 TL’nin altında süt alım talebinde bulunan firmaların aldıkları sütler ilimizde faaliyet gösteren birlikler ve kooperatifler vasıtasıyla toplanarak süt tozu yaptırılacak ve bu süt tozları ESK tarafından satın alınacaktır.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir