Başkan Bütüner, sıcak gündemi KıvılcımHaber’e değerlendirdi

CHP ile koalisyonun kurulup kurulamayacağı, seçimi müteakiben ülkenin birdenbire yangın yerine dönmesinin nedenleri, çok iddialı oldukları halde 1+1+1’in etkenlerini, eski vekil Bayram Özçelik’in yarattığı sıkıntıları, muhtemel bir erken seçimde kayıp yüzde 9’un telafi edilip edilemeyeceğine yönelik geniş bir yelpazede yönelttiğimiz sorulara AKP İl Başkanı Av. Ömer Bütüner içten bir şekilde cevaplar verdi.

KOALİSYON ÇALIŞMALARINI, ÜLKE MENFAATLERİ YÖNLENDİRECEK

Seçim sonuçlarının hiçbir partiye tek başına iktidar imkânı tanımadığını, vatandaşların partilerin diyalog kurmaları yönünde bir tercihte bulunduğu, partilerinin bu gerçeği doğru algılayarak hem CHP ile hem de MHP ile koalisyon görüşmelerinde bulunduğunu, il başkanları olarak HDP ile koalisyona karşı çıktıklarını, CHP ile koalisyonun olup olmayacağı konusunda bir değerlendirmeyi uygun bulmadıklarını, Pazartesi günü nihai görüşmede bunun olup olmayacağı belli olacağını belirterek, kendilerinin vatandaşın seçimde verdiği mesajı iyi ve doğru okuduklarını, bu konuda herhangi bir önyargılarının olmadığını, ülke menfaatlerine uygun olursa CHP ile pekâlâ koalisyonun olabileceğinin altını çizdi. Bununla birlikte olmayacak bir şeye de âmin demeyeceklerini, eğer koalisyon mümkün olmazsa erken seçimin de gündeme gelebileceğini vurguladı.

HDP ÇEVRELERİNDE EMANET OYLARDAN BAHSEDİLİYOR

Milli iradenin sonucu olduğunu söyledikleri seçim sonuçları konusunda, sırf AKP tek başına iktidar olmasın diye seçim öncesinde bir takım manipülasyonların yapıldığını, örneğin milyonla ifade edilen CHP üyesinin HDP’ye baraj aşırttırtmak için oy verdiği yönündeki değerlendirmeleri hatırlatarak sorduğumuz soruya ise Başkan Bütüner, onun yurttaşın tercihi olduğunu, HDP’lilerin “emanet oylar” dedikleri oyların bu oylar olduğunu düşündüklerini ancak yurttaşın tercihine de saygı duydukları, ama bu sonucun ülkeye verdiği zarar ve yaranın da hepimizin malumu olduğu şeklinde cevap verdi.

TEK BAŞINA İKTİDAR OLMAMASININ YARATTIĞI BOŞLUĞUN KULLANILMASI

Seçimi müteakiben ülkenin birdenbire yangın yerine dönmesinin nedenleri sorumuza da Başkan Bütüner, AKP iktidarından rahatsızlık duyan –yerli yabancı- bütün kesimlerin ortaya çıkardığı bir sonuç olarak değerlendirdi. Seçim sonucunda tek başına bir iktidarın çıkmamasının ister istemez bir boşluk yarattığını, bu boşluğu kullanmak isteyenlerin de ülkeyi yangın yerine çevirdiğini ileri sürdü.

KAÇINILMAZSA YAPICAK BİR ŞEY YOKTUR; KATLANIRIZ

Muhtemel bir erken seçimi ülke ekonomisinin kaldırıp kaldıramayacağı sorumuzu ise Başkan Bütüner, elbette zorlanılacağını, ancak seçim kaçınılmazsa yapılacak bir şeyin olmadığını belirtti.

MHP Genel Başkanının sadece seçim amaçlı bir hükümete destek verebileceği iddiasına ise Av. Bütüner, alternatifler bitmişse seçim amaçlı bir hükümet olabileceğini ifade etti.

1+1+1 SONUCU, SIRALAMA VE TERCİH HATASI

Çok iddialı oldukları yerelde 1+1+1 sonucunun nedenleri sorumuza da Başkan Bütüner, sıralama ve tercihler etkenini gösterdi.

BAYRAM ÖZÇELİK MESELESİ FAZLA ABARTILIYOR

Eski AKP Milletvekili Bayram Özçelik’in hala milletvekili gibi hareket etmesini nasıl değerlendirdikleri, bu tutumunun iç sıkıntılara neden olup olmadığı sorumuzu ise, Bayram Beyin kendilerinin 3 dönem milletvekili olduğunu, bu nedenle bir anda kabuğuna çekilmesinin mümkün olmadığını, bu konunun çok fazla abartıldığını düşündüğünü, kendi açılarından herhangi bir sıkıntının bulunmadığını belirterek, aralarında herhangi bir tartışmanın sözkonusu olmadığını vurguladı.

MUHTEMEL BİR ERKEN SEÇİMDE TEKRAR TEK BAŞINA İKTİDARIZ

Muhtemel bir erken seçimde saptayabildikleri hataları da düzelterek yaşadıkları kaybı telafi edebileceklerini iddia eden Başkan Bütüner, yapılan anketlere de değinerek bunu kanıtladığını ileri sürdü.

DİRMİL MESELESİ, GÜREŞ YÖNETİMİNİN BASİRETSİZLİĞİ

Başkan Bütüner’e Dirmil meselesini de sorduk. Güreş etkinliğini terkediş nedeni olarak güreş yönetiminin basiretsizliği ve yanlış protokol sıralaması yapması, plaket dağıtımında bir kişi üzerinde yoğunlaşılmasını gösterdi.

LASTİK PATLADI; TAMİR EDİP YOLA DEVAM

Seçim sonuçlarını lastik patlaması olarak değerlendirdiğini, süratli bir şekilde ilerlerken lastiklerinin patladığını, lastiği değiştirerek yollarına devam edeceklerinin altını çizdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir