Başkan Ercengiz, Brüksel’de

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz,

Brüksel’de AB Bölgeler Komitesi toplantısına katıldı

Avrupa Birliği (AB) Bölgeler Komitesi toplantısında Kardeş Kentlerin Önemi paneline katılmak için Brüksel’e giden Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, ilimizi ve Türkiye’yi anlattı.

AB genişleme ülkelerindeki ilerlemeyi yakından izleyen, yerel ve bölgesel yetkililerin katılım sürecindeki rolüne dikkat çeken Bölgeler Komitesi Avrupa’nın seçilmiş bölgesel ve yerel temsilcileri, AB kapılarının üyelik talep eden ülkelere kapatılmasına karşı uyarılarda bulunurken, bu ülkelerden de daha fazla reformu hayata geçirmelerini istiyor. AB Bölgeler Komitesi üyeleri, AB adayı ülkelere ve katılım umudu taşıyanlara da güçlü bir yerinden yönetim mesajı göndermektedir. Toplantıda, AB mevzuatı toplu olarak yerel ve bölgesel yetkililer tarafından uygulandığından, bu yetkililer bir ülkenin “AB’ye hazır” hale gelmesinde çok büyük önem taşımakta olduğu mesajı verildi.

Bölgeler Komitesi Türkiye’den ne istemektedir?

Bölgeler Komitesi Türkiye ‘den ülkeyi uluslararası standartlara ve Avrupa standartlarına daha çok yaklaştıracak etkili siyasi ve anayasal reformlar beklemekte, buna karşılık yolsuzluk ve organize suçla mücadeledeki ilerlemelerin sınırlı kaldığına dikkat çekmektedir. En önemlisi, Bölgeler Komitesi kültürel ve dini çeşitlilik, azınlıklara saygı duyulması ve bunların korunması ve kadınların siyasi hayatta gerçekçi bir eşitliğe sahip olması ile ilgili AB standartlarının bütünüyle yerine getirilememesini ve uygun yasal ve fiili adımların halen atılmamış olmasını esefle karşılamaktadır.

Yerel ve bölgesel yetkililerin rolü açısından ise Bölgeler Komitesi son dönemde belediyelerin mali güçlerinin artırılmasını memnuniyetle karşılamakta ancak şehir ve kasabaların, yerel yönetimin karar sürecinde halk katılımına platform teşkil etmeleri açısından daha etkin işlev gösterecekleri şekilde güçlendirilmesi gerektiğine inanmaktadır.

Son olarak Komite, Kıbrıs sorununa yönelik olarak BM Güvenlik Konseyi çözümlerine ve Avrupa Birliği’nin temelini teşkil eden ilkelere dayalı çok yönlü bir çözümün Türkiye’nin AB’ye katılımı açısından bir koşul olarak kalmasında ısrarcıdır.

Bölgeler Komitesi nedir?

AB mevzuatının üçte ikisi Üye Ülkelerdeki yerel ve bölgesel yetkililerce uygulanmaktadır. Bölgeler Komitesi 1994 senesinde yerel hükümet temsilcilerine bu yasaların içeriği üzerinde söz hakkı vermek üzere oluşturulmuştur. Bölgeler Komitesi her yıl beş genel kurul düzenlemekte ve bu genel kurullarda 344 üye teklif edilen yasalara yönelik olarak yayınlanan görüşleri oylamaktadır. AB yasalarını yürürlüğe koyan Avrupa Komisyonu ve yasaların nihai içeriğini belirleyen Bakanlar Konseyi (genellikle Avrupa Parlamentosu ile beraber), başta çevre, istihdam ve ulaşım olmak üzere Bölgeler Komitesi’ne birçok konuda danışmak zorundadırlar. Lizbon Anlaşması Bölgeler Komitesi’nin konumunu daha da güçlendirecektir. Gelecekte Komite’ye Avrupa Parlamentosu tarafından bölgeler ve bakanlıklar için önemli olan her konuda danışılması gerekecektir. Komite ayrıca eğer hakları ihlal edilirse veya AB yasalarının yetki ikamesi ilkelerini ihlal ettiğine veya bölgesel veya yerel güçlere saygı göstermediğine inanırsa, AB Adalet Divanı’na da başvurabilir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir