Başkan Ercengiz hakkında suç duyurusu

PKK’ye yardım ve yataklıktan hapis yatan müteahhitten kaynaklanan gecikme ve ayıplı imalatlardan kaynaklanan büyük sorunlarla geçici kabulü yapılan, sonraki dönemlerde tavanı toptan çöken ve ısıtma sorunları bulunan Burdur Otogarı’nın durumuyla ilgili olarak otogar önünde bir basın açıklaması yapan AK Parti Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık, otogarda oluşan arızalara zamanında müdahale edilmemesi sebebiyle zamanla büyüdüğünü ve tavanının çöktüğünü belirterek, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurunda bulundu.

Basın açıklamasına AK Parti Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık, Kadın Kolları Başkanı Serpil Ekinci, İl Örgütü ve Merkez İlçe Yönetim Kurulu üyeleri ile partililer katıldı.

İlimizin yolcu ve otobüs kapasitesine yeterli gelmediğinden dolayı yeni bir otogar ihtiyacının karşılanması için mevcut Burdur Otogarı’nın Sebahattin Akkaya döneminde inşa edildiğini, ancak müteahhit firmadan kaynaklanan sorunlar sebebiyle inşaatının uzadığını ve hizmete girme süresinin uzadığını, nihayet 2013 yılı sonlarına doğru geçici kabulünün yapılarak hizmete sokulduğunu ifade eden Akbıyık, Otogardaki sorunun ilk defa olarak Belediye Başkan yardımcısı Hasan Duygulu tarafından yerel bir gazeteye verdiği demeçle, “12 Kasım 2015 yılında sorun ortaya çıktı. Bu 2015 yılında bir dükkânın alçı tavanının çökmesi ile oldu. Daha sonra bunlar basit tamiratlarla giderilmeye çalıştı… “ şeklinde ifade ettiğini vurguladı.

Otogarın çatısında meydana gelen arızaya zamanında müdahale edilmediğinden dolayı büyüyerek çatının çökmesine sebebiyet verdiğini iddia eden Akbıyık, “Otogarın diğer bölümlerinde de meydana gelen arızalara zamanında müdahale edilmediği tüm halkımız tarafından görülmekte ve bilinmektedir. Zamanında teknik ekipler tarafından müdahale yapılsa idi bunların hiç birinin yaşanmayacağı aşikârdır” dedi.

Otogardaki bu sorunların sorumlusunun, “arızaya derhal müdahale etmeyen başta Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve teknik kontrol heyeti” olduğunun altını çizen Akbıyık, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in, yerel bir gazeteye verdiği beyanatta “geçmiş dönemde geçici kabulü yapılan otogarın, büyük eksikliklerle kabul edilmesi nedeniyle bu tür hasarların olacağı belliydi. Bu yapılan bina, Burdur için uygun bir bina olmamasına rağmen, bu binanın yapımı için ısrarcı olunmuş, Burdur’a hantal bir bina yapılmıştır. Bu durumdan çok üzüntü duyuyoruz. Gerekli yasal inceleme yapılacak. Olayla ilgili yasal yollara başvuracağız” dediğini ileri sürdü.

Otogarın Başkan Ercengiz’ce teslim almasına rağmen, kesin kabulünün yapılıp yapılmadığını, yapıldıysa kimin yaptığının ve müteahhit firmadan kimin teslim aldığının ifade etmekten kaçınıldığının altını çizen Akbıyık,2017 Kasım Meclis konuşmasında Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in “Burdur gerçeğini yansıtmıyor” dediği yeni Otogar’ın tadilatla düzeleceğine de inanmadığını dile getirmiş olduğunu iddia etti.

Bütün bunların sorumlusu olarak Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve diğer sorumlular hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurunda bulunacaklarını belirterek Adliye Sarayı’na geçen AK Parti heyeti dilekçelerini verdi.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

BURDUR

MÜŞTEKİ: Murat AKBIYIK. T.C.NO: (…)-Kendi adına asaleten ,Adalet ve Kalkınma Partisi Merkez İlçe Başkanlığını temsilen .Konak Mah. Fevzi paşa cad. no:32,kat:3 ,D-8 MERKEZ-BURDUR

ŞÜPHELİ :  ALİ ORKUN ERCENGİZ -BURDUR BELEDİYE BAŞKANI

                                           BURDUR BELEDİYESİ MERKEZ BURDUR

KONU: Burdur Şehirler arası otogarında görevi kötüye kullanma ,Vatandaşın can ve mal güvenliğini tehlikeye atma,vatandaşın mağduriyetine sebep olma,otagar işletmesi ve binasına maddi zarar vererek belediyeyi ve kamuyu zarara uğratma  ile yapılacak tahkikat sonucu tespit edilecek suçlardan başta Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz olmak üzere diğer yetkili ve ilgililerin cezalandırılması talebidir.

AÇIKLAMALAR:

Toplam 28 peron olmak üzere bunlara bağlı yazıhanelerin yanısıra dinlenme alanları, büfeler, kafetarya,süs havuzu ve sosyal alanların yer aldığı  Burdur şehirler arası otogarı 2 Eylül 2013 tarihinde açılmıştır.

Açılış tarihi itibari ile eksiksiz ve kullanıma hazır olan otogar özellikle 30 Mart 2014 tarihli yerel seçimler sonrası mevcut şüpheli  belediye başkanı Ali Orkun Ercengiz  ve yönetiminin başa geçmesi ile neredeyse kaderine terkedilmiş mevcut yapının korunması ve geliştirilmesi adına en ufak bir çaba gösterilmemiş aksine yıkılıp kullanılamaz hale gelmesi için neredeyse ekstra bir gayret gösterilmiştir.

Tarafsız herkese eşit uzaklıkta , tüm Burdur u ve halkını kucaklaması gereken başkan ve yönetimi mensubu olduğu parti ve siyasi zihniyetin etkisinden kurtulamamış var olanı yok etmek için adeta uğraşır hale gelmiştir. Açıkça görevini kötüye kullanmıştır ve kullanmaya devam etmektedir.

Vatandaşın can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmuştur.  Teknik arızalar,tavanların çökmesi, fotoselli kapıların kaldırılması gibi bir çok soruna neredeyse hiç müdahale edilmemiş seyirci kalınmış ve kalınmaya devam edilmektedir.

Vatandaşın mağduriyetine sebep olunmaktadır. Burdur a yakışır güzel bir otogar işletmesinden ;atıl ,kullanılamaz, ısınması, soğuması ,çevre düzenlemesi,tv ler ve yönlerdirme bilgileri gibi bir çok konuda zamanının gerisinde kalan hizmet anlayışı ile vatandaş mağdur edilmeye devam edilmektedir.

Ve özellikle otagar işletmesi ve binasına maddi zarar vererek belediyeyi ve kamuyu zarara uğratmaktadır.  Atıl kalan yerler,  ekonomik ömrünü tamamlayan yapılar ,zamanında müdahale edilmeyen teknik, elektronik ve sıhhi tesisatlar belediye bütçesine yük olmakta buda Burdur halkının cebinden çıkmaktadır. Ayrıca  neredeyse 4 /3 ü boş kalan kira geliri ve benzeri gelirler elde  edilemeyen büyük bir bölüm vardır .

Otagar işletmesi ve binasındaki kasıtlı davranışlar ile oluşan bu maddi zararlar  Burdur Belediyesinin,Kamunun ve özellikle Burdur Halkının zarara uğramasına neden olmaktadır.

NETİCE VE TALEP             :Tüm bu arz ettiğimiz nedenlerden ve Cumhuriyet Başsavcılığınız tarafından resen yapılacak soruşturma ve tahkikat sonucu tespit edilecek suçlardan başta Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz olmak üzere yine tespit edilecek  diğer yetkili ve ilgililerin cezalandırılmasına karar verilmesini arz ve talep ederim. 15.02.2018

Müşteki

Murat AKBIYIK

Kendi adına asaleten

Adalet ve Kalkınma Partisi

Merkez İlçe Başkanlığını temsilen

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir