Başkan Ercengiz sert çıktı

Geçtiğimiz hafta, Şubat ayı Meclis toplantısında kabul edilen ve Başkan Yardımcısı Ali Say’a ait olduğu bir sanayi arazisinde imar değişikliği kararının, “kişiye özel bir karar” diye eleştiren Ak Parti İl Başkanı Dr. Süleyman Faki’ye ateş püskürdü; AK Parti döneminde yapılan büyük yanlışlardan elde ettiği güllerle attığı top atışlarıyla AK Parti cephesini Başkan Faki’yi hallaç pamuğu gibi atta.

Şubat ayı Meclisi’nde gerçekleştirilen İmar planı değişikliğine yönelik olarak Ak Parti İl Başkanı Süleyman Faki’nin açıklamalarına cevap veren Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, yaptıkları her icraatı halkın gözü önünde gerçekleştirdikleri belirterek, “Burdur’un önünü açacak, yatırımcının ve girişimcinin önünü açacak her türlü karara cesurca imza attık” dedi.

Sebahattin Akkaya’nın yönetici olduğu bir derneğin kendi dönemlerinde çıkarttırmadıkları imar tadilat talebini de hatırlatan Başkan Ercengiz, “bu talep de oy birliği ile kabul edildi” diye açıklamada bulundu.

Öte yandan Bahçeşehir Koleji’nin yeriyle ilgili olarak AK Partililere göndermede bulunan Başkan Ercengiz, “bu yatırımın önünü açarak FETÖ’cü okullara Burdur’u mahkûm etmedik” dedi. Aldıkları kararın doğruluğunu savunana Başkan Ercengiz, “kaldı ki daha önce de AKP gurubu tarafından idari mahkemeye kadar taşınan özel okul yer satışında mahkeme kararıyla haklılığımız ortaya çıkmış, yapılacak okulu engelleyerek tek özel okul olan ve bugün kapatılan FETÖ’cü yapı okullarına Burdur’u mahkûm edecek anlayışa yol verilmeye çalışılmış olsa da Burdur’umuza yatırım yapılması engellenememiştir. Bugün Burdur’umuza kazandırılan bu okulda 700’ün üzerinde çocuğumuz eğitim ve öğretim görmektedir” diye değerlendirmede bulundu.

Başkan Faki’nin açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Başkan Ercengiz, “geçtiğimiz günlerde AKP Burdur İl Başkanı Sayın Süleyman Faki tarafından yapılan açıklamada yer alan kişiye özel bir imar planı değişikliği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Bu iddialara yanıt olarak; öncelikle tüm kamuoyu şunu iyi bilmelidir ki, göreve geldiğimiz günden bu yana tüm icraatlarımızı halkımızın gözü önünde herhangi bir şüpheye mahal vermeden gerçekleştirdik. Yapılan ya da öngörülen çalışmalar Burdur’umuzun önünü açacak nitelikteyse hem girişimciyi, yatırımcıyı yüreklendiren hem de önünü açan kararları hiç düşünmeden cesurca bugüne kadar verdik. Art niyetli bir tutum, davranış ya da kişisel çıkarcı anlayışı kökten reddeden bir siyasi anlayışın temsilcisi, aynı zamanda bugüne kadar yaptığımız uygulamalarla iddiaları kabul etmemiz mümkün değildir” diye konuştu.

Eski Ak Parti Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya’nın yaptığı imar tadilatı talebini de hatırlatan Başkan Ercengiz, “takıntılı bir siyasi anlayışa sahip olunsa bu karar geçer miydi?” diye sordu. Ercengiz açıklamasında, “Burdur’umuzun gelişiminin önüne geçecek anlayış maalesef siyasi çıkarlarla üst üste konularak sıradan kasaba siyaseti ile açmaza sokulmaya çalışılmaktadır. Daha geçtiğimiz aylarda mecliste kabul ettiğimiz ve başkanlığını Sebahattin Akkaya’nın yaptığı bir derneğe ait tadilat talebini oy birliği ile meclisten geçirdik. Siyasi ya da takıntılı bir anlayışa sahip CHP’li meclis üyesi profili olsaydı, bu karar meclisten geçmeyebilirdi. Ancak bugün itibariyle bir öğrenci yurdunun yapılması ‘Ticari olarak kazanç elde edecek olmasına bakılmaksızın’ kentin her türlü ihtiyacı önceliğimizdir. Verilen emsal artışı ile barındırılacak öğrenci sayısının arttırılmış olması ile alınan kararda ‘rantçı olmayan başkan ve ekibi’ yasal olan bir kararda ki ‘toplamda herhangi bir emsal artışı olmadığı gibi 300 metrekare azalan inşaat alanıyla’ suçlanılmaktadır. Burada asıl sorunun kişilerin gerçek isimleriyle tamamen yasal taleplerini ortaya koyarak ‘birilerinin yaptığı gibi’ eş dost üzerinden arazi devşirip üç kağıt yapmadan alışılmışın dışında davranış ortaya koymasıdır” dedi.

Başkan Ercengiz açıklamasına şöyle devam etti:

“’Dervişin zikri neyse fikri odur’ derken hep de bunu kastediyoruz. Zira sanıldığı gibi rant devşirilecek bir durum mevcut olsaydı bunu açık açık kendi tüzel kimliği ile değil elbette 3. şahıslar üzerinden yapabilirdi. Sorulduğunda ismin Ali Say olmasının rahatsız edici olduğu ve bu nedenle özellikle bu konunun gündeme taşındığı görülmektedir. ‘Sanayi dükkânlarının onca sorunu dururken’ ifadesi nedeniyle; esnafı tüketen ve hala mahkeme kapılarında süründüren ve ceza almalarına neden olan proje müellifi ile bir türlü çözüm bulamayan önce esnafı yüreklendirip sonra da yalnız bırakan anlayışının ürünüdür. Bu geçtiğimiz dönemde ki belediyecilik anlayışının bir mahsulüdür. Tapusuz sanayi dükkânları başta olmak üzere, cezasını ödemek isteyen tüm esnaflarımıza destek ve kolaylıklarımızı 3 yıldır sürdürüyoruz. Adı geçen arazi ile ilgili geçmişte Sanayi Kooperatifi başkanı ile de görüşülmüş olup bu alanın sanayiye kazandırılması teklif edilmiş ve mevcut dükkân ihtiyacının bir kısmının da buradan karşılanabileceği ortak görüş olarak çıkmıştır. Bunun yapılabilir olmasının temel nedeni ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 16.09.2013 tarih ve 14352 sayılı oluru ile onaylanan Antalya, Burdur, Isparta Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı hükümlerinin 9.2.10 maddesine istinaden ‘Ekonomik ömrünü doldurmuş sanayi alanlarının OSB’ye yönlendirilmesi’ hükmünün yer almasıdır. Bu hüküm gereğince Burdur Belediyesi’nin o alanda yeni bir plan yapmasını gerektirmektedir.”

“Kişiye özel yapıldığı iddia edilen imar değişikliği, aynı koşullarda olan tüm sanayi alanları dahil olmak üzere önümüze getirilecek plan değişikliğine hep birlikte evet diyelim. Adeta mezbelelik olmuş kullanılmayan sanayi tesislerinin esnafımıza kazandırılıp insanca hizmet ürettikleri mekanların yapılmasını sağlayalım. Bu kararlar alınırken siyaseten çıkar sağlamaya çalışmak kimseye yarar sağlamayacaktır. Sırf muhalefet etmek için ortada rant varmış gibi bir bardak suda fırtına koparanlar halkımıza tarafından itibar edilmemektedir.”

“Çalmadan çırpmadan hizmetlerimize devam ediyoruz. 50 milyonun üzerindeki borcun sebebi ne? Dün ne dediysek, nasıl yaşadıysak bugünde o şekilde yaşıyor ve ömrümüz olduğu sürece de onurlu bir biçimde yaşamaya devam edeceğiz. Bu mevki ve makamların geçici olduğunu hiç aklımızdan çıkarmadan gözden ve gönülden düşememek için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bize, olmayan hesabı sormaya çalışanlara cevabımız şudur; 10 yıl boyunca gerek şirket yönetiminde gerekse belediye olarak kentimize yapılan yatırımlardan gönlünüz rahat mıdır? 50.000.000 TL’nin üzerinde bir borçlanmayı bırakırken yaptıklarınız ortadadır. Değerlendirmeyi çok değerli halkımız yapacaktır. 3 yıldır çalmadan çırpmadan kuruşuna kadar hesap verebileceğimiz belediyecilik anlayışını tüm değerli Burdur halkımızın gözü önünde yapmaya devam edeceğiz. Değerli halkımızı sevgi ve saygıyla selamlıyor, hepinize hayırlı günler diliyorum.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir