Başkan Ercengiz’in nar, kömür güllelerinden oluşan top atışları tam isabet!

Burdur Belediyesi Meclisi Kasım ayı 2’nci oturumunda Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, göz dolduran ve dikkat çeken faaliyet ve icraatları konusundaki eleştirilere adeta patladı; kömür, nar, cenaze hizmetleri ve evde temizlik gibi güllelerden oluşan top atışlarıyla karşı cepheyi allak bullak etti.

İşte Başkan Ercengiz’in konuşmasının satırbaşları!

“Torbalarda gördüğünüz nar konusuyla gündeme gelen sosyal belediyecilik faaliyetimizi kısaca açıklama getirmek istiyorum. 2 Nisan 2014 tarihinde göreve geldiğimizden günden itibaren özellikle sosyal belediyecilik alanında yaptığımız faaliyetlerin vatandaşımız tarafından ilgi ile takip edildiği, beğenildiği geri dönüşünü alıyoruz. Örnekse mezarlıkta yaptığımız çalışmalar. Cenaze hizmetlerinde taşımasından nakline ve yoksul vatandaşlarımızın bu hizmetlerden ücretsiz yararlanabilmesine varıncaya kadar rehabilitasyonları gerçekleştirerek başlattık. Gıda paketlerini mahalle muhtarlarımızın denetiminde ve veballeri üzerlerinde olmak koşuluyla muhtarlarımızın önderliğinde 35 mahallemize dağıtımları yaptık. Yeni doğan setleri, evde temizlik hizmetleri, kömür yardımlarını muhtarlarımızın öncülüğünde gerçekleştirdik. Kömür gündeme getirilmişti, Burdur için 2013 yılında 210 ton, 2014 yılında 300 ton, 2015 yılında 380 ton ve 2016 yılında 280 ton olarak hesaplaması yapıldı. Geçen yıldan buyana yaklaşık 20 ton bir kömür aktarımı oldu. Belediye olarak tesislerimizde kullanılan kömür de bu hesaplamaların içinde yer alıyor. Geçen yıl Fen İşlerindeki dönüşümden dolayı da bir miktar kömürün hesaplamamızın üzerinde olduğu ve bu kömürün Fen İşleri içerisinde olduğu, doğal olarak sayısından emin değilim dağılan kömürün yeniden torbalanarak vatandaşımıza bu yıl dağıtılacak. Ramazan ayında Gönül Sofralarımızı yine kurduk. Her yıl en az 35 bin kişiyle bir araya geldik. Bunu da gönüllü bağışçılarımızın katkılarıyla, belediyemizin bütçesine neredeyse hiç dokunmadan sosyal faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Evde temizlik hizmetlerimizi taşeron firmaya havale etmeden Burdur Belediyesinin işçileriyle mahalle muhtarlarının önderliğinde yapıyoruz. Okullara katkımız sürüyor. Bu yıl yaklaşık 2500 öğrencimize kırtasiye seti gönderdik. Vefat eden 322 vatandaşımızın ailelerine 88 bin liralık yemek hizmeti verildi. Dini günlerimizde kandil simidi, aşure ayında aşure dağıtımlarına devam ediyoruz. Engelliler Haftasında 450 kişilik engelli vatandaşlarımız ve ailelerine yemek düzenleyerek sosyal hayatın içerisinde tutmaya çalışıyoruz. Ramazan Ayı öncesinde Camilerimin halı temizlikleri ve genel bakımlarını yaptırdık. Süt projemizde bu yılsonu itibariyle 5000 ihtiyaç sahibi ailelere ulaşmış olacağız.”

“Festivaller için de 2014 yılında 153.000 TL, 2015 yılında 125.000 TL, 2016 yılında da 180.000 bin TL’lik bir bütçe harcanmış. Buna karşılık olarak panayır alanında yaptığımız kiralamalarla gelir olarak Burdur Belediyesi bütçesine katkı olarak geri döndürülmüştür. Peki bizi eleştiren arkadaşların 2014 yılı Şubat ve Mart ayında Burdur Belediyesi Adalet ve Kalkınma Partisindeyken hıdrellez, İnsuyu ve Ramazan şenlikleri adı altında kaç para harcadıklarını biliyorlar mı acaba? Hıdrellez Şenlikleri 188.000 lira, İnsuyu şenlikleri 555.000 lira, Ramazan Şenlikleri 395.000 lira. Bunların tamamı sosyal faaliyetlerimizin 3 yıl boyunca kullandığımız rakam değil. Gelelim nar konusuna. Nar inanışımıza göre bolluk ve berekettir. İlk Türk boylarının bilindiği günden itibaren nar geleneğimizde hep olmuştur. İslam Dininde 3 ayette nardan bahseder. Enam Suresi 99 ve 141. Ayet, Rahman Suresi 68. Ayet. Ayetlerde şunu söyler Allah’ın yarattığı güzelliklerin bir örneği ve cennet meyvesi. Tabi ki bu kadar derine inerek nar dağıtmayı düşünmedik. Ancak nar konusu bu kadar takaza edilince narın nerden geldiğini önce sorsalardı. 14 yıldır iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisinin yeni kurulan Kuzköy ve Tekke Köyü’ne neden hizmet etmediğini de sormak isterim. Kuzköy ve Tekke Köyü ben var olduğumda beri köy. Eğer o üreticilerin sorunları varsa, onları bize gönderen sokağa dökmekten vazgeçirdiğimiz ve nakliyesini büyük bir bölümünü biz yaptığımız narı vatandaşımıza dağıtırken Kuzköy ve Tekke’nin sorunu da benim başımın üstünde yeri var. Buyursunlar gelsinler. Önümüzdeki günlerde muhtarlıkları ziyaret edeceğim. Ne sorunları varsa 14 yıldır iktidar partisi çözemediyse ve iktidar partisinin bunu çözeceğime inandığı Burdur Belediye Başkanı olarak ben bu sorunu çözerim. Hiç merak etmeyin.” “Burdur Belediyesi olarak günlük 400 ton üretimi olan İnsuyu Havzasındaki köylülerimizin fasulye sorununa da el atacağım. Konuyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Yarın 2.5 liralık fasulyeyi 3 liraya satarsak bu para kimin cebine gitti diye soracak olursanız bilin ki o para üreticinin cebinde kalacak.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir