Başkanlar seçim hakkında konuştu

“Hata yaptık; kendimizi anlatamadık!”

“demek ki, vatandaşımıza yeterince güven verememişiz ki, vatandaş çok olmamakla birlikte desteğini çekmiş” diyen Bütüner, insanların eski Türkiye’yi çabuk unuttuğunu, bunun Burdur’a yansıdığını söyledi. Türkiye’nin koalisyon hükümetlerinden bir şey kazanmadığını dile getiren Bütüner, para piyasalarında yaşanan düşüşe dikkat çekerek, daha ilk günden ülkenin tek başına iktidar olmamasından kaynaklı sıkıntılar çekmeye başladığını belirtti. Koalisyon kurulsa bile bunun uzun süreli olmayacağı görüşünde olan Bütüner, Bir yıla kalmadan erken seçim yapılabileceğini öne süren Bütüner, “biz şuan devre arasındayız. İkinci yarıya başlayacağız” dedi.

 “ÜÇ PARTİ KOALİSYON OLUŞTURABİLİR”

Bütüner, “rakamlara baktık. Nerede hata yaptık, hem Türkiye geneli için hem Burdur’da değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Perşembe günü il başkanları toplantısı var. Teşkilatımız görüşlerini, fikirlerini Ankara’ya ileteceğiz. Ankara’da bu konuda uygun olan hareket tarzını belirleyecek. Bu; koalisyon olmak ya da koalisyonun dışında kalmak olabilir. Bizim dışımızda üç parti koalisyon oluşturabiliyorlar. Bizce de sıkıntı yok. Oluşturabiliyorlarsa yapsınlar. Seçim öncesinde birlikte hareket ettiler. Bütün vaatleri, taahhütleri örtüyordu. Şimdi ne güzel birliktelik oluşturuyorlar. Zaten CHP ile MHP Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ekmeleddin İhsanoğlu üzerinde uzlaşıyorlardı. HDP’yi dâhil edip koalisyon kurabilirler. Bizce mahsuru yok” dedi.

“DEVRE ARASINDAYIZ, İKİNCİ YARIYI BAŞLATACAĞIZ”

Burdur’la ilgili değerlendirmelerinin devam ettiğinin altını çizen Bütüner, “şu anda ikinci yarı başlamadan önce bir devre arası olacak. Devre arasındayız. İkinci yarıyı başlatacağız. Erken seçim olursa en iddialı parti olarak yolumuza devam ederiz. Erken seçim olmazsa, koalisyon uygun şekilde devam ederse, seçim ne zaman olursa bugün seçim olacakmış gibi çalışmalarımıza devam ederiz” diye konuştu.

“İNSANLAR ESKİ TÜRKİYE’Yİ UNUTTULAR”

İkinci milletvekilliğini kıl payı kaçırdıklarını, ülke çapında yaşanan sıkıntıları ilde kendilerinin yaşadığını vurgulayan Bütüner, “partim, genel olarak 9 puanlık bir düşüş yaşadı. Biz de 6 puanlık bir düşüş yaşadık. %49’dan %43’e düştük. Tabi, değerlendirilecektir. Vatandaş aynı yüzleri görmekten sıkılmış olabilir. Eski Türkiye diye bahsettiğimiz dönemleri unuttu vatandaşımız. İnsanoğlu unutkandır. Burdur’dakilerin de unuttuğunu düşünüyoruz” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“KOALİSYON HÜKÜMETİ DEVAM ETMEZ”

Muhtemel olan koalisyon üzerinde de görüş bildiren Bütüner koalisyon hükümetlerinin ülkemizde başarılı olamayacağını, bunun geçmişte kanıtlanan tecrübeler yaşandığını hatırlatan Bütüner şöyle konuştu: “Yeni bir koalisyon olursa, koalisyonda nelerin başımıza geldiğini hatırlatmak için bir fırsattır. Şuanda yaşanan odur. Dün itibariyle piyasalar allak bullak oldu. Daha ilk günden tek başına iktidar olmamanın getireceği sıkıntıları bir ülke görmeye başladı. Çok uzun süre koalisyonun devam edeceğini düşünmüyorum; biz içinde olsak da olmasak da. Belki baharda olmazsa bile bir yıl ra bu dönemlerde bir erken seçim olur diye düşünüyorum. Çünkü koalisyonların bu memlekete getirdiği hiçbir şey yok. Bunu hep birlikte gördük.”

 

Başkan Ercengiz seçim hakkında konuştu

7 Haziran Genel Seçimleri sonuçları hakkında yorum yaparak, yoğun bir seçim dönemi yaşandığını, “siyasi söylemler, siyasi yaklaşımlar ve davranış biçimleri ve alışagelmiş davranışlar açısından değerlendirdiğimizde son zamanların en ağır seçimi”nin yaşandığını vurgulayan Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, “münferit birkaç olay dışında, bugün itibariyle Türkiye’de seçimlerin belli barış ve sükûnet içeresinde bitmiş olması en büyük keyif. Belli bir demokratik olgunluğa ulaşmak ve siyasetin belli bir olgunluğa ulaşması açısından kavgaların edildiği, silahların çekildiği değil sandığa gidip oy atılarak hakların arandığı bir döneme doğru Türkiye’nin belli bir olgunlukta geçtiğini düşünüyorum. Bu sevindirici” diye konuştu.

Başkan Ercengiz şöyle konuştu:

“Seçimi genel değerlendirmek için bugün çok erken ama Türkiye’de özgürlükler her şeyden önde geldi. Kişisel özgürlükler, kitlesel özgürlükler, düşünce özgürlüğü, hukukun üstünlüğü bu seçimde bir takım şeylerin sinyalini verdi. Tek başına iktidar olmanın yükünün Adalet ve Kalkınma Partisi, belli bir düzeyde koruyarak gelmişti ama seçim döneminden 1 yıl öncesine ya da 2 yıl önceki Gezi eylemlerinden baktığınızda, insanların gücü tek başına birilerinin eline bırakmaktan çok hoşlanmadığını, ne olursa olsun, artık ekonomik verilerin bile çok önemli olmadığını bu seçimde vatandaşımız bize gösterdi.”

 

13 yıl aradan sonra kaldığımız yerden başlıyoruz

MHP İl Başkanı İbrahim Sakızcı  “seçim sonuçlarının milletimize, vatanımıza, Burdur’umuza, partimize hayırlı olmasını diliyorum. Burdurlu bize teveccüh gösterdi” dedi. “13 yıl sonra kaldığımız yerden yeniden başladık” diyen Sakızcı, “bundan sonra Milliyetçi Hareket Partisi olarak TBMM’ye Burdur’umuzdan 3 milletvekili göndermek için daha çok çalışacağız” diye konuştu.

 

Ali Özdemir de konuştu

“Seçim sonuçlarının partimize, ülkemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum” diyen CHP İl Başkanı Ali Özdemir, “bu süreçte katkı koyan partililerime teşekkür ediyorum. Seçilen arkadaşımız Mehmet Göker’e de başarılar diliyorum. Burdur’da seçim sürecini en iyi şekilde değerlendirdik. Parti politikalarımızı insanlara anlattık. Seçmenin takdiri bu şekilde tecelli etti” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir