Bayraktar’dan istifa çıkışı

Süt 70 kuruşa düşünce TZOB konseyden çekildi

Çiğ süt fiyatı, Süt Konseyi’nin kararına rağmen sanayicinin inadı ve süt arzının fazlalığı nedeniyle 1.15 TL’nin altına düştü. Maliyeti 98 kuruş olan süt 70 kuruşa satılıyor. TZOB, bunun üzerine, et ve süt sektöründeki özelleştirmelerin bir sonucu olarak üreticiyi koruyamayan Süt Konseyi’nden çekilme kararı aldı

TZOB Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen ve açıklamalarını kuruluş sitesinde de yayınlayan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ulusal Süt Konseyi’nden ayrılma kararı aldıklarını açıkladı. Yönetim Kurulu’nda üreticinin ağırlıkta olmadığı, 3 bakanlık, 3 üniversite, 3 sanayici, 3 üretici temsilcisinden oluşan, başkanı da sanayicilerden seçilen Ulusal Süt Konseyi’nin, açıkladığı fiyatı koruyamadığını ileri süren Bayraktar, “Ulusal Süt Konseyi, açıkladığı fiyatı koruyamayacaksa, fonksiyonunu yerine getiremeyecekse, verdiği kararın arkasında duramayacaksa lağvedilmeli, kapatılmalıdır. Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak Ziraat Odalarımızla birlikte Ulusal Süt Konseyi’nden çekiliyoruz. Yönetiminden de ayrılıyoruz” diye konuştu.

ÜRETİCİ ZORDA

Ülke hayvancılığının sıkıntılı bir dönem yaşadığını belirten Bayraktar, “hayvancılıkta üretim maliyetleri üreticiyi zorluyor. Sütte, yaklaşık 20 aydır üretici fiyatları artmadı. Hatta son 3-4 aydır artmak bir yana, Ulusal Süt Konseyi’nin tavsiye fiyatı olan 1.15 liranın çok altına indi. Fiyatlar 70 kuruşlara kadar geriledi. Para da üreticiye 3 ay sonra ödeniyor’’ şeklinde değerlendirmede bulundu.

SÜTÜN MALİYET 98,4 KURUŞ

Ulusal Süt Konseyi’ne göre, Şubat ayı sonu itibarıyla Marmara, Ege, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde çiğ sütte litre başına maliyet ortalamasının 98,4 kuruş olduğunu ifade eden Bayraktar, “bu maliyet, Marmara Bölgesi’nde 1 lira 6 kuruşa kadar çıkmaktadır. Bunun içinde kar yoktur. Kimse üreticiden kar etmeden 98,4 kuruşa mal ettiği bir ürünü, 70 kuruşa satmasını beklemesin. Üreticinin her bir litre sütte 28,4 kuruş zarar etmesi, daha ne kadar sürecek? Üreticinin tahammülü kalmadı” şeklinde konuştu.

ÜRETİCİNİN YENİ BELASI: TAŞERON

Son zamanlarda, sanayicinin süt almadığı belli günlerde devreye giren ve fiyatları düşüren taşeronların üreticinin yeni belalısı olduğunu belirten Bayraktar, “komisyonlarını alıp taşeronluğunu yaptıkları süt firmalarına sütü satıyorlar. Düşük fiyat algısı oluşturuyorlar. Bu kirli bir oyundur. Bu kirli oyunu bozmak zorundayız. Devlet gücünü kullanmalıdır. Güç burada lazımdır. Sanayicilerin bu taşeronlarla işbirliği yaparak fiyatları düşürmesi etik değildir” dedi.

2008’E DÖNERİZ VE HALKIMIZ KIYMAYI 50 LİRAYA BİLE BULAMAZ HALE GELİR

Gelinen noktada “süt hayvanları kesime giderse, 2008 yılından daha kötü bir durumla karşı karşıya kalırız, o yılları arar hale geliriz. İthalatın fiyatları düşürmediğini, 2008 krizinde gördük” diye uyarıda bulunan Bayraktar, “süt sektörünün krize girmesi”nin, “ette ithalatçı olmamıza yol açacağı”nı, “ithalatın sadece üreticiyi vuracağı”nı, “fiyatların hızla yükseleceği”ni vurgulayarak, “böyle olursa, halkımız, kıymayı kilogramı 50 liradan bile bulamaz” şeklinde iddia da bulundu.

Bayraktar şu görüşleri savundu:

İTHALAT ÇÖZÜM DEĞİLDİR; YABANCI ÇİFTÇİLERE MİLYARLARCA DOLAR AKTARMA LÜKSÜMÜZ YOK!

“İthalat çözüm değildir. Dünyada hayvan ve et üretimi yapan ülkeler, Türkiye’nin et ve hayvan ithalatı yapacağını duyduklarında büyük sevinç çığlıkları atıyorlar, et ve hayvan fiyatları pik yapıyor. Bunu geçmişte yaşadık. 2010 yılında ithalata rağmen fiyatların arttığını unutmayalım.

Bu ülkenin 2010 sonrasında olduğu gibi 3,7 milyar doları yabancı ülkelerin çiftçilerine döviz olarak aktarma lüksü yoktur.

“İçinde bulunduğumuz bu sıkıntılı dönemde, sektördeki bütün paydaşların bu sorumluluk duygusuyla hareket etmesi, sadece kendisini değil, sektörün tamamını, çiftçimizi ve ülkemizi düşünerek adım atması bir zorunluluktur.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir