Belediye sert çıktı

Burdur Belediye Başkanlığı, Basın Bürosu aracılığı ile geçmiş dönemi sütten çıkmış ak kaşık gösteren ve Başkan Ercengiz’in karşısındaki açık ara yenilgi utancını perdelemek için olmadık senaryolar yazan basın açıklamalarına sert bir çıkış yaptı. Açıklamada, utançtan kimilerinin yüzünü kızartan açık ara farkın, “Mutlu Birey, Mutlu Burdur” sloganının seçmen kitlesinin gönlünde kurduğu tahtan çıkan halk “teveccühü”nün bir yansıması olduğu belirtildi.

Aradaki farkın tarihsel nitelikte bir fark olduğunun altı çizilerek bu başarının üstüne konmak isteyenlere ya da bu başarıyı karartmak ve gözden düşürmek isteyenlere esaslı bir cevap verilen açıklamada, “Burdur Halkının gönlüne girerek ortaya çıkan tarihi fark, ne bir kesimin doğrudan desteği ne de siyasi tercihlerini radikal bir şekilde ortaya koymuş vatandaşlarımızın tercihi ile değildir. Burdur Belediye Başkanı adayı olarak çıktığı yarışta Sayın Ali Orkun Ercengiz hem kendi partisinin güçlü desteğini almış hem de toplumun her kesiminden destek alarak bu göreve layık görülmüştür” şeklinde açıklama getirildi.

İşte o açıklama!

Burdur Belediye Başkanlığı Basın Bürosundan açıklama:

Burdur Belediyesi ve Belediye Başkanımız Sayın Ali Orkun Ercengiz hakkında basında yer alan iddialar nedeniyle açıklama yapılması zorunluluğu doğmuştur.

Belediye Başkanımız Sayın Ali Orkun Ercengiz, Mart 2014 seçimleri öncesinde ön seçim süreci de dâhil olmak üzere 9 ay boyunca Burdur’umuzu defalarca karış karış dolaşmış, vatandaşlarımızın elini tek tek sıkmış sorunları yerinde dinlemiştir. Mutlu birey, Mutlu Burdur’u oluşturmak adına vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda projelerini hazırlayan Sayın Ali Orkun Ercengiz, halkımızın teveccühü ile Burdur Belediye Başkanı seçilmiştir. Burdur Halkının gönlüne girerek ortaya çıkan tarihi fark, ne bir kesimin doğrudan desteği ne de siyasi tercihlerini radikal bir şekilde ortaya koymuş vatandaşlarımızın tercihi ile değildir. Burdur Belediye Başkanı adayı olarak çıktığı yarışta Sayın Ali Orkun Ercengiz hem kendi partisinin güçlü desteğini almış hem de toplumun her kesiminden destek alarak bu göreve layık görülmüştür. Seçimler sandıkta başlar ve sandıkta biter. Sandıkta herkes vicdanıyla baş başadır. Belediye Başkanımız Sayın Ali Orkun Ercengiz’e kendisinden başka kimin oy verdiğini bilmesi mümkün değildir. Bu şekildeki iddialar geçmiş dönem Belediye Başkanımızın içinde bulunduğu ruh hali ile seçimi kaybetmesi psikolojisinde olması sebebiyle anlayış ve tebessümle karşılıyoruz.

Seçimin kaybedilmesinin nedenlerinden bir tanesinin de söz konusu Tepe, Sinan ve Karasenir Mahallerinden kaynaklandığı iddia edilmektedir. Ancak dönemin ve mevcut Burdur Milletvekili Sayın Bayram Özçelik ve AKP’li yöneticiler Tepe, Sinan ve Karasenir Mahalleri için kentsel dönüşüm kararı çıktığını müjdeler vererek Burdur’a duyurmuştur. Seçim kaybedildiğinde de Tepe, Sinan ve Karasenir Mahalleri bahane edilmesi orada yaşayan vatandaşlarımıza haksızlıktır.

2 dönem üst üste belediye başkanlığı yapan Sayın Sebahattin Akkaya saygın kişiliği ile 10 yıl Burdur’a hizmet etmiştir. Sayın Sebahattin Akkaya’ya daha önce de olduğu gibi şimdi de eleştiriler gelecektir. Sayın Akkaya ile ilgili kişisel hiçbir sorunumuz yoktur. Burdur’umuz için taş taş üstüne koyan herkese teşekkür ediyoruz.

Son dönemde sistematik bir şekilde hizmetlerimiz küçük düşürülüp hakir görülmeye çalışılmaktadır. Tabi ki bunun temel nedeni şuan içinde bulundukları mevcut ruh halidir. Burdur Belediyesi olarak halk nezdinde yaptığımız sosyal projeler ve kent güzelleştirme çalışmalarımızı kendi içlerinde de kabul edip onayladıklarını yakın çevrelerinden öğreniyoruz.

Burdur Belediyesi’nin borç durumu hakkında yapılan açıklama gerçeği yansıtmayıp bilgi kirliliğine ve halkımızı yanlış bilgilendirmeye sebep olmaktadır. 1 Nisan 2014 tarihi itibariyle Burdur Belediyesi’nin anapara 35.771.939,41 TL, faiz 7.679.111,73 TL olmak üzere İller Bankasına toplam 43.451.051,14 TL borcu bulunmaktadır. Bunun yanında piyasaya 4.247.217,48 TL, CLK’ya gecikmiş251.839,10 TL, doğalgaz gecikmiş 1.084.132,77 TL, kişilere ait emanetler 337.874,72 TL, Kültür varlıklarını koruma payı 189.384,20 TL, mera fon payı 87.191,30 TL, ek karşılık SGK 74.332 TL, SGK prim 94.314,97 TL olmak üzere toplam 49.817.337,68 TL borcu bulunmaktadır. Belediyemize ait şirketlerin ise 4.500.000 TL’nin üzerinde borcu bulunmaktadır. Toplamda Burdur Belediyesinin borcu 54.317.337,68 TL’dir. Ayrıca mahkemesi devam eden belgesi olmayan 2.000.000 TL para da ortada yoktur. Konu hakkında dava devam etmekte olup, sonuçlanmasının ardından gerekli açıklama şirketlerimiz tarafından yapılacaktır.

Bugün itibariyle Burdur Belediyesi 20.621.849,53 TL borç ödemiş, bunun yanında da 33.251.782,36 TL’lik edinim sağlamıştır. Vatandaşlarımız çalışmalarımızı takdir etmektedir. Sosyal Medya üzerinden yapılan çığırtkanlıklara halkımız da itibar etmemektedir.

Tüm bu borç yükü altında Burdur Belediyesi olarak hem borç ödüyor, hem de değerli Burdur halkına hizmet ediyoruz. Bunun yanında da önceki dönemde yapılan ancak sorunları bitmek tükenmek bilmeyen binalarla uğraşıyoruz. Cazibe merkezi olan Halk Plajıyla, kaliteli ve temiz mesirelik alanlarıyla, hayat bulan caddeleriyle, bakımlı park ve yeşil alanlarıyla, sosyal belediyecilik hizmetleriyle halkımız Burdur’umuzda yaşamaktan büyük bir keyif duymaktadır. Burdur Belediyesi olarak daha yaşanabilir bir Burdur için çıktığımız bu yolda desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen değerli Burdur halkına bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir