Beştepe’deki son dakika görüşmeleri ve Vali Yılmaz’ın Ankara seferleri

Geçen hafta Cumhurbaşkanıyla Başbakan arasında sürpriz son dakika görüşmeleri yapıldığı basında yazıldı çizildi. Basında yazılıp çizildiğine göre bu görüşmelerin Başbakanı geren yanları da bulunuyor muş. Dünkü görüşmede Başbakanın tasvip etmediği kararlar da alınmış. Bunlarla son günlerde durmadan Ankara yolculuğu yapan Vali Yılmaz’ın ne ilişkisi olabilir?

Bunların cevaplarını Yeniçağ Gazetesi yazarı Ahmet Takan’ın yazısında bulduk.

Takan, haftanın son sıcak kulislerini özetledi.

Başbakan’la Cumhurbaşkanı geçen Çarşamba günü de olağan dışı görüştüğü belirtiliyor. Görüşmenin büyük bölümünü kabine değişikliği ve bürokraside yapılacak değişiklikler oluşturduğu kulis bilgisi olarak basına sızanlar. Takan, görüşmeyi müteakiben saray kaynaklarının, Başbakanlık kaynaklarının “sıkıntı yok” demelerine rağmen Başbakan Yıldırım’ın Beştepe’den buruk ayrıldığını ifade ettiklerini belirtiyor.

BAŞBAKAN YILDIRIM SARAY’DAN BURUK AYRILDI

Takan şöyle yazıyor:

“3 saatlik saray görüşmesi ile ilgili iktidar kulislerinde konuşulanlar şöyle:

“Referandum öncesi kabine revizyonu eli kulağında. MHP’ye 2 Bakanlık verilebilir. Bu bilgiyi alınca saray danışmanına hemen sordum; ‘MHP için 4-6 Bakanlık diyordunuz. Ne oldu?’ diye. ‘Onu bana ne soruyorsun Devlet Bahçeli’ye git sor. Reis yeni kabine de bazı bürokrat isimlere de yer vermeyi düşünüyor. Onlar MHP tandanslı da olabilir’ şeklinde bir ekleme yapınca aklımca kontra soruyu yapıştırdım; ‘Erdoğan ile Bahçeli hâlâ bire bir görüşmeye devam ediyorlar mı?..’

Aldığım cevap;

“Safa mı yatıyorsun. Bu sana olmadı. Yine de cevap vereyim. Evet.”

İŞTE BAŞLIKTAKİ SORU İÇİN ZURNANIN ZIRT DEDİĞİ YER BURASI!

Takan, Saray’da yazılan Valiler kararnamesinin son aşamaya geldiğini, bazı atamalarda Bahçeli’ye de kontenjan verildiğini öğrendiğini aktarıyor.

İşte başlıkta ki soru için zurnanın zırt dediği yer de burası.

Yani Valiler Kararnamesi hazır, son rötuşları de yapılmış; yayınlanmak üzere…

Vali Yılmaz’ı arkarkasına Ankara’ya mıknatıs gibi çeken işte bu gelişme.

Burdur kamuoyunda Vali Yılmaz’ın Valiler Kararnamesinin kokusunu aldığı, tayin tehlikesi bulunduğu, bunu önlemeye çalıştığı ya da önlenemezse iyi bir yere yaptırmaya çalıştığı konuşulmaktadır.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir