Biz de Burdur Milliyetçisiyiz; kararını alıyoruz

Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan yazılı bir açıklama yaparak, otogar karşısında bulunan ve mülkiyeti Ormana ait olan alanda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı birimlerinin aynı yerleşke içinde toplanması çalışmalarının, Belediye’ce bu bölgede yapılaşmaya izin vermemesi nedeniyle 2 yıldır sürüncemede kaldığı, bu nedenle yer tahsisi olmadığından ilimizin tek bölge müdürlüğü olan Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü’nün Antalya’ya taşınmasının gündeme geldiği iddia etti. Başkan Ercengiz ise, konu hakkında KıvılcımHaber’e açıklamalarda bulundu. “Biz de Burdur milliyetçisiyiz; Müdürlüğe sahip çıkarız. Konunun kararını bugünkü Meclis’te alacağız” dedi.

Sabık Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya zamanından beri 2 yıldır sürüncemede kalan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı yerel müdürlüklerin bir yerleşke içinde toparlanmasını öngören bir proje nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Burdur Sivil toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan, “ilimizin tek bölge müdürlüğü olan Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü’nün Antalya’ya taşınması tehlikesinin önüne geçilmesi”ni istedi.

BAŞKAN ERCENGİZ: “BİZ DE BURDUR MİLLİYETÇİSİYİZ; İZİN VERMEYİZ”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı yerel müdürlüklerin bir yerleşke içinde toplanmasını öngören bir proje 2 yıldır belediye Meclis kararını beklemektedir. Merkezde Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Orman ve Su İşleri bakanlığı bağlı müdürlüklerin, otogar karşısında mülkiyeti kendilerine ait ormanlık alanda bir yerleşke içine toplanması amacıyla bir proje hazırlandı. Ancak 2 yıldır Burdur belediyesi herhangi bir karar almadı. Bunun üzerine Mili Parklar 6. Bölge Müdürlüğü’nün Antalya’ya taşınması gündeme geldi. Bu tehlikeye dikkat çekmek amacıyla Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan yazılı bir açıklama yaptı. “Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Burdur’dan gitmemelidir” diyerek Burdur Belediye Meclisi’ne çağrıda bulundu. Konu hakkında bilgisine ve ilgisine başvurduğumuz Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, öyle bir tehlikenin olmadığını, konu üzerinde görüşmelerin ve incelemelerin devam ettiğini, kendilerinin de “Burdur milliyetçisi olduğu”nu, buna izin vermeyeceklerini, bugünkü (3 Haziran Meclisinde) konunun görüşüleceğini, gündemlerinde olduğunu belirtti.

İşte o açıklama!

MİLLİ PARKLAR 6. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BURDUR’DAN GİTMEMELİDİR!

Değerli Basın Mensupları,

Mülkiyeti Ormana ait yeni otogar karşısındaki orman sahasında Orman ve Su İşleri Bakanlığının birimlerinin aynı kampus içinde toplanması çalışmaları Belediyenin, bu bölgede yapılanmaya izin vermemesi nedeniyle 2 yıldır sürüncemede kaldığı ve yer tahsis edilemediği gerekçesiyle Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğünün Antalya’ya taşınması gündeme gelmiştir.

Orman Su İşleri Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü, Burdur’da yapılandırılmış tek Bölge Müdürlüğü olup, 7 tane sulak alanın bulunduğu Burdur’da sulak alanların korunması ve yönetiminde, ilimizdeki milli parkların korunup artırılmasında bölge müdürlüğünün Burdur da olması bir avantajdır. Yaptığı mermer çalıştay ve sempozyumları ile başarılı çalışmalarına tanık olduğumuz Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğünün bulunması ciddi bir avantajdır Burdur için.

Milli Parklar 6.Bölge Müdürlüğünün salt bu gerekçeyle Antalya iline taşınması Burdur için ciddi bir kayıp olacağı kanaatiyle Platformumuz;

Burdur Belediye Başkanı Sayın Ali Orkun ERCENGİZ ve tüm Belediye Meclis Üyelerimize çağrıda bulunmayı uygun ve gerekli bulmuştur.

Tabi ki tarım ve orman sahalarının imara açılması kabul edilmez bir durumdur. Ancak ormanı koruma hizmetinin verileceği yapıların orman sahası içinde olması da tartışılmaz bir gerçektir.

Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı birimlerin aynı kampus içinde toplanması, olayın taraflarınca değerlendirilecek ve kararlaştırılacak bir durumdur. Bu kampüsün yapılacağı yer gerçekten izin verilemeyecek bir yer ise o zaman Belediyenin yer göstermesi gerekecektir.

Belediye Başkanı ve Meclis Üyelerimizi, Bölge Müdürlüğünün Antalya iline taşınmasına neden olacak bir sonuca izin verilmemesi hususunda duyarlı davranacaklarına inanıyor, olayı bu yönüyle ele alıp değerlendirmelerini talep ediyoruz.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir