Bu bir toplumsal ve ekonomik izmihlal haberidir

Tarımımızı destek akçalarından mahrum bırakarak çökertiyoruz; üretebildiğimiz ürünlerde iç Pazar fiyatlarının iki katı fiyatla ithalat yapıyoruz; yabancı üreticiye destek çıkıyoruz

Kendi üretebildiğimiz hemen bütün ürünlerde olduğu gibi sarımsakta da siyasal iktidarın akıl dışı politikaları uygulanarak kendi üreticimizi desteklerden mahrum bırakıyor; Çin’den sarımsak ithal ederek Çin üretici köylüsüne destek çıkıyoruz. TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım ve hayvancılıktaki yanlış ve kendi ayağımıza kurşun sıkan çökertici uygulamalara ve ithalata veryansın etti; sarımsakta üretimin artırılmasını ve ithalatın önlenmesi gerektiğini belirtti.

TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞI 5-6 LİRA; ÇİN SARIMSAĞI 9,7 TL

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, sarımsakta üretimin artırılması, ithalatın önlenmesi gerektiğini bildirerek, “üreticimiz “Coğrafi İşaret Tescil Belgesi” almış olan Taşköprü sarımsağını kilosu 5-6 liraya satarken, Çin sarımsağı 9 lira 70 kuruşa ithal ediliyor. Yerli sarımsağın uygun fiyatına rağmen, hala 4 bine tona yakın ithalat yapılmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

ARTIRILABİLME POTANSİLİ BULANAN YILLIK ÜRETİM 85-90 TON

Dünyada 2013 yılında üretilen 24,3 milyon ton sarımsağın beşte dördünün Çin tarafından üretildiğini, bu ülkeyi, yüzde 5,2 payla Hindistan, yüzde 1,7 payla Güney Kore’nin izlediğini belirten Bayraktar, Çin, Hindistan, Güney Kore’nin ardından sarımsak üretiminde, Rusya, Bangladeş, Myanmar ve Özbekistan geldiğini, ülkemizin, dünya üretiminde yüzde 0,4 payla 17’nci sırada olduğunu, 2007-2012 döneminde yıllık ortalama 80 bin ton olan sarımsak üretimimizin, 2013’de 87 bin tona, 2014 yılında 91 bin tona çıktığını belirtti. Bayraktar şunları ekledi: “Bu yıl üretimin 95-96 bin tonu bulacağı tahmin ediliyor. İller arasında yüzde 21,8 payla Kastamonu ilk sırada. Bu ilimizi yüzde 12,8 payla Kahramanmaraş, yüzde 11,7 payla Gaziantep, yüzde 6,3 payla Karaman, yüzde 6,2 payla Aksaray, yüzde 5,8 payla Balıkesir, yüzde 4,6 payla Hatay, yüzde 4 payla Tokat, yüzde 3,5 payla Adıyaman illerimiz izlemektedir.”

KURU SARIMSAĞIN TAMAMI, İŞLENMİŞ SARIMSAĞIN YÜZDE 90’I ÇİN’DEN ALINIYOR

Bayraktar’a göre, üretimi daha da artırmak için potansiyel mevcuttur. Ancak buna rağmen ihtiyaç karşılanamadığı için ithalat yapılmaktadır. “2014 yılı itibarıyla taze, kuru ve işlenmiş 3 bin 896 ton sarımsak ithalatımız için 10 milyon 940 bin 432 dolar döviz ödendi” diyen Bayrakta, “2 bin 676 ton kuru sarımsak, 1193 ton da işlenmiş sarımsak ithal edilmiştir. Kuru sarımsak ithalatının tamamı, işlenmiş sarımsak ithalatının da yüzde 90’ı Çin’den yapılmıştır” şeklinde bilgi aktardı.

Bayraktar şöyle devam etti:

“Ülkemizin var olan üretim potansiyeline rağmen ithalat yapılması ülkemiz yerine başka ülke üreticilerinin desteklenmesi demektir. Kaybeden sadece üreticilerimiz değildir. Uğradığı döviz kaybı ile ülkemiz de ekonomik kayba uğramaktadır. Üretim artırıldığı takdirde ithalata da gerek kalmayacaktır.”

TÜRK ÜRETİCİSİNİN EMEĞİNİN HEDER OLMAMASI, TÜRKİYE’NN DÖVİZ KAYBINA UĞRAMAMASI İÇİN POTANSİYEL OLARAK VAROLAN ÜRETİM ARTIŞI ŞART

Girdiler üzerindeki vergi yükü hafifletildiği ve üreticimiz yeterince desteklendiği takdirde üretimde artış olacağını vurgulayan Bayraktar, ülkemizin ihtiyacı olan sarımsağı, ithalata da gerek kalmaksızın karşılayacak kapasitemiz de üreticimiz de olduğuna dikkati çekti. Bayraktar, Türk üreticisinin emeğinin heder olmaması, ülkenin de döviz kaybına uğratılmaması bakımından sarımsak üretiminin artırılması gerektiğini vurguladı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir