Bu da bir böcek haberidir

Gergedan böceği yakalayana para cezası

Tabiatta hayvani ve bitkisel atıklarla beslenen ve geri dönüşümü sağlayan, “tabiatın çöpçüsü” ve dünyanın en güçlü böceği” olduğu ileri sürülen gergedan böceği yakalayanlar için para cezası geliyor. Gergedan böceği yakalayanlara Orman ve Su İşleri müdürlükleri bin ile 38 bin lira arasında para cezası uygulayabilecek. En son olarak bir internet gazetesinde ve bir yerel gazetede haberi yapılarak bir gergedan böceği yakaladığı iddia edilen Yaylabeli köyünden mermer ocağı işçisi Nurullah Şahin bununla zengin olma hayalleri kurduğu ve 90 bin Euro’ya satacağını belirttiği belirtiliyor.

TABİATIN ÇÖPÇÜSÜ VE EN GÜÇLÜ BÖCEĞİ; PARASAL HİÇ BİR DEĞERİ YOK

Iğdır Orman ve Su İşleri Müdürlüğü’nün, tabiatta hayvani ve bitkisel atıklarla beslenen ve geri dönüşümü sağlayan, “tabiatın çöpçüsü” ve “dünyanın en güçlü böceği” olduğu ileri sürülen gergedan böceği yakalayanlara bin ila 38 bin lira arasında değişen para cezası uygulayacağını yazan Cumhuriyet Gazetesi haberine göre, kimilerinin zengin olma hayaliyle yakaladığı gergedan böceği (Oryctes Nasicornis) gibi böceklerin parasal bir değeri olmadığı, atıklarla beslendiğini başka bir deyişle ‘doğanın çöpçüsü’ olarak nitelendirildikleri belirtiliyor.

SATMAK İÇİN TOPLANIRSA BU BÖCEKLERİN NESLİ TEHLİKEYE GİRER

Iğdır Orman ve Su İşleri Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mete Türkoğlu, “İnsanlar bu böcekleri satmak için toplarsa neslinin tükenmesiyle karşı karşıya kalabiliriz. Kanunlarımıza göre bu suç teşkil etmektedir. Bu nedenle biyolojik ve ekolojik döngünün bozulmasına ilişkin 1000 ila 38 bin lira arasında para cezası verilecek. Iğdır’da bu tür olaylarla karşılaştığımız takdirde cezai işlem başlatacağız. Vatandaşlar geceleri ışığa gelen bu böcekleri evinden kovsun. Başka bir şey yapmasın” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir