Bu halkın elektrik çilesi ne zaman bitecek?

Burdur’daki elektrik kesintileri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde

Özelleştiğinden bu yana Burdur halkını bezdiren elektrik kesintileri TBMM’de soru önergesine konu oldu. Önergede, “kesintiler daha ne kadar sürecek?” diye soruldu.

Kamu sektörü iyi ve getirimli işletemiyor diye diye, halka daha iyi hizmet götürülecek diye özelleştirilen TEK’in bu geldiği noktada özel sektör bildiğini okuyor ve halkı hayattan bezdiriyor. Burdur’da elektriğin özelleştirilmesinden bu yana, özellikle 2015 yılından bu yana, 2016 yılında, 2017 yılında merkezde, ilçelerde ve köylerde bakım bahanesiyle sık sık yapılan kesintiler esnafından emeklisine halkı hayattan bezdirdi; isyan noktasına getirdi. Özellikle Burdur’u yönetenlerin bu konuda ilgisiz ve vurdumduymaz tutum takınmaları ve ilgilenmemeleri kamuoyunda tepkiyle karşılanmaktadır. En son olarak 15 Ekim 2017 Pazar günü sabahın sekizinden akşamın 18’zine kadar kesintisiz 10 saat gene bakım gerekçesiyle elektriğin kesilmesi halkta infial yarattı; sosyal medyada şiddetli bir tepkiye neden oldu. Halk kendini başta Isparta olmak üzere çevre illere attı.

Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER de elektrik kesintilerini sordu.

“Kesintiler daha ne kadar sürecek?” dedi.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na Burdur’da yaşanan elektrik kesintileri hakkında yazılı soru önergesi verdi.

TEİAŞ Isparta 7’nci Bölge Müdürlüğü’ne ait 154 Kv Burdur Trafo Merkezindeki yıllık bakım çalışmaları nedeni ile 15 Ekim 2017 Pazar günü 08.00 ile 18.00 saatleri arasında Burdur İl Merkezi ve Merkeze bağlı köylerin etkilendiğini belirten Mv. Göker, “sabah saatlerinde başlayan ve saatler süren elektrik kesintileri nedeniyle merkezde birçok esnaf müşterilerini geri çevirmek zorunda kalmıştır. Hatta bazı esnaflar karanlığa rağmen ticaretlerini sürdürmeye çalışmış ve bilgisayar gibi elektriğe bağlı cihazlarla çalışanlarsa çaresizce elektriklerin gelmesini beklemiştir. Vatandaşlarımız da bu kesintilere karşı isyan etmiş ancak TEİAŞ tarafında değişen hiçbir şey olmamıştır” diyerek elektrik kesintilerinin artık son bulması gerektiğini söyledi.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

  • Burdur’da 2015, 2016 ve 2017 yıllarında yaşanan elektrik kesintisi sayısı ve bunların süresi nedir?
  • Burdur’da elektrik trafolarında ve panolarında aşırı yüklenme nedeniyle son üç yılda patlama ya da bozulmalar yaşanmış mıdır?
  • TEİAŞ ile yapılan ihale şartnamesine göre taahhütlerin yerine getirilip getirilmediği kim tarafından ve nasıl denetlenmektedir?
  • Söz konusu elektrik kesintileri daha ne kadar devam edecektir?
  • Bu kesintilerin olduğu saatlerde çalışan esnaflara ve evde yaşlısı veya hastası olan vatandaşlarımıza neler tavsiye edersiniz?

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir