Bucak’taki tarım arazileri gündem oluşturmayı sürdürüyor

Bucak Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Genişletme ve 2. OSB Alanı Projesinde yer alan tarım arazilerinin sanayi alanına çevrilmesi ve kamulaştırma bedellerinin arazi değerinin çok altında olması yeniden Meclis’e taşındı

Ayağını soksan kök salacak denilecek kadar verimli Bucak-Kahveler arası tarım arazisini imara açarak mahveden, şimdi de Antalya-Burdur otoyolu üzerinde Kahveler Mevkisinden itibaren güney arazisini fabrikalarla dolduran Bucaklı yetkililerce, 2’nci OSB Genişletme Projesiyle bir zamanlar en değerli tütünlerin yetiştirildiği tarım arazilerini heder etmeye hazırlanıldığı gibi, üstüne üstlük bir de araziye ucuza konma ya da birilerine menfaat sağlama şüphesi uyandırırcasına şeffaflıktan uzak gizlilik politikası izlendiği iddia ediliyor. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde “tarım arazisi değildir” fetvası veren Bucak Ziraat Odası (BZO) Başkanına karşı sert bir cevap veren ve “bal gibi tarım arazisi” diyerek polemiği yükselten Bucak Sulama Kooperatifi Başkanından sonra CHP Milletvekili Dr. Mehmet Göker’in Meclis’e taşıdığı tarım arazisi meselesi yeniden Meclis’te.

“Kayıtların şeffaf olması”nı isteyen CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, “birileri korunarak menfaat mi sağlanıyor?” diye sordu.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki’ye Bucak’ta yapılması düşünülen kamulaştırma ile ilgili yazılı soru önergesi vermişti.

CHP’li Vekil, “Bucak ilçesinde yapılması planlanan Organize Sanayi Bölgesi genişletme ve 2. OSB alanı projesinde yer alan tarım arazilerinin sanayi alanına çevrilmesi ve kamulaştırma bedellerinin arazi değerinin çok altında olması ile ilgili geçtiğimiz hafta verdiğim soru önergesine istinaden aldığımız duyumlara göre aşağıdaki soruları sorma gerekliliği doğmuştur” diyerek kimlerin arazisinin söz konusu bu durumdan menfaat sağlayacağını sordu.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi.

-Söz konusu kamulaştırma ile birileri korunarak şahsi menfaat sağlanmış mıdır?

-Kamulaştırılacak olan bu alanlar kimlere ait olup kimlerin arazisi bu durumdan menfaat sağlayacaktır?

-Tapu kayıtlarını paylaşarak şeffaf olmayı düşünüyor musunuz?

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir