Burdur Belediyesi’nden Durak Kütüphanesi Projesi

Burdur otobüs duraklarında Belediye kitaplıkları

Burdur toplum hayatına yenilikler getirmeyi sürdüren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, şehir içi yolcu otobüslerini kullanan vatandaşların, araç beklerken geçirdikleri zamanı iyi değerlendirmeleri amacıyla Durak Kütüphanesi projesini başlattı.

Burdurlu her yerde okuyor sloganıyla hayata geçirilen Durak Kütüphanesi, şimdilik sadece kapalı ve klimalı duraklarda uygulamaya kondu. Bu projeyle başta öğrenciler olmak üzere vatandaşların okuma alışkanlığı kazanması ve boş vakitlerini iyi değerlendirmeleri amacı taşımaktadır.

Başkan Ercengiz, Durak Kütüphaneleriyle ilgili olarak Kıvılcım’a konuştu.

Vatandaşların okuma alışkanlığı kazansın ve bu alışkanlığını kaybetmemesi için kapalı ve klimalı duraklara kitaplıklar koyduklarını ifade eden Başkan Ercengiz, vatandaşlara “kitapları ödünç alabilirsiniz ama yerine geri getirmek koşuluyla. Hatta yasaklı olmayan kitapları da halkımızla paylaşabilirsiniz” diye düşünmektedir.

Kitaplıktaki kitaplara bakarak, “sevindirici tarafı koyduğumuz Nutuklardan hiçbiri kalmamış. Gayet güzel. Çok sevindim” diyen Başkan Ercengiz, “yurt dışında gördüğüm bir uygulamaydı. Orada biraz daha farklıydı. Kitapları bağlamışlar. Sadece durağa gelenlerin ayakta okuyabildiği bir sistem oluşturmuşlar” şeklinde konuştu.

Başkan Ercengiz düşüncelerini açıklamayı şöyle sürdürdü:

“Ben kitabın götürülmesine karşı değilim. Geri getirilmek koşuluyla. Zaten açıklamada da o şekilde söyledik. İsteğimiz kitap okunsun. Çünkü Türkiye nüfusu genç olan bir ülke olmasın a rağmen kitap okuyan bir ülke değiliz. Bu alışkanlığı kazandırmak ya da unutulmuşu yeniden hatırlatmak istediğimiz için böyle bir çalışma yaptık.”

“Ben umut ediyorum; bu raflar yasak olmayan kitaplarla dolsun, doldurulsun. Vatandaşımız okuduğu kitapları tekrar geri getirsin.

“Bakın burada 23 derecede klimalı bir ortamdasınız. Bu durak böyle bir durak. Bu Türkiye’de yaptığımız ilk uygulamalardan bir tanesiydi. Bu uygulamaya bir ek yaptık. Geliştirdik. Bir de kitaplık koyduk.”

Vatandaşlar da kitaplıklardan memnunlar.

Üniversiteyi Muğla’da okumuş bir genç kız şöyle konuştu: “Yapılması iyi olmuş. Durağa girince dikkatimi çekti. Zaten kitap okuyan birisiyim. Muğla’da okudum ben üniversiteyi. Böyle bir uygulama görmemiştim.”

 

Bu Haberi Paylaş

Yeni Yorum Yapıldı “Burdur Belediyesi’nden Durak Kütüphanesi Projesi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir