Burdur Şeker Fabrikası Konsorsiyumu Özelleştirme Dairesine teklif verdi

Ülke 24 Haziran’da baskın seçime kilitlenmişken, ayyuka çıkan bütçe açıklarına çare bulamayan siyasi iktidarın can havliyle satışa çıkardığı 14 şeker fabrikasından biri olan Burdur Şeker Fabrikası özelleştirme ihalesi için kurulan ve içinde oda, belediye, kooperatif, birlik ve iş insanlarının bulunduğu Burdur Şeker Fabrikası Konsorsiyumu Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO’da) yaptığı basın açıklamasıyla, ihaleye girmek için Özelleştirme Dairesi’ne tekliflerini sunduklarını belirtti.

BUTSO Meclis Salonu’nda yapılan basın açıklamasına, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik,  Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (TDSYMB) Genel Başkanı Kamil Özcan, Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi (PANKOBİRLİK) Başkanı Nasuh Eroğuz, Burdur Ziraat Odası (BZO) Başkanı İbrahim Demir ve Burdur Güçbirliği A.Ş. sahibi Hasan Hüseyin Aksöz ve basın mensupları katıldı.

KONSORSİYUMUN OLUŞUMU

Burdur Şeker Fabrikası Konsorsiyumu’nu oluşturan firma, kişi ve kuruluşların, Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi (PANKOBİRLİK) , Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO), Burdur Belediyesi BİMTAŞ, Burdur Güçbirliği, Aytaç Akın Mermer, KOFS Makine ve Orman Ürünleri, Varollar, Metro Mühendislik, Marge Maden, Hüseyin Mudul ve Abdurrahman Şener olduğu belirtildi.

Basın toplantıda konuşan ve fabrikanın satılmaması yönünde faaliyet yürüttüklerini, ancak gelinen noktada bugün ihaleye çıkacak olan fabrika satışı için kurulan konsorsiyumda belediyenin mutlaka bulunması gerektiği yönündeki ısrarlar nedeniyle burada oldukları belirten Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Şeker Fabrikası’nın Burdurlunun olduğunu vurgulayarak Burdur’da kalması gerektiğini ifade etti.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik, Burdur halkının alınteri ve emeğinin ürünü olduğunu, bundan dolayı Burdurluda kalması gerektiğini, ihaleye girecek olanların bunu düşünerek vicdanlarıyla başbaşa kalacaklarını, bizi anlayacaklarını ve anlayış göstereceklerini umduklarını ifade etti.

TDSYB Genel Başkanı Kamil Özcan yaptığı konuşmada, fabrikanın ilimiz için taşıdığı anlam üzerinde durarak bunun mutlaka Burdur’da kalması gerektiğini ifade etti. Geçmişte yapılan özelleştirmelerin hiçbirinin başarılı olmadığını, satılan birçok fabrikanın akıbetinin çok kötü olduğunu belirtti.

Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi (PANKOBİRLİK) Başkanı Nasuh Eroğuz da fabrikanın özelleşmemesi için çok çaba sarfettiklerini ama gelinen noktada engellenemeyen ihaleye fabrikanın ilimizde kalması adına girmeye çalıştıklarının altını çizdi.

Burdur Ziraat Odası (BZO) Başkanı İbrahim Demir de fabrikanın satışını engelleyemediklerini, bu sebeple ilimizde kalması, Burdurlunun olması adına ihaleye girme kararı aldıklarını vurguladı.

Son olarak konuşan iş insanı Hüseyin Aksöz, meseleye “ticari ve ekonomik olarak bakmadıkları”nı belirterek fabrikanın Burdur’da kalması açısından yaklaştıklarını belirtti.

İhaleye Isparta Belediye Başkanlığı’nın da gireceğinin basında yer aldığını, bu konuda ne düşündükleri sorunu BUTSO Başkanı Keyik, kendisini telefonla aradıklarını, ihaleye gireceklerini belirttiklerini, ihalede fabrikanın Burdurluların hakkı olduğunu düşünmelerini, buna uygun davranmalarını istediklerini ancak bunun mümkün olmayacağını ifade ettiklerini belirterek cevapladı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir