Burdur, SODES kapsamına alınmalı

Burdur Sivil Toplum Platformu, Kalkınma Bakanlığı destekli Sosyal Destek Programı (SODES’ten) Burdur’un da yararlanması gerektiğini, bunun için Kalkınma Bakanlığı’na dilekçe gönderdiklerini belirterek, ilimizin SODES kapsamına alınmasının gereklilik nedenlerini, “Burdur’un makûs talihini değiştirecek bir program” şeklinde açıklamada bulundu.

Kalkınma Bakanlığı, “dezavantajlı bölgelerin sermayesini güçlendirmek ve toplumsal bütünleşme sürecine destek olmak amacıyla, GAP Eylem Planı kapsamında 2008 yılında 9 GAP ilinde uygulamaya konulan göç, yoksulluk ve işsizlik gibi sorunların ve değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara kısa sürede karşılık vermeyi hedefleyen sosyal kalkınma programı” olarak 2008 yılında başlatılan, 2013 ve 2014 yıllarında kapsamı genişletilerek 34 ile çıkarılan SODES projesine ilimizi almadı. Aralarında Antep ve Mersin gibi kalkınmış illerin de bulundu 34 ile, Denizli, Isparta, Antalya illeri arasında sıkışmış kalmış, ekonomik gelişimini tamamlayamadığı için sürekli göç veren dezavantajlı bir İl olan Burdur dâhil edilmemiş, ilimizin sahipsizliği bir kere daha tescillenmiştir. Bu kapsamda Burdur Sivil Platformu bir çalışma başlattı.

Platform Kalkınma Bakanlığı’na da bir dilekçe göndererek anılan programa ilimizin de alınmasını talep etti. Önümüzdeki günlerde Cumhuriyet Meydanına kurulacak imza standında imza kampanyası başlatılacak.

Yarın BUTSO çağrısıyla bu konuda bir toplantı da yapılacağı öğrenildi.

İşte Kemal Arslan’ın açıklaması!

 

PLATFORM, Burdur’un MAKÛS TALİHİNİ DEĞİŞTİRMEYE ÇAĞIRIYOR!

“Aralarında Mersin, Antep, Niğde, Aksaray’ın da bulunduğu 34 il’in beşeri sermayesini güçlendirip göç, yoksulluk, işsizlik gibi sorunlarının çözümü amacıyla SODES program kapsamında desteklendiği 7 yıllık bir süreçte ne acıdır ki Burdur’un bu programa alınması teklif dahi edilmemiştir.

Halkın gözü kulağı olan Burdur Sivil Toplum Platformu, ilimizin sosyo-ekonomik gelişmesine katkı sağlayacak bu programa alınması için imza kampanyası başlatmış olup, topladığımız imzaları Kalkınma Bakanlığına ulaştırarak, Burdur’un SODES programına alınması için gereken Bakanlar Kurulu Kararını çıkarmaya çalışacağız.

Sivil Toplum Örgütleri öncülüğünde halkımızı imza kampanyasına destek olmak, siyasilerimizi de Bakanlar Kurulu Kararı çıkarılması sürecine katkı vermek suretiyle Burdur’un makûs talihini değiştirmeye çağırıyoruz.”

İşte Kalkınma Bakanlığı’na gönderilen dilekçe!

KALKINMA BAKANLIĞI’NA/ ANKARA

“Sosyal Destek Programı (SODES) ; Dezavantajlı bölgelerimizin beşeri sermayesini güçlendirmek ve toplumsal bütünleşme sürecine destek olmak amacıyla, GAP Eylem Planı kapsamında 2008 yılında 9 GAP ilinde uygulamaya konulan göç, yoksulluk ve işsizlik gibi sorunların ve değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara kısa sürede karşılık vermeyi hedefleyen sosyal kalkınma programıdır.

9 GAP İl’inden başlatılan programın kapsamı 2011 yılında 30 İl’e, 2013 yılında Sivas, Yozgat, Aksaray ve Niğde illeri ile birlikte il sayısı 34 olmuş iken;

Denizli, Isparta, Antalya illeri arasında sıkışmış kalmış, ekonomik gelişimini tamamlayamadığı için sürekli göç veren dezavantajlı bir İl olan Burdur sahipsizliğin kurbanı olmuş ve SODES kapsamına alınıp desteklenilmesi dahi düşünülmemiştir.

Burdur Sivil Toplum Platformunca başlatılan kampanya dahilinde, aşağıda imzası bulunan bizler, sosyo-ekonomik durağanlığını aşması için Burdur’un SODES 2016 destek programına alınmasını Bakanlığınızdan bekliyoruz.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir