Burdur’da 3 bin 182 Mehmetçik Yemin Etti

Burdur Binbaşı Maruf Kışlasında, 58. Piyade Eğitim Alayı ile 1. Tank Eğitim Alayında eğitim gören 1997/1 Tertip 1. Kademe ve 366’ıncı Kısa Dönem Acemi Askerler yemin etti.

Yemin Törenine Vali Vekili Ali Nazım Balcıoğlu, Garnizon Komutanı ve 1. Tank Eğitim Alay Komutanı Tank Albay Cem Tuce, Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, İl Jandarma Komutanı J. Albay Tayfun Dündar, 58. Piyade Eğitim Alay Komutanı P. Albay Hakan Tutucu, daire amirleri ve asker yakınları katıldı.

Düzenlenen törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından 1997/1 tertip 1’inci Kademe bin 812 Tank Er, 787 Piyade Er ve 366. Kısa Dönem 583 Piyade Er olmak üzere 3 bin 182 acemi er yemin etti.

And içen acemi erler adına 1997/1 Tertip 1. Kademe Ulaştırma Er Şerif Savaş ve 366 Kısa Dönem Piyade Er Reşit Öz Yaş Kütüğüne plaket çaktı. 58. Piyade Eğitim Alayına ilk katılan Tank Er Berkan Günenç ve Sıhhiye Er Emre Şahin, 1. Tank Etiğim Alayına ilk katılan Tank Er Mustafa Aral’a Vali Vekili Balcıoğlu tarafından hediye ve katılış belgesi takdim edildi. Eğitim, spor ve bakım branşlarında başarılı olan askerlere Garnizon Komutanı Tank Albay Tuce tarafından hediye ve takdir belgesi verildi. Akabinde vatani görevlerini Burdur’da yapmış olan Mehmetçik yakınlarına protokol üyeleri tarafından hediye verildi.

Törenin devamında bir konuşma yapan Garnizon Komutanı Tank Albay Tuce, asker ailelerine ve onları yetiştiren rütbeli askerlere şöyle seslendi. “Unutulmayacak bir törene şahitlik ettiniz. Sizlerle birlikte bu törene; Türkiye Cumhuriyetini temsilen şanlı bayrağımız da şahittir. Çanakkale, Kurtuluş, Kore, Kıbrıs ve Teröristlerle Mücadele harekâtında yiğitçe mücadele ederek, canlarını aziz vatana feda eden bütün şehitlerimizde şahittir” dedi.

Silahlı kuvvetlerin saflarına katılan kahraman Mehmetçiklere şu sözlerle seslenen Albay Tuce, “Bu yemin ile sizler milletimizle sadakatle hizmet edeceğinizi, emirlere ve amirlerimize mutlak itaat edeceğinizi beyan ettiniz. Bu beyanın teminatınız; şeref ve namustur. Şeref ve namus, Türk ulusu için hava kadar, su kadar, toprak kadar kutsaldır, elzemdir. Komutanınız olarak sizlerin, ettiğiniz yemine bağlı kalacağınıza, vazifeyi namus bilerek çalışacağınıza, parolanızın, bayrak ve şeref olacağına, dürüstlük ve karakterden asla taviz vermeyeceğinize gönülden inanıyorum” dedi.

Tank Albay Tuce, konuşmasına şöyle devam etti: “Mehmetçiklerimizi yetiştiren kahraman silah arkadaşlarım; annelerinin ve babaların bize emanet ettiği evlatlarına, büyük bir sabırla ve inançla, gece gündüz demeden yadigar Mehmetçik ruhunu, evlatlarınıza sevgi ile aşıladınız.

Saygıdeğer anne ve babalar; sizler tarif edilmez bir fedakarlığın karşılıksız bir sevginin timsalisiniz. Bizler de sizler gibi anne ve babayız. Ve bu yüzden nizamiyeden adım attıkları andan itibaren onlar bizim de evlatlarımız olmuşlardır.

Bu tören vesilesi ile kahraman Gazilerimizi minnetle yad ediyor. Başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor ve saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu.

Tören yemin eden erler tarafından, Piyade Marşının ve Zırhlı Birlikler Marşının okunması sonrası tören geçişi ile son buldu. Tören sonunda askerler aileleri bir araya gelerek hasret giderdiler.

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir