Burdur’da önemli bir püsküllü bela

Yanlış dış politika uygulamaları sonucu milyonlarca Suriyeli mülteci Türkiye’nin başına bela oldu. Güneydoğu illerinde olduğu gibi, ülkenin her yerine dağılan Suriyeliler, perişan bir hayat sürmektedirler. Açlık içinde, pejmürde, beslenme ve barınma imkânlarından yoksun bir şekilde topluma karışan bu kitle, bulundukları yerlerde toplum ve halk güvenliğini de tehlikeye sokuyor. Bu kapsamda ilimize de önemlice bir Suriyelinin geldiği öğrenildi. Kimisi dileniyor; kimisi kucağında çocuğu yanında eşiyle birlikte lokantalara dalıyor, “açız, açız” diye feryat ediyor. Dün Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan’la Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik, toplumsal, psikolojik, ekonomik, insani ve kriminal kaygılarla Burdur Valisi Hasan Kürklü’ye taleplerini ilettiler.

Türkiye Cumhuriyeti’nin geleneksel “Yurtta Barış, Dünyada Barış” politikası terkedilerek yanlış dış politika uygulamaları sonucu milyonlarca Suriyeli mülteci Türkiye’nin başına bela oldu. Açlık sınırının altında bir ücretle debelenen 35-40 milyon vatandaşımıza karşılık, 6 milyar liraya malolan 3 milyona tırmanan, Güneydoğu illerinde olduğu gibi, ülkenin her yerine dağılan Suriyeliler, perişan bir hayat sürmektedirler. Emperyalistlerin ülkelerini işgal etmesi ve yaşama şartlarını ortadan kaldırmaları nedeniyle mülteci durumuna düşmüş olan, açlık içinde, pejmürde, beslenme ve barınma imkânlarından yoksun bir şekilde topluma karışan bu kitle, bulundukları yerlerde toplum ve halk güvenliğini de tehlikeye sokuyor. Bu kapsamda ilimize de önemlice bir Suriyelinin geldiği öğrenildi. Kimisi dileniyor; kimisi kucağında çocuğu yanında eşiyle birlikte lokantalara dalıyor, “açız, açız” diye feryat ediyor. Dün Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan’la Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik, toplumsal, psikolojik, ekonomik, insani ve kriminal kaygılarla Burdur Valisi Hasan Kürklü’ye taleplerini ilettiler.

Başkan Keyik ile Arslan, Vali Kürklü ile görüşerek, Suriyelilerin halkta tedirginlik yarattığını ileri sürerek, ileride önüne geçilmesi zorlaşacak problemlere neden olmaları muhtemel olan Suriyeli mülteciler konusunda tedbir alınması talep ettiler.

Vali Kürklü, gerekli tedbirlerin alınacağını, bu konuda Emniyet Müdürlüğü ile de konuşacağı vaadinde bulundu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir