Burdurlu, kâbusu olan sert sudan kurtuluyor

Yakın bir zaman içinde çeşmelerden ve su şirketlerinden su taşımaya son

Burdur İçme Suyu İsale Hattı Yenileme İşi Projesinde start verildi. Gökpınar mevkisinde içme suyu kuyularının açılması için sondaj çalışmaları başladı.

Burdur’a nitelikli içme suyu kazandırılması için başlatılan “Burdur İli İçme Suyu İsale Hattı Yenileme İşi” Projesinde ilk adım atıldı. Gökpınar Mevkisinde projenin ilk ayağı olan 4 adet içme suyu kuyusu için sondaj çalışması başladı. Başkan Ercengiz, sondaj çalışmalarını yerinde inceleyerek çalışmalar hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yaklaşık 6 aydır teknik çalışması yapılan nitelikli içme suyu için ilk çalışmanın başlatıldığını belirten Başkan Ercengiz, “4 adet sondajdan elde edilecek suyla şehrimiz nitelikli içme suyuna kavuşacak. Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’nun Burdur ziyaretinde söz verdiği gibi bu çalışmasının arkasındayız. Devlet Su İşleri tarafından gerekli çalışmalar yapılarak Burdur içme suyunun ara havzasının kısa vadede Çine Ovası olarak adlandırılan Gökpınar mevkisinden karşılanacak. Uzun vadede ise çeşitli su kaynaklarına gidileceğini daha önce sizlerle paylaşmıştık. Bu gün burada açılan kuyuyla birlikte 3 tane daha kuyu Burdur’un şu andaki nitelikli içme suyunu karşılayacak. Bunun akabinde ishale hattı ve su arıtma ve yumuşatma tesisi ile 10 metreküplük su deposuyla birlikte Burdur’umuzun hem nitelikli içme suyunun hem de arıza durumlarında bize yetersiz olan su deposunun güçlendirilerek vatandaşımızın susuz kalmasının önüne geçeceğiz. Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu’na emeği geçen Devlet Su İşleri müdürleri ve çalışanlarına teşekkür etmek istiyorum” dedi.

BURDUR İÇİN YETERLİ HACİMDE

Başkan Ercengiz, konuşmasına şu şekilde devam etti: “İlk veriler 4 içme suyu kuyusunun Burdur’un içme suyu için yeterli hacimde olduğunu gösteriyor. Mühendis arkadaşlarımız bugün görüntülüme çalışması yapacaklar. Senir suyuyla ilgili DSİ Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğümüz gerekli çalışmaları yapacak. Bizim açımızdan Senir suyunun niteliği yanında rantabl olması önemli. İki terfi istasyonuyla taşıdığımız içme suyu aylık yaklaşık 250-300 bin TL civarında elektrik maliyetimiz var. Bu maliyet Burdur Belediyesine dolayısıyla vatandaşımızın sırtına binecek. Burada ise kendi debisiyle akabilen bir su kaynağımız mevcut. Senir suyunun yedek bir hat olarak bekletilmesini istiyoruz. Burdur’umuza hayırlı olsun.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir