BURTÜKODER, baz istasyonlarında son noktayı koydu

Türkiye’de bir ilk olarak Baz istasyonlarının tasfiyesi projesinden

Belediye’ye yılda 30 milyon sürekli gelir

Hayatımızı zehir eden, sağlımız üzerinde derin yaralar açtığı bilimsel olarak kanıtlanan, para ve rant uğruna halkın sağlığını hiçe sayarak GSM şirketlerinin olur olmaz her yere kurdukları baz istasyonlarına karşı verdiği uzun soluklu ve kararlı mücadeleyi kazanan Burdur Sivil Toplum Platformu ve Burdur Tüketicileri Koruma Derneği Başkanı Kemal Arslan, şimdi de Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararlarına istinaden GSM şirketlerinin Belediye’ye ceza ödemesine yol açacak adımlar atıyor.

ÇATIDAKİ AZILI DÜŞMAN: BAZ İSTASYONU

Ülke 5G teknolojisini tartışıyor. Bu gelişme, çatılardaki düşman (baz istasyonlarının) hızla artacağı anlamına geliyor. Örneğin Londra’ya 70 bin civarında yeni baz istasyonu kurulduğu bildiriliyor. Buna göre Londra kadar büyüklüğü olan İstanbul’a aynı oranda istasyon kurmak isteyeceklerdir.

Orta büyüklükte bir il olan Burdur’da ise 120 tane baz istasyonu bulunmakta; 5G teknolojisinin tartışıldığı koşullarda bir o kadar daha istasyon kurmak isteyeceklerdir. Hayatımızı zehir eden, sağlımız üzerinde derin yaralar açtığı bilimsel olarak kanıtlanan, para ve rant uğruna halkın sağlığını hiçe sayarak GSM şirketlerinin olur olmaz her yere kurdukları baz istasyonlarına karşı verdiği uzun soluklu ve kararlı mücadeleyi kazanan Burdur Sivil Toplum Platformu ve Burdur Tüketicileri Koruma Derneği Başkanı Kemal Arslan, şimdi de Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararlarına istinaden GSM şirketlerinin Belediye’ye ceza ödemesine yol açacak adımlar atıyor.

SAĞLIMIZ ÜZERİNDEKİ KALICI ZARARLARI KANITLANDI

Türkiye cep telefonu pazarına bir girdi, pir girdi. Bütün illerde ve ilimizde okul, hastane ve evlerin çatılarında artık hep oradalarmış gibi kanıksayarak baktığımız, olağanmış gibi görmeye başladığımız metal çubukların (baz istasyonlarının) insan sağlığı üzerine zararlı etkileri artık kanıtlanmış durumda. İlimizde camilerde, okullarda ve evlerin çatılarında zararsızmış gibi duran, aslında insan sağlığının sessiz azılı düşmanları metal çubuklar (bas istasyonları) için ilk hukuki mücadeleyi 7 yıl önce 2008 yılında başlatan Burdur Tüketicileri Koruma Derneği (BURTÜKODER), 4 yıllık bir ısrarlı çabayla 2012 yılında ilk sonucu aldı. Mahkeme baz istasyonlarının insan sağlığına zararlı etkilerini saptayarak sökülmesine karar verdi.

ESASLI KARAR, GSM ŞİRKETLERİNİN TEMYİZ SÜRECİNDE ORTAYA ÇIKTI

GSM şirketleri bu kararı temyiz etti. Ancak Anayasa Mahkemesi (AYM), 2012 yılında telgraf kanununun, “haberleşme araçları yapı iznine tabi değildir” şeklindeki maddesini iptal etmesi, öte yandan Danıştay’ın bu kararı geriye doğru işleterek verilmiş ruhsatların da iptaline hükmetmesi baz mücadelesinde çığır açacak bir gelişme başlattı. Bunun üzerine ülkede bir ilki daha başaran BURTÜKODER, ilimizde 6 tane baz istasyonunun sökülmesi ve yapı ruhsatı kapsamında cezaya çarptırılması için Burdur Belediyesi’ne başvuru da bulundu. Belediye Encümeni bu istasyonların her birine 4-5 bin lira civarında ceza vererek sökülmelerine karar verdi.

BAZ İSTASYONLARI İÇİN TURPUN BÜYÜĞÜ HEYBEDE

Bu cezaların ardının geleceği öğrenildi. Geriye kalan 114 istasyon için de BURTÜKODER, Belediye Encümenine sökülmesi ve cezalandırılması için başvuruya devam edeceği öğrenildi. Vatandaşlar mahalli temsilcileri muhtarlar aracılığı ile artık mahkeme kararı falan gerekmeyen başvurularını BURTÜKODER’e yapıyorlar. Dernek de Belediye Başkanlığına giderek baz istasyonunun sökülmesini talep ediyor. Zabıta saptama yapıyor ve mühürlüyor. Encümen de 5 bin lira civarındaki ceza kararı alarak uyguluyor.

MUHTARLAR HAREKETE GEÇİYOR

BURTÜKODER’e hitaben yazdığı ve Düzlük Caddesi, 31 numaradaki konutun çatısında bulunan baz istasyonunun söktürülmesini isteyen dilekçesiyle KıvılcımHaber objektifine poz veren Necati Bey mahallesi Muhtarı Enver Güçlü gibi cesaretli, dirayetli ve toplumsal faydayı öne çıkaran vatandaşlar ve yöneticiler sayesinde geriye kalan 114 istasyonun da tasfiye edileceğini belirten BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan, bu süreçte Belediye’ye de yıllık 30 milyon lira gelir elde edileceğini vurguladı.

ÜLKEDE BİR İLK: HABERLEŞMENİN DEVAMI İÇİN ÇALIŞMA YAPILMIŞ VE ÇARE ÜRETİLMİŞ

Baz istasyonlarının toptan sökülmesi sonucu haberleşmenin kesintiye uğramaması için de çare düşünmüş BURTÜKODER yönetimi. BURTÜKODER koordinesinde Elektronik Mühendisleri Odası’nın katkı ve destekleriyle Belediye ilin 3 farklı mekânına, insan sağlığına zarar veremeyecek yükseklikte 3 adet kule inşası yapacak. Buraya yerleştirilecek istasyonlar sayesinde hem halkın sağlığı güven altına alınmış olacak hem de haberleşmenin devamı sağlanmış olacak. Bu kuleleri Belediye her biri için yılda ortalama 10 milyon liraya 3 GSM şirketine kiralayacak. Belediyeye buradan 30 milyon lira yıllık bir gelir elde edilmiş olacak.

BAZ İSTASYONLARININ İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Baz istasyonları tarafından yayınlanan mikrodalgaların dokulara iki temel etkisi bulunmaktadır:

  • Mikrodalga dokuları ısıtır. (termal etki)
  • Mikrodalga hücrelerin kimyasını bozar (termal olmayan ya da kimyasal etki)
  • Mikrodalgaların özellikle ikinci etkisi, yani hücrelerin kimyasını bozarak oluşturduğu etki insan sağlığı açısından önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalarda hücrelerin -kimyasal etkiye maruz kalması ile şu sonuçların meydana gelebileceği saptanmıştır:
  • Hücrelerde büyük moleküllerin (proteinler vb.) deforme oluşu
  • Hücre zarlarının birbirine yapışması
  • Hücre zarlarında delikler açılması (elektro-porasyon)
  • Ca-ATPaz ve Na-K-ATPaz enzimlerinin bozulması sonucu hücre dışına Ca”, Na’ ve K’ kaçışı
  • Sinir zarlarının bozuluşu: Sinir zarlarının bozulması ile REM uykusu adı verilen rüya görmenin azalışı, EEG değişimleri, uykusuzluk, sinirlilik, unutkanlık, depresyon, başağrısı, başdönmesi, Alzheimer, Parkinson, Multipl Skleroz gibi dejeneratif beyin hastalıkları meydana gelir.
  • Hücre enzimlerinde bozulmalar.
  • DNA tahribi (Tıp Dergisi)


Bazların sonu paylaşan: fozcan

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir