‘Çalışamayan’ Gazeteciler Günü Kutlu Olsun!

Dün Çalışan Gazeteciler Günü’ydü. Türkiye, Çalışan Gazeteciler Günü’ne 10 binlerce işsiz basın mensubu, 780 gazetecinin sarı basın kartına el konduğu, yıl boyunca 839 gazetecinin sırf yaptıkları haberler nedeniyle açılan davalarda hâkim karşısına çıkarak, 189 basın çalışanının sözlü ve fiziksel saldırıya uğrayarak ve basın özgürlüğü endeksinde 180 ülke arasından 151’nci sırada yer alarak girdi. Ülke çapında bol bol anıldı basın mensupları, laflarla, sözlerle… Yemekler, kokteyller verildi onurlarına. Genelde gazeteciliğin olumlu ve masalsı yanı gündemde ve ön planda tutuldu. İlimizde de Belediye Başkanlığı ve AKP İl Başkanlığı yemek ve kahvaltılı jestlerle kutladılar 10 Ocak Günü’nü. Başkan Ercengiz, DSYB, Bahçeşehir Koleji ve Varollar çiçeklerle onore ettiler basın mensuplarını.

Ancak çeşitli örgütlerin basın açıklamaları işin olumsuz ve meşakkatli yanını, vahametini ortaya koydu.

Ülke, Çalışan Gazeteciler Günü’nü zor şartlar altında karşılıyor. Çalışan gazeteciler baskı altında ve güvencesiz şekilde mesleklerini sürdürmeye çalışıyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne göre geçen yıl 780 gazetecinin resmi sarı basın kartı iptal edildi. 839 gazeteci yaptıkları haberler sebebiyle açılan davalarda hâkim karşısına çıktı. 189 basın çalışanı sözlü ve fiziksel saldırıya uğradı.

Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti kayıtlarında Türkiye’deki tutuklu gazeteci sayısı 140’ı aşmış durumda olduğu bildirildi. Her dört gazeteciden birinin işsiz oluğu tahmin edilen Türkiye’de, basın üzerinde devam eden siyasi baskıların yerini kontrolü daha da imkânsız olan otosansüre bıraktığı yorumları yapılıyor.

Bu koşullar altında Şebnem Arzu’nun DW/ Türkçe’deki haberine göre, mevcut sistemde barınamayan “birçok gazeteci çareyi başka sektörlere geçiş yapmakta buldu, bazıları ise her türlü siyasi ve ekonomik baskıya rağmen mesleklerine tutunmaya çalışıyor. Sosyal medyada karalama kampanyaları, hedef gösterilmeler ya da adli süreçlerde yıpranan isimler için alternatifler çok daha az. Ancak gazeteciler bireysel kaygılarından çok, tek sesliliğin ülkeye verebileceği hasarlara işaret ediyor.”

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde “Çalışamayan Gazeteciler Günü” başlıklı basın toplantısı düzenledi. Örgütlerin ortak söyleminin özünü, gazetecilerin cezaevinde olduğu, işsiz olduğu bir ortamda bu günü kutlamanın anlamsız olduğu oluşturdu.

Şu söylendi:

“10 Ocak bayram olarak kutlanıyordu ama geldiğimiz noktada bayram olarak kutlanmıyor, kutlanamıyor. Cezaevinde onlarca gazeteci onlarcası hâkim karşısına çıkıyor. 3 bin civarında gazeteci işsiz kaldı. Bu durumda Gazeteciler günü olarak kutlamak anlamsız.”

144 gazeteci cezaevinde ve habercilik yapamıyor.

Asıl sorunun gazetecilerin çalışamıyor olduğunu söyleyen TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, “780 gazetecinin basın kartı iptal edildi. 189 sözlü ve fizikse tacize uğradı. 144 gazeteci cezaevinde. 10 bini gazeteci ise işsiz” diyerek gazetecilerin iş güvencelerinin ortadan kalktığını belirtti. 15 Temmuz ABD/ FETÖ darbe kalkışmasının ardından özellikle işten çıkartmaların fazla olduğunu kaydeden Güneş, “birçok iktidar temsilcisi basın ve ifade özgürlüğünü kendilerine engel olarak görüyorlar. Haber yapmak çok tehlikeli görünüyor ve terörist olarak görünüyor. Gerçek habercilik yapmak istiyorsanız terörist olarak görünüyorsunuz; memur olarak kabul etseniz bu sefer farklı şeyleri kabul etmek zorundasınız. Terörizm ile yargılanmadan, hakkımızda dava açılmadan gazetecilik yapmak istiyoruz” dedi.

BAYRAM KUTLAMIYORUZ; SADECE BURUK ANIYORUZ

Basın Konseyi, yaptığı yazılı açıklamada şu satırlara yer verdi, “Gazeteciler çalışamıyor, çalıştırılmıyor, yazdırılmıyor, düşünceyi ifade ve basın özgürlüğü yaşanamıyorken bayram neyimize. 56 yıl önce kavuştuğu haklarından Türk basını her geçen gün uzaklaştırılıyor. Baskı, sansür, otosansür, gözaltılar, tutuklamalar, medya kurumlarının kapılarının zincirlenmesi ve tüm bunların sonunda halkın haber alma hakkından mahrum bırakılmasını içimize sindiremiyoruz. Bugün gazeteciler, kalemleri, cezaevleri ve ekmek arasında sıkışıp kalmışlardır. 56 yıllık “bayramı” da kutlamıyor, sadece buruk anıyoruz. İfade özgürlüğünün 1961’den bile daha önceki yıllara dönüştürülme özlem ve çabalarına artık son verilmesini bekliyoruz.”

10 OCAK’IN ÖNEMİ

Gazeteciler, 10 Ocak 1961’de yayımlanan, bir dizi ekonomik ve sosyal haklar tanıyan 212 sayılı kanunun Resmi Gazete’de yayınlandığı günü 10 yıl boyunca bayram olarak kutladı. 1971 Askeri Muhtırası’nın bu hakların bazılarını geri alması üzerine 10 Ocak Çalışan Gazeteciler ‘Günü’ olarak anılmaya başlandı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir