Çalışan Gazeteciler Günü mü Çalışamayan gazeteciler günü mü?

Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü… Ancak hem düşük ücretle hem de iş güvencesi olmadan çalışan gazeteciler geçim sıkıntısı içinde debelenmektedir. Gazetecilerin sosyal ve ekonomik haklarında önemli iyileştirmeler sağlayan ve bu münasebetle Çalışan Gazeteciler Günü olarak benimsenen 212 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği 10 Ocak 1961’den bu yana köprülerin altından çok suların aktığı, bugün binlercesinin siyasi baskılar sebebiyle işsiz kaldığı, çalışanlarının da düşük ücretlerden dolayı geçim sıkıntısı çektiği, 40 kadarının salt işini yapmaktan dolayı hapishaneye tıkıldığı şartlarda Gün’ün pek bir anlamının kalmadığı iddia edildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 2015 raporuna göre işsiz gazetecilerin sayısı 7 bini buldu. Emekçi bayramı, Emekçi kadınlar Günü, Gaziler Günü, Öğretmenler Günü gibi pek çok belirli gün ve hafta gibi 10 Ocak Çalışan gazeteciler Günü de basın mensupları üzerindeki baskılar, geçim sıkıntısı, işsizlik gibi meslek alanında yaşanılan sıkıntılarla anılır oldu.

TÜRKİYE’DE GAZETECİNİN BAYRAM KUTLAMASININ MÜMKÜN DEĞİLDİR

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, gazetecilerin hapse atıldığı, baskı altına alındığı, işsizliğe mahkûm edildiği Türkiye’de, medyanın bayram kutlamasının mümkün olamayacağını söyledi. Gazetecilerin “potansiyel suçlu olarak görüldüğünü dile getiren Bilgin, “gazetecinin yandaşı, yoldaşı, paraleli, üçgeni, dikdörtgeni olmaz. Gazeteci haber peşinde koşar, haberini mesleğin kurallarına, etik ilkelere göre tamamladıktan sonra da, kime yarar, kime yaramaz demez, yazar” şeklinde değerlendirmede bulundu. Nazmi Bilgin, sadece Can Dündar, Erdem Gül veya Hidayet Karaca için değil, hapisteki tüm gazeteciler için ‘adalet’ talep ettiklerini aktardı.

TÜRKİYE’DE 7 BİNİ AŞKIN GAZETECİ İŞSİZ

Gazeteciler Cemiyeti’nin hazırladığı Özgürlük ve Basın 2014-2015 raporuna göre, basındaki tekelleşme ve siyasi iktidarın baskısıyla giderek büyüyen sendikasızlaştırma hareketi gazetecilerin iş güvencesi olmadan çalışmalarına neden oluyor. İşsizlik bataklığına düşen gazetecileri de belirten rapora göre, 2015 yılında Kanal A 65 kişiyi işten çıkardı. FOX TV 75 çalışanla yollarını ayırdı. Doğan Medya Grubu’na bağlı D Productions bünyesinde 28 ismin görevine son verildi. İpek Medya Grubu’na kayyım atanmasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir bürolardan 200’e yakın kişi işsiz kaldı. Samanyolu Grubu’na yönelik karartma sonrasında 600 gazeteci işinden oldu. Cumhuriyet Bilim ve Teknoloji eki ve İzmir Bürosu’nun kapanması sebebiyle 23 gazeteci de işsizler kervanına eklendi. TRT Türk’ten de aralık ayının son günlerinde yaklaşık 80 çalışan işten çıkarıldı. TÜİK verilerine göre, Türkiye’de 7 bin civarında gazeteci işsiz durumda.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir