Çevre faaliyetlerinde bir başarı daha…

Çevreyi kirlettiği saptanan Karamanlıki bir firmaya kesilen cezada kıyak çeken Çevre

Şehircilik Müdürlüğü yöneticileri 2 Şubat’ta hâkim karşısında

Burdur’un dağlarını hallaç pamuğu gibi atan ve bir çevre felaketi yaşatan mermer firmalarının çevreye ve ilimizin ekosistemine verdikleri zarar, Burdurlunun geleceğini karartacak boyutlara ulaştığı belirtiliyor. Bu zarar öyle boyutlara ulaşmış durumda ki, bir dağın toptan ortadan kaldırılmasına neden olduğu, toz ve molozlarının o çevrede bitki ve canlı hayatına onmaz zararlar verdiği zaman zaman saptanarak mahkemelik olmaktadır. Bu kapsamda Burdur/ Karamanlı ilçesinin sırtını dayadığı muhteşem dağı ortadan kaldırmaya yüz tutmuş mermer firmasının çevreye verdiği zarar BURTÜKODER’in çalışmalarıyla saptanınca cezası kesildi. Ancak cezada firmayı kayırma yoluna giden Çevre Şehircilik Müdürlüğü yetkililerinin suçüstü yakalandığı ve 3 Şubat 2016 tarihinde 3 yetkilinin mahkemeye çıkacağı öğrenildi.

KARAMANLI’NIN SIRTINA DAYADIĞI DAĞ ORTADAN KALDIRILMAK ÜZERE

Burdur’un dağlarını hallaç pamuğu gibi atan, yarattıkları çevre felaketinin Burdurlunun geleceğini karartacak boyutlara ulaştığı belirtilen mermer firmalarının çevreye ve ilimizin ekosistemine verdikleri zarar çevrecilerin gözünden kaçamadı. Çevreye verilen zarar öyle boyutlara ulaşmış durumda ki, bir dağın toptan ortadan kaldırılmasına kadar varmış durumdadır. Toz ve molozlarının o çevrede bitki ve canlı hayatına onmaz zararlar verdiği saptanmaktadır. Bu kapsamda Burdur/ Karamanlı ilçesinin sırtını dayadığı muhteşem dağı ortadan kaldırmaya yüz tutmuş mermer firmasının çevreye verdiği zarar BURTÜKODER’in çalışmalarıyla saptanınca cezası kesildi. Ancak cezada firmayı kayırma yoluna giden Çevre Şehircilik Müdürlüğü yetkililerinin suçüstü yakalandığı ve 3 Şubat 2016 tarihinde 3 yetkilinin mahkemeye çıkacağı öğrenildi.

HALKIMIZI MAHKEMEYİ İZLEMEYE ÇAĞIRIYORUZ

BURTÜKODER’e gelen vatandaş şikâyetleri üzerine konu üzerinde çalışmalar yürüten dernek, mermer firmasının çevreye zararını tespit ettirerek Valilik aracılığı ile cezalandırılması kararı aldırdı. Ancak Çevre Şehircilik Müdürlüğü, şirketi kayırmak ve kıyak sağlamak üzere firmaya keseceği yüzde 2’lik cezaya baz aldığı 5 milyon liralık firmanın Proje Tanıtım Dosyası üzerinde tahrifat yaparak, meblağı 1 milyon liraya düşürdüğünü, dolayısıyla 100 bin liralık cezayı da 20 bin liraya indirdiğini belirten BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan, bunun üzerine Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurunda bulunduklarını belirtti. Savcılığın ilgililer hakkında görevi kötüye kullanma, resmi belgeyi bozma, yoketme ya da gizleme suçlarından dava açarak mahkemeye taşıdığını ifade eden Arslan, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 1 milyon liraya düşürdüğü değeri Valilik bu kez 9 milyon lira olarak saptadı. Dolayısıyla cezanın da 180 bin liraya tırmandığını belirten Arslan, Burdur halkını geleceğini karartan mermercilere kıyak çekenlerin hali perişanını izlemek üzere 3 Şubat 2016 günü Burdur 2. Asliye ceza mahkemesi duruşma salonuna gelmeleri çağrısı yaptı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir