CHP de çözüme katkı sağlıyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, önceki gün Burdur’a gelerek, partisinin İl İstişare Toplantısında basına kapalı bir konuşma yaptı. Basına sadece bir görüntü alma imkânı sağlanarak geçilen toplantıda Genel Başkan Bahçeli’nin zehir zemberek konuşmasının detaylarına KıvılcımHaber ulaştı. Ses kayıtlarının çözümüne göre, Bahçeli siyasetin “alayı”na yanardağ gibi köpürdü, dört bir tarafı topa tuttu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, önceki gün (6 Ağustos 2015 günü) Burdur’a gelerek, partisinin İl İstişare Toplantısında basına kapalı bir konuşma yaptı. Basına sadece bir görüntü alma imkânı sağlanarak geçilen toplantıda Genel Başkan Bahçeli’nin zehir zemberek konuşmasının detaylarına KıvılcımHaber ulaştı. Ses kayıtlarının çözümüne göre, Bahçeli siyasetin “alayı”na yanardağ gibi köpürdü, dört bir tarafı topa tuttu; Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, AKP ve HDP’ye veryansın etti. 3 partiyi de açılım sürecinin partileri olduğunu, bu nedenle ihanet sürecinin partilerinin yüzde 80’e varan bir çoğunluğunun bulunduğunu, bu nedenle ortak paydaları bulunduğuna göre “buyursunlar kursunlar hükümeti; bize millet ana muhalefet görev i verdi” dedi. Bahçeli’nin basına kapalı konuşma tavrı dikkatlerden kaçmadı; tutumun nedeni anlaşılamadığı gibi çok manidar bulundu.

O iddialı söylemler basın karşısında söylenseydi vazife doğacaktı şeklinde yorumlandı.

Bahçeli, koalisyon çalışmaları konusunda, ana noktasının çözüm olduğunu ileri sürdüğü AKP-HDP koalisyonunu kurmalarını istedi. Geçmişte “ihanet süreci” diye niteliği çözüm süreci hakkında, “çözüm süreci nedir? İçeriği nedir? Bilmiyoruz. Ama çözüm süreci adı altında etnik temelli, bölücü terörü şemsiyesi altına alanlar şimdi atışıyorlar” şeklinde konuştu.

BUYURSUNLAR KURSUNLARKOALİSYONU; 400 İSTİYORDUN, AL SANA 470 DEDİLER

MHP’nin hükümet kurmaktan uzak durduğu eleştirisine de değinen Bahçeli, seçim sürecinde halktan 400 milletvekili istedikleri halde milletin, ortak paydaları çözüm süreci olanlara –CHP de çözüm sürecine dâhil oldu-, milli iradenin yüzde 80’nini verdiğini, eksenleri açılım olan AKP-CHP-HDP ortaklığının ülkedeki temsiliyetinin yüzde 80’i bulduğu hesabını ileri sürerek, “buyursunlar kursunlar koalisyonu. 400 istiyordun, al sana 470 vekilli bir iktidar olanağı” dedi.

MHP’Yİ ERDOĞAN’IN İHTİRASLARINA KURBAN EDEMEYİZ

MHP’nin koalisyona sıcak bakmadığı iddiasında olanların kendi içlerine de sirayet ederek, ikbal peşinde koşanların üzerlerinde iktidar baskısı kurmaya yeltendiklerinin altını çizen Bahçeli, “AKP ile göz kırpışan” içlerindeki koalisyonculara sert çıktı. Bahçeli, “MHP, Erdoğan’ın ihtiraslarına kurban edecek tarzda aramıza sızıp ille de bunlarla koalisyon yapalım diye camiada fitne yaratmanın da anlamı yoktur. Buna buna müsaade etmeyeceğiz” diye sert çıktı.

CHP’YE YANARDAĞ GİBİ ATEŞ PÜSKÜRDÜ

Kılıçdaroğlu, önce başbakanlık teklif ettiğini, ardından 3 partinin %60’ı bulan bir çoğunluk sağladığını, CHP-MHP-HDP’nin hükümeti kurması gerektiğini söylediğini belirterek, “Kılıçdaroğlu, sen kendini ne sanıyorsun?” diye sorguladı ve şöyale devam etti: “Türkiye’yi bölmeye çalışan hain blokla Türkiye’yi ayakta tutmaya çalışan, düzeltmek için hayatını vermiş olan Milliyetçi Hareket’i nasıl bir araya getirebilirsiniz. 17/25’lerir, yolsuzluklar, dolarlar, vurgunlar, bunların hesabını soracak bir hükümet olmazsa biz kimsenin yamağı olamayız. Bunu açıklıkla belirttik. Üniter yapısı, milli devlet anlayışı, bayrağı, başkentinin Ankara oluşu, toprak bütünlüğü, anadili Türkçe olan bir devlet anlayışı reddedilerek kimsenin koltuğunun altında bulunmayız ” diye değerlendirmede bulundu.

BÖLÜCÜ TERÖRLE MÜZAKERE DEĞİL, MÜCADELE EDİLİR, EDİLMELİDİR

Etnik temelli bölücü terörle mücadele edilmesi gerektiğini savunan Bahçeli, “mücadeleyi müzakereye çevirerek, Diyarbakır’a giderek orada Kürt sorunu var diyerek, İmralı’yla görüşerek, Kandille oynaşarak, Ankara’da da tüm değerleri tahrip ederek bir süreci başlatıyorsunuz. Büyükşehir Yasasıyla Güneydoğu’da PKK’nin hâkimiyetinin altyapısını oluşturarak bölünmeyi hedefliyorsunuz. 20 ilde PKK’nin alan hâkimiyetine zemin hazırlıyorsunuz” dedi.

Bahçeli şöyle sürdürdü açılımla ilgili konuşmasını:

PKK GELİP TC DEVLETİNE TESLİM OLACAK, SİLAHLARI BIRAKACAK

“Bölücü terörün kökü kazınmalıdır. Bölücü terörün kökünün kazınmasının yolu, müzakere değil mücadeledir. Mücadele devam edecek. PKK gelip TC devletine teslim olacak. Silahları bırakacak.

“20 il, yerel seçimlerden sonra PKK’nin hâkimiyet alanı haline getirilmiştir. Bir devletçik kurulmaktadır. Bunların hesabı mutlaka sorulacaktır.

“Bütün bu nedenlerden dolayı bunlar çözüm hükümeti olacaklardır. Bir görelim bakalım. Bütün Güneydoğu illerinde PKK hâkim durumdadır. Belediye başkanları her şeyi çözer dedin mi iş biter.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir